A fényes és látványos C/2024 G3 (ATLAS)-üstökösről sok szép felvétel készült, azonban legtöbbjük a déli féltekéről, minthogy az égi látogató onnan sokkal kedvezőbben volt látható. Hazánk egén csak megmutatta magát, aki látta-fotózta, nem felejti el! A felvételekből egy válogatást mutatunk be.
A C/2024 G3 (ATLAS)-üstökös 2024. január 13,42 világidőkor volt napközelben mintegy 0,0934 CSE (13,98 millió km) távolságra központi csillagunktól, jóval közelebb, mint a Merkúr. Ekkor igen közel, mintegy 5 fokos szögtávolságban haladt el a Naptól észak felé és a Földről biztonságosan csak napnyugta után lehetett megfigyelni. Az üstökös a napközelsége után egy nappal, 2025. január 14-án volt földközelben 0,937 CSE távolságban bolygónktól.
A NASA SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) és STEREO (Solar TErrestrial RElations Observatory) napmegfigyelő űrobszervatóriumai által az üstökös napközelsége körüli napokban készített felvételeken a csóvák igen kiterjedtnek látszanak, mert a napközelség időszakában nagy mennyiségű por- és gázanyag került ki. Az ATLAS-üstökös a napközelsége idején elérte a legnagyobb látszó fényességét, ami mintegy -3,8 magnitúdó lett (a nagyon optimista előrejelzések nem zárták ki a -6, sőt -7 magnitúdót sem).
Az alábbi videón a SOHO LASCO C3 koronográfja látómezejében haladt át a C/2024 G3 (ATLAS), majd a NASA STEREO napmegfigyelő szondája Hi1 kamerája látómezejében is áthaladt (bal oldalon). A felvételekből készített animáció 2025. január 11. és január 24. között mutatja az üstökös látszó útját a napközelsége utáni napokban (NASA SOHO, STEREO, Fred Deters).

Nick James, a Brit Csillagászati Társaság (British Astronomical Association, BAA) üstökös szekciójának vezetője meghatározta, hogy a C/2025 G3 (ATLAS) üstökös a különböző déli és északi földrajzi szélességekről különböző dátumok alatt megfigyelve a látóhatár felett milyen magasságban jár, amikor a Nap a látóhatár alatt 6 fokkal van. Ez a polgári szürkület, vagyis a hajnal utolsó szakaszának kezdetét, illetve az alkonyat első szakaszának végét jelenti.

A C/2024 G3 (ATLAS) napközelsége idején még megfigyelhető volt a Naptól néhány fokra az északi féltekéről, de utána átkerült a déli égboltra.

A világűrből is megfigyelték az üstököst a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomásról (ISS), ahonnan a földi időjárás és a légkör zavaró hatásai nem befolyásolják a megfigyelési körülményeket. Donald Roy Pettit (Don Pettit) amerikai űrhajós és vegyészmérnök az ISS fedélzetéről fotózta le az ATLAS-üstököst 2025. január 11-én, vagyis ugyanazon a napon, mint Majzik Lionel Tápióbicskéről.

A napközelsége után egy nappal is születtek földfelszíni megfigyelések. Petr Horálek cseh asztrofotós eredetileg Szlovákiában tervezte az ATLAS-üstökös fotózását 2025. január 14. körüli napokban, de az ottani kedvezőtlen időjárás miatt 400 km-t vezetett és átjött Magyarországra, ahol a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Tiszacsermely mellett készített felvételeket a napnyugta utáni égen szabad szemmel is látszó csóvás égi vándorról. Az üstököst egy 11×70-es binokulárral is megfigyelte.

Január közepétől a Földről a Ráktérítő közeléből (pl. Kanári-szigetekről), de inkább a déli féltekéről lehetett fotózni az ATLAS-üstököst, mint például a Chiléből (ESO Paranal, Las Campanas), Új-Zélandból, illetve a Namíbiában levő több megfigyelőhelyről.
Juríj Bjalecki az Európai Déli Obszervatórium (ESO, Chile) fotósa az ESO Paranal Obszervatóriumából (Cerro Paranal, Chile) készített lenyűgöző felvételeket. Az alábbi fotót 2025. január 16-án készítette napnyugta után.

Juríj Bjalecki 2025. január 19-én napnyugta után az ESO Paranal Obszervatóriumából ismét látványos felvételt készített az üstökösről és szétágazó, egymáshoz képest ellentétesen görbülő porcsóváiról.

Clyde Foster dél-afrikai amatőrcsillagász, vegyészmérnök a déli szélesség 23,3 fokánál, vagyis a Baktérítő közelében levő Göllschau Farmról (Khomas régió, Namíbia) készített felvételén a látóhatár közelében levő üstökös hosszú, görbült porcsóvája látszik.

Az ATLAS-üstökös porcsóvái görbültek, szétágazóak, és egymáshoz képest ellentétes irányban is görbültek voltak, mint az Juríj Bjalecki felvételein is látszik. Erről részletes felvételt készített 2025. január 20-án Nick James, a Brit Csillagászati Társaság (BAA) üstökös szekciójának vezetője a Teide-hegyről (Tenerife, Kanári-szigetek). A felvétel készítésekor az üstökös porcsóváinak kezdete (feje, porkóma) már 7 fokkal a látóhatár alatt volt, így a sötét égi háttéren a halvány csóvákat jól lehetett fotózni.

A chilei Atacama-sivatagban levő Las Campanas Obszervatóriumból (LCO) is készített felvételt Juríj Bjalecki az ATLAS-üstökösről. Az obszervatórium az amerikai Carnegie Intézethez tartozik (Carnegie Institute) és mintegy 2380 méter magasságban van tengerszint felett. A több felvételből összeállított képen az üstökös széles és szétágazó porcsóvái szépen látszanak az esti csillagászati szürkület vége felé.

Daniele Gasparri, az ESO fotósa is készített felvételeket az ATLAS-üstökösről a chilei Atacama-sivatagból 2025. január 24-én. A felvételeken az üstökös porcsóváinak részletei is jól látszanak, valamint a képeken ragyog a Vénusz is, továbbá kivehető a Szaturnusz és felsejlik az állatövi fény is.

Szintén 2025. január 24-én kora este Fűrész Gábor, a Massachussetts Institute of Technology (MIT) Csillagászati Műszertechnikai Csoportjának (AIT) vezetője is készített fotót a C/2024 G3 (ATLAS) üstökösről a Las Campanas Obszervatóriumból, ahova Bostonból érkezett kiküldetésre és a Magellán-teleszkóphoz készített integrált látómezejű spektroszkóppal foglalkozott. A C/2024 G3 (ATLAS) üstökösről készített fotó részletes történetéről az MCSE „A hét képe” (2025. február 2.) leírásában olvashatunk.

Daniele Gasparri (ESO) 2025. január 26-án ismét egy érdekes fotót készített az ATLAS-üstökösről az Atacama-sivatagból. A felvételen nem mutatkozik a napközelben aktív üstökösökre jellemző kiterjedt kóma (porkóma), hanem több porcsóva is kiindul a szokásos kóma helyétől és a porcsóvák vége kis kiterjedésű kúpszerű csúcsos alakzat. Ennek egy lehetséges magyarázata, hogy az üstökös eredeti magja a napközelség környékén esetleg széteshetett és a kisebb magtöredékekből jön ki a gáz- és poranyag. Így a kóma helyett a porcsóvák dominálnak.

Ian Paul Griffin új-zélandi csillagász 2025. január 26/27-én fotózta az ATLAS-üstököst Új-Zéland déli szigetén levő Otago félszigeti Middlemarch nevű kis városból. A felvételen – hasonlóan a Daniele Gasparri által készített fotóhoz – nem mutatkozik az aktív üstökösökre jellemző kiterjedt porkóma, hanem a kóma pozíciójához közel kiinduló hegyes végű porcsóvák látszanak.

Majzik Lionel (Tápióbicske) magyar asztrofotós már 2025. január 18-19-én készített felvételein észrevette, hogy a C/2024 G3 (ATLAS) üstökösnek nincs meg a szokásos nagyobb kómája („feje”), hanem porcsóvák indulnak ki a kóma helyéról és csak kis hegyes végük van a kiindulási helyüknél. A felvételeket Lionel a chilei Rio Hurtado megfigyelő helyen levő ASA N 250/950 mm-es iTelescope T75 jelű távcsővel készítette távészleléssel egy ZWO ASI 6200 MM Pro kamerával. Január 18-23. közötti felvételeiből szemléletes animációt készített. Mai ismereteink szerint a képeken látszik az üstökösmag lehetséges szétesésének következménye, vagyis a magtöredékek, amelyek a porcsóvák poranyagának forrásai több nap alatt elmozdulnak.

Az üstökösmag szétesésének tanulmányozására már minden bizonnyal nagy távcsövekkel folynak a megfigyelések, de ezekről még nem jelentek meg szakmai közlemények.
A C/2024 G3 (ATLAS) üstökös pályájáról a mai ismeretek szerint azt lehet tudni, hogy a Nap felé közeledőben olyan ellipszis pályán mozgott, hogy mintegy 160 ezer év alatt ért napközelbe az Oort-felhőből és most olyan ellipszis pályán távolodik a Naptól, hogy a naptávolba mintegy 600 ezer év alatt jut el.
A hír a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt témaköréhez kapcsolódik.
Források:
NASA SOHO real time movies (NASA SOHO)
Nick James (C/2024 G3 (ATLAS), BAA, 2024.12.17.)
A hónap észlelése: 2024. január (MCSE, 2025.01.31.)
Don Pettit (2025.01.11, BBC Sky at Night, 2025.01.14.)
Yuri Beletsky, ESO Paranal, Instagram, 2025.01.16.)
Yuri Beletsky, ESO Paranal VLT AT, Instagram, 2025.01.19.)
Clyde Foster (Facebook, 2025.01.20.)
Nick James (Teide, BAA, 2025.01.20.)
Yuri Beletsky, Magellan Telescope, Las Campanas, Instagram, 2025.01.22.)
Daniele Gasparri (Astrofotografia, Comete)
Daniele Gasparri (Astrofotografia, Instagram)
Fűrész Gábor (Las Campanas, 2025.01.24., MCSE: A hét képe, 2025.02.02.)
Ian Griffin (Instagram, 2024.01.26-27.)
Majzik Lionel (Facebook, 2025.02.02.)
Kapcsolódó internetes oldal:
Újabb fényes üstökös a Nap közelében (MCSE hír, 2025.01.13.)