Szolárgráffal a Nap nyomában

770

A szolárgráf minden, csak nem korszerű. Fotópapír, lyukkamera és türelem: az ajánlott expozíciós idő fél év, napfordulótól napfordulóig. Az eredmény mégis lebilincselő.

Kocsis István, Debrecen

A Nagy Országos Szolárgáf Akciót a Magyar Csillagászati Egyesület Nap Szakcsoportja hirdette meg, bárki jelentkezhetett rá, aki vállalta, hogy az MCSE által küldött lyukas kapszulát a téli napfordulókor kihelyezi és a nyári napfordulón beveszi, majd postán eljuttatja hozzájuk.

Én ezt megtettem és gondoltam, egy ikonikus helyszínt választok hozzá. Először a zeleméri templomromot szemeltem ki, de sajnos nem találtam kiváló helyszínt a szolárgráf-kamera számára úgy, hogy a templomrom is látszódjon. Végül a debreceni Nagytemplom mellett döntöttem, sikerült a Darabos utcai 10 emeletes sorház tetejére feljutnom, és annak is a Hunyadi utcai végén egy stabil antenna tartóoszlopra jó erősen feltextilszalagoznom a kapszulát.

Ezután eltávolítottam a lyukat védő takarást, és innentől már a természetre és a napjárásra bíztam mi sül ki belőle. 

Csatoltam a képet a végeredményről, illetve egy fotót arról, hogy mit lehetett látni a kihelyezés pillanatában, tehát kb. ezt kellene látni a szolárgráf képen is. A debreceni látkép nehezen ismerhető fel, annál jobban a fél év napívei, melyek jól mutatják a derült és borult időszakok váltakozását.