A Fátyol-köd a Hattyú csillagképben az egyik legnépszerűbb és leghálásabb célpont azoknak, akik szupernóva-maradványokat fényképeznek. Lebbentsük fel a fátylat a Fátyol-köd részletéről, a Pickering-háromszögről!
Fényes Lóránd, Balatonalmádi
Ez a megkapóan színes ködösség csupán egy apró részlete a Hattyúban található szupernóva-maradványnak. A megközelítőleg 5000 – 8000 évvel ezelőtti robbanást követő hullám 170 km/s sebességgel lökte a gázt a csillagközi térbe.
A hatalmas Fátyol-komplexum hat teleholdnyi területet foglal el az égbolton. A korai észlelők külön-külön azonosították a fényesebb részeit, így kaphatott eltérő NGC katalógusszámokat több szegmense is – NGC 6960, 6979, 6992 és 6995 számok alatt találjuk őket. A képen is látható, a Fátyol-köd északi részén – középen található fényesebb, külső régió az észlelők számára sem elérhetetlen. Ennek a sajátos formájú területnek külön katalógusszáma ugyan nincsen, ám a „csillagászati köznyelvben” Pickering háromszöge néven terjedt el. 2600 fényévre fekszik a Földünktől. Nem nehéz kiszámolni, hogy a fény valahol a Kr. e. 7. században indult el felénk – talán épp az első írott jogszabályok, a Drakón-törvények athéni megalkotása idején. Ezt követően a fotonok 2600 évet utaztak az űrben, mire Balatonalmádiba érve becsapódtak a csillagászati kamera érzékelőjébe.
A felvétel 25 óra össz-expozíciós idővel készült:
- 40 x 900 s H-alfa
- 60 x 900 s OIII
- 20 x 30 s RGB ISO 8000
- Távcső
- 300/1200 Newton távcső
- Mechanika
- Fornax 52
- Kamera
- QHY 9
- Sony A7
- Szűrő
- Baader Highspeed Ha
- Baader Highspeed OIII
- Korrektor
- TeleVue Paracorr Type-II
- Vezetés
- QHY5L-II
A fénykép a Bay Zoltán Tehetséggondozó Alapítvány Csillagászati és Környezetvédelmi Oktatóközpontjának támogatásával készült el. Köszönet a műszerek rendelkezésre bocsátásáért!