A Cepheus csillagképben lakó égi elefánt születőben levő csillagot „tart” ormányában.
Fényes Lóránd, Piliscsév
Az Elefántormány-köd csillagközi gáz és por egyfajta koncentrációja az IC 1396 halmaz közelében, mintegy 2400 fényévre Földünktől. A sötét felhő peremét egy nagy tömegű, fényes csillag világítja meg és ionizálja. Jelen ismereteink szerint az Elefántormány-köd egy csillagbölcső, az ismert 2003-as infravörös felvétel alapján számos nagyon fiatal (kevesebb, mint 100 ezer éves) csillaggal.
A felvétel körülményes módon készült a rendkívül siralmas 2011-es nyári szezonban. A folyamatosan gyenge időjárás miatt másfél hónapon át küzdöttem az eredményért. Volt éjszaka, amelyen 40-60, és volt, amelyen mindössze 2 expozíció volt felhasználható a gyenge átlátszóság, vagy a kiábrándító nyugodtság miatt. Végül a képhez felhasznált össz expozíciós idő nagyjából 8 órát tesz ki, 6,5 perces UHC szűrős és 3 perces szűrő nélküli képekkel, ISO 1600-on fotózva.
Felszerelés: GSO GSN2008 200/800 távcső, SkyWatcher HEQ-5 Pro Synscan mechanika, Lacerta MGEN Autoguider keresőtávcsövön vezetve, Baader UHC-S szűrő. A kép Piliscsévről (szűrős) és Balatonedericsről (szűrő nélküli) készült.