2013. december 28-án elhunyt Halton C. Arp, a galaxisatlaszáról ismert csillagász, aki makacsul ragaszkodott ahhoz, hogy rosszul értelmezzük a kvazárok távolságát, ezáltal pedig maga az Ősrobbanás elmélete is kétségbe vonható.
Halton Christian Arp 29 éves korában, 1956-ban lett a Mount Wilson és a Palomar hegyi obszervatóriumokat is magába foglaló Hale Observatories munkatársa, egyben pedig részese annak a háború utáni romantikus időszaknak, melyben a csillagászok újra birtokba vették az eget, olyan új felfedezéseket téve, amelyek alapvetően formálták át a táguló Világegyetemről, illetve a Világegyetem tágulásáról vallott nézeteinket.
Egy művészember (reklámrajzoló) fiaként Arp azonban a csillagászatban sem kedvelte az ortodoxiát: jól képzett, kitűnő észlelőként a 200 hüvelykes teleszkóphoz való rendszeres hozzáférési lehetőséggel különleges galaxisok után kezdett kutatni. Ezen munka eredményét 1966-ban adta ki egy atlasz formájában („The Atlas of Peculiar Galaxies”), melyben egymással kölcsönható, anyaghidakkal összekapcsolódó csillagvárosok gyönyörű képeit tárta a nyilvánosság elé.
Az általa lefényképezett galaxisok azonban az esztétikai élményen túl egyebet is nyújtottak, mégpedig egy új problémát. Edwin Hubble 1929-es felfedezése óta a legtöbb csillagász úgy gondolta, hogy a galaxisok színképeiben megfigyelhető, a távolsággal növekvő vöröseltolódás a Világegyetem általános, valamikor több milliárd évvel ezelőtt az ún. Ősrobbanással kezdődő tágulásának jele. Arp azonban számos, egymáshoz közel látszó objektumot fényképezett le, melyek színképei nagyon különböző vöröseltolódást mutattak – azaz a Hubble által felállított törvény szerint egymástól valójában nagyon messze kell lenniük -, annak ellenére, hogy közöttük anyaghidak formájában jól látható fizikai kapcsolat van. Szerinte ez azt jelenti, hogy a vöröseltolódás nem minden esetben a távolság indikátora, azt más, ismeretlen fizikai folyamatok okozhatják.
A legnagyobb értékű vöröseltolódások a kvazárok között fordulnak elő, azaz ezen objektumoknak nagyon messze kell lenniük. Arp azonban észrevette, hogy a kvazárok sok esetben nagyon közel láthatók az égen tőlünk viszonylag kis távolságban található spirálgalaxisokhoz, amiből azt a következtetést vonta le, hogy a kvazárok egyáltalában nem olyan távoliak, valószínűleg a közeli galaxisokból kidobódott objektumokról van szó. Ha igaza lett volna, az Ősrobbanással kezdődő és azóta táguló Világegyetem egész teóriája is megkérdőjeleződik.
[R. Knacke (Penn State Erie), Hubble Heritage Team, NASA]
Halton C. Arp 1927. március 21-én született New York-ban. Gyerekkorát Greenwich Village-ben és édesapja révén különböző művészkolóniákban töltötte, sokáig iskolába sem járt. Néhány new york-i állami iskolákban eltöltött év után a haditengerészeti akadémiát előkészítő intézménybe iratkozott be Massachusetts-ben. Nemsokára azonban már a Harvard-on találjuk, ahol 1949-ben kapott diplomát csillagászatból, majd Kaliforniába ment, ahol a CalTech-en 1953-ban PhD fokozatot szerzett. Még a Harvard Egyetemen az Egyesült Államok egyik legjobb vívója lett, később, 1965-ben még a párizsi világbajnokságon is versenyzett. Előadásai során gyakran vett fel jellegzetes vívó pozíciókat, és Madore szerint néha úgy mozgott előre-hátra a pulpituson, mintha kardpárbajt vívna.
[Jean-Pierre Jans]
A felismerés után már módszeresen kezdte el átvizsgálni az égbolt, további bizonyítékok után kutatva, hogy a vöröseltolódás nem egyértelmű távolság-indikátor, tudva persze azt is, hogy éppen a modern kozmológia alappillérére készül csapást mérni. Rövidesen valóságos szakértőjévé vált annak, hogy miként találjon kvazárokat gyanús helyeken, például egy galaxis spirálkarja által elrejtve vagy egy gázív végén „lógva”. A kozmológiai eredetű vöröseltolódás támogatói és ellenzői közötti csatározás 1972-ben érte el a csúcspontját, amikor az American Association for Advancement of Science Arp és John N. Bachall (Institute for Advanced Study) részvételével egy vitát szervezett a kérdésről. Timothy Ferris öt évvel később a magyarul is megjelent „A vörös határ” (The Red Limit, 1977) c. könyvében így emlékezik meg az eseményről: „Amikor a vitának vége lett, nehéz lett volna kivonni magunkat Arp jóhiszeműségének és misztikus galaxisai iránti szeretetének hatása alól, de ugyanennyire nehéz volt azt érezni, hogy álláspontja megállta a helyét a vitában.”
A csillagász közösség ezek után gyorsan elvesztette érdeklődését és türelmét Arp kutatásaival kapcsolatban, nem hívták többé nagy konferenciákra előadónak és a 200 hüvelykes teleszkópon is egyre kevesebb észlelési időhöz jutott, azaz egyre inkább szakmai karanténba került. Bár a nyolcvanas évek elején több figyelmeztetést is kapott, hogy a munkájának semmi eredménye, a váltásra nem volt hajlandó. Egy idő után már távcsőidő-pályázatokat sem adott be, mondván, úgy is mindenki tudja, hogy mivel foglalkozott.
Légüres térbe kerülve Arp a „korkedvezményes” nyugdíjazást választotta, majd csatlakozott a München közelében található Max Planck Institute for Astrophysics gárdájához, ahol továbbra is az elméleteit népszerűsítette. A sztorit saját nézőpontjából az 1989-ben megjelent „Quasars, Redshifts and Controversies” c. könyvében írta meg.
A halál közvetlen kiváltó oka tüdőgyulladás volt, de egyik lánya, Kristina közlése szerint a 86 éves Arp Parkinson-kórban is szenvedett.
Forrás: The New York Times 2014.01.06.