A Messier 33, avagy a Triangulum-galaxis

2266

Milyen közel van, mégis milyen halvány! Az Andromeda-galaxis kistestvére, az M33 spirálgalaxis csak ínyenceknek mutatja meg magát. A tapasztalt észlelő sötét égbolton még szabad szemmel is megpillanthatja, igazi arcát azonban fényerős távcsövekben és persze hosszú expozíciós idejű fotókon mutatja meg.

Klacsány Imre, Dunapataj

Az NGC 958 katalógusszámon szereplő, ismertebb nevén M33, a Triangulum-galaxis az égbolt Háromszög nevű csillagképében helyezkedik el. Az M33 a lokális csoport második legfényesebb objektuma. Alacsony felületi fényessége miatt vizuálisan nehezen észlelhető, viszont fotókon már annál inkább megmutatkozik szerkezete és ionizált hidrogénből álló (HII) tartományai. A hidrogén tartományban gazdag csillagvárosban oly sok a H II régió, hogy bizonyos látható részek bekerültek az NGC katalógusba. Két ilyen ismert tartomány az NGC 604 és a NGC 959. Az 1600 fényév nagyságú NGC 604 az egyik legnagyobb hidrogénben gazdag felhő, amit az eddig ismert galaxisokban találtak és gyakran hasonlítják össze az LMC-ben észlelhető 30 Doradusszal.

A felvétel elkészítésének körülményei: Párás, rossz átlátszóság volt mind az öt éjszakán át, de a rengeteg foton gyűjtése meghozta az eredményt. A felvétel összesen 28 órányi expozícíóból állt össze, ebből 15 óra Optolong L-Quad szűrőn keresztül készült.

A felvétel készítésének adatai:

Fotó:Klacsany Imre
Dátum:2024-10-26   
Távcső:200/800 asztrográf
Mechanika:SkyWatcher EQ-6 Pro GoTo mechanika (bordásszíjhajtással) SynScan vezérléssel
Kamera:QHYCCD 163C Optolong UV/IR cut szűrő
Szűrő:OPTOLONG L-QUAD Enhance
Korrektor:SkyWatcher kómakorrektor F/4 távcsövekhez
Korrektor:SkyWatcher EvoGuide 50ED QHYCCDII5
Exp. idő:344×5 perc, 28 óra
Helyszín:Dunapataj

Hozzászólás

hozzászólás