Mi az a felhő az égen? Nem felhő az, hanem a Tejút! A fényszennyezett településeken élők csak akkor találkozhatnak vele, ha a városoktól messze menekülve csodálkoznak rá a csillagfényes égre.
Benei Balázs, Ropoly
A hétvégén a Zselicben volt alkalmam kipróbálni egy Star Adventurer mechanikát. A pontos helyszín a Ropolyi horgásztó mellett lévő rét volt, ahol gyenge hidegfront utáni, elképesztően sötét ég, és néhány szentjánosbogár fogadott, amikor kiértem. Pólusra állás előtt azért fix állványról beállítottam a fényképezőgépet, hogy lőjek sorozatban 10-20 darab nagylátószögű képet 11 mm-es fókusszal a Tejútról, amíg a mechanikával bíbelődök.
Amikor mindent beállítottam, lecseréltem a „nagylátót” egy klasszikus 50 mm-es, f/1,8 objektívre, amit lerekeszeltem f/3,5-re, mert nyitott állásban hatalmas kóma van a széleken a csillagok körül. Érzékenység 3200-on, így lőttem időzítővel a képeket egy-egy égterületről, 30 másodperces expókkal, először a Tejút központi vidékéről készítettem képet „portré” módban.
Amíg a rendszer dolgozott, én a kistávcsöves Csillagatlaszban keresgéltem további érdekes égterületeket, így fotóztam többek között a Cygnus és Scutum vidékén is. Közben kitaláltam, hogy a centrumról érdemes lenne nagyobb látómezőt is megörökíteni, így az első képhez képest nyugatabbra eső területről is állóképet fotóztam, ahol a Jupiter is tartózkodik.
Váz: Canon 500D