2017. november 13-án ünnepélyesebbnél is ünnepélyesebb keretek között a thaiföldi Phuketen megnyílt a 11. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpia, angol nevén International Olympiad on Astronomy and Astrophysics, a továbbiakban IOAA.
Azok kedvéért, akik nem hallottak még róla, érdemes néhány szóban összefoglalni, mi is ez az olimpia. Már csak annak okán is, hogy a mozgalom viszonylag új keletű, az eddigi versenyek száma nem vetekedhet a sok évtizedes múltú, közismert olimpiákkal, mint például a matematikai, illetve a fizikai. A tudományos diákolimpiákat évenként rendezik, eltérően a sportolimpiáktól, hiszen itt a négyévenkénti rendezés rengeteg tehetséges, középiskolás korú tanulót zárna ki a versengésből.
Tíz-egynéhány éve, egy fizikai diákolimpián fogant meg a gondolat néhány ország csapatvezetőjében, hogy jó lenne a fizikaitól elkülönülve csak csillagászati témában az érdeklődő, tehetséges diákoknak nemzetközi versenyzési lehetőséget biztosítani. A gondolatot tett követte, így indult útjára 2007-ben éppen Thaiföldön, Chiang Mai-ban a csillagászati diákolimpia. Akkor 21 ország versenyzői mérték össze tudásukat, a mostani megnyitón pedig már 46 ország vonult fel, és reményeink szerint a 2019-es, Magyarország által rendezendő 13. olimpián már 50 ország fiataljai jeleskedhetnek ebben a gyönyörűséges tudományban. Mi, magyarok 2011 óta veszünk részt a versengésben, állomásaink: Lengyelország (Krakkó), Brazília (Rio de Janeiro), Görögország (Volos), Románia (Suceava), Indonézia (Közép-Jáva, Magelang), India (Bhubaneswar) és Thaiföld (Phuket).
Eddigi eredményeink: 1 ezüstérem, 6 bronzérem és 7 dicséret.
Természetesen a kiutazást idén is hosszú felkészítési folyamat előzte meg, mindenekelőtt persze a versenyzők kiválasztása. Egy háromfordulós, országosan meghirdetett online verseny után az olimpiai kerettagokat a Székesfehérvárott megrendezett versenyen választottuk ki tavasszal. Bajai, budapesti felkészítő hétvégeken edződött a csapat, majd a nyár folyamán Szálkán, az egyhetes olimpiai táborban mélyítették tovább ismereteiket. A tábor végén a válogatóversenyen kvalifikálhatták magukat a tágabb keret tagjai az utazó csapatba. Az indulás előtt pedig még Budapesten, majd Baján is készültek versenyzőink, illetve augusztus végén Horvátországban részt vettek a harmadik horvát-magyar-szlovén miniolimpián is.
Csapatunk összetétele a következő volt. Versenyzők: Világos Blanka (Szent István Gimnázium, Budapest), Knoch Júlia (Nagy Lajos Gimnázium, Pécs, jelenleg már ELTE fizika szak), Gyűrűs Boldizsár (ELTE Apáczai Csere János Gimnázium, Budapest), Goto Tomoi (Szent István Gimnázium, Budapest, jelenleg már University of Manchester), illetve Puskás Dávid (Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely). Csapatvezetők: Dr. Hegedüs Tibor (SZTE Bajai Obszervatórium), Dr. Kovács József (ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium), megfigyelők: Kalup Csilla, Dálya Gergely, Dr. Kiss Áron Keve, Udvardi Imre. A megfigyelők szokásosnál magasabb számát a közelgő budapesti olimpia indokolta.
November 11-én, szombaton indult Ferihegyről a csapat. Az Aeroflot légitársaság repített bennünket Moszkvába, majd több órás ottani várakozás után egyenesen Phuketbe. Már a moszkvai várakozás során találkoztunk ismerős arcokkal, akik szintén az olimpiára igyekeztek, fiataljaink gyorsan össze is barátkoztak velük. A Moszkva és Phuket közti 9 óránál is hosszabb repülés jól kifárasztotta küldöttségünket, elcsigázva léptünk be a phuketi „nyárba”. (Az idézőjelet az indokolja, hogy ennek a fogalomnak itt nincs nagyon értelme.) A magas, 30 fok feletti nappali hőmérséklet nagy páratartalommal társul, amihez nagyon nehéz hozzászokni.
Thaiföldön nagyon kedves emberek élnek, ennek megfelelő volt a fogadtatás, mindjárt a repülőtéren fotózás, ajándék virágkoszorú a nyakunkba, sok-sok interjú az olimpia médiastábja részére. A repülőtérről már külön szállodába vitték a diákokat, amely azonban nem volt nagyon messze a csapatvezetőknek otthont adó szállodától. A nyitó ünnepségen már volt is lehetőségünk látni, hogy hol laktak fiataljaink. Mindkét szálloda rendkívül exkluzív, 4 és 5 csillagos besorolású volt. Természetesen úszómedencékkel, szépen gondozott, buja trópusi növények lakta kertekkel. A vasárnap az akklimatizálódással telt, élveztük a trópusi táj gyönyörűségét, a számunkra ismeretlen madarak énekét, az új ízeket, szóval mindent, ami miatt Thaiföld a világ egyik legkedveltebb turistaparadicsoma. A rendezők nagyon kitettek magukért, magasra tették a mércét, legalábbis ami az elhelyezést és az ellátást illeti.
A megnyitó a diákok hoteljében rendkívül ünnepélyesre sikeredett. Az olimpiát ugyanis a thaiföldi uralkodó család jeles tagja, Maha Chakri Sirindhorn hercegnő nyitotta meg, számunkra csak a mesefilmekből ismert pompával. Már órákkal az érkezése előtt a helyszínen kellett lennünk, és komoly biztonsági vizsgálat után juthattunk csak be a díszterembe. Még azt is megnézték, hogy nem vagyunk-e lázasak, és a kezünket is fertőtlenítették! A nyitó ceremónia ennek megfelelően igencsak dagályosra sikeredett, inkább a hercegnőről szólt, mint rólunk. Többször éreztük feszélyezve magunkat a számunkra teljesen idegen, már-már a személyi kultuszt idéző ceremónia alatt. De azt is éreztük, hogy a thaiok számára ez a nemzeti öntudat, a büszkeség része, így megbocsátottuk nekik.
Ebéd után a diákok számára pihenés, számunkra munka következett. Akkor még nem sejtettük – bár tudtuk -, mi vár ránk: másnap hajnali ötkor zártuk és adtuk le az első forduló, az adatelemzés, illetve az észlelési forduló lefordított feladatait tartalmazó borítékokat! A jó ütemben kezdődő érdemi munkát sajnos sokszor szakította meg hosszú, olykor parttalan viták sora, amelyek során jó néhány csapat vezetése igyekezett változtatni a szervezők által javasolt eredeti szövegen. Ezek egy része jogos volt, sok esetben azonban egyértelműen ködszurkálás zajlott, ami csak az időt vitte. Miután a csapatvezetők konszenzusra jutottak a feladatok angol szövegét illetően, jöhetett azok nemzeti nyelvekre történő lefordítása, ugyanis az esetleges félreértések elkerülése végett a versenyzők angolul és a saját nyelvükön is megkapják a feladatokat.
A hajnali ötös lefekvés utáni pihenés nem tartott sokáig, ugyanis nyolckor már kelni is kellett, mivel indult a csapatvezetők részére szervezett első kirándulás. Amíg a versenyzők az adatelemzési feladatokat oldották meg, a csapatvezetők Phuket szigetét járták be. Jártunk a sziget legdélibb pontján (Promthep Cape Viewpoint), megnéztük az észlelési feladatok helyszínét, elfogyasztottunk egy tengerparti ebédet (Kan Eang@Pier étterem, Chalong-öböl), megtekintettük a sziget azonos nevű „fővárosának” történelmi részeit, majd a phuketi „gyöngygyárat” (Phuket Pearl Factory), ahol a sziget partjai előtti kagylófarm terméseinek felhasználásával készített – akár több tízmilliós – ékszereket is megcsodálhattuk, este pedig a Phuket FantaSea nevű szórakoztatócentrumba vittek el bennünket, amely valójában egy giccses nagy ajándékvásár, a kb. kétezer fős nagy színháztermében zárásként látott showműsor azonban felejthetetlen élmény volt.
A szerda – amikor az előző nap fáradalmait a versenyzők is kirándulással pihenték ki – ismét a munkával telt a csapatvezetők és a megfigyelők számára, meg kellett vitatni az elméleti forduló 13 feladatát. Az előzőekből talán sejthető, hogy az 5 könnyű, 5 közepesen nehéz és 3 nehéz feladat diszkussziója sem ment egyszerűen. Aki arra tippel, hogy a reggel kilenckor kezdődött vita ismét pirkadatkor ért véget, nem téved. A csütörtöki nap délelőttje – amikor a versenyzők az elméleti feladatsort oldották meg – a csapatvezetők számára pihenéssel telt, délután azonban ismét összeült a társaság (hivatalos nevén IBM, azaz International Board Meeting), hogy szervezeti kérdésekről, köztük az eljövendő olimpiákról tárgyaljon. Itt a magyar küldöttség nevében Hegedüs Tibor bemutatta, hogy hol áll a 2019-es magyar diákolimpia szervezése. Az előkészületek állása elnyerte a grémium tetszését, többen is kapacitáltak bennünket, hogy lépjünk előre 2018-ra… Ennek oka, hogy a 2018-as rendező Srí Lanka tavaly visszalépett, így jelenleg még bizonytalan, hogy jövőre hol lesz az olimpia. A legvalószínűbb helyszínnek Irán tűnik: az iráni kollégák előrehaladott tárgyalásokat folytatnak a kormányukkal, hogy az biztosítsa a rendezéshez szükséges forrásokat, de végső döntés még nincs az ügyben.
Csütörtök este a szervezők másodszor is kísérletet tettek az éjszakai észlelési forduló lebonyolítására, de az időjárás ekkor sem volt kegyes hozzájuk, így az észlelési forduló csak a pénteken lebonyolított nappali (szimulált) észlelésekből állt. A csapatvezetők számára két nap megfeszített munka után a péntek ismét kirándulást hozott, ezúttal a tengeren. A szervezők több állomás közbeiktatásával az ún. James Bond szigetre hajókáztatták el a társaságot. A sziget onnan kapta a nevét, hogy az 1974-es The Man with the Golden Gun (Az aranypisztolyos férfi) c. James Bond-opusz meghatározó jelenetei itt játszódtak. Este tizenegy körül értünk vissza a szállodába, ahol mindenki hullafáradtan zuhant az ágyba.
A szombati nap a feladatok javításával és némi ejtőzéssel telt. A feladatsorok hivatalos javítását a szervezők végzik, de másolatban a csapatvezetők is megkapják a versenyzőik megoldásait, hogy a hivatalostól függetlenül ők is elvégezhessék a javítást. Gondoljunk csak bele: a hivatalos javítóknak olyan megoldásokat kell elbírálniuk, amelyekből esetleg csak a képleteket, formulákat értik, mivel a többi rész számukra teljesen ismeretlen nyelven íródott (a versenyzőknek nem kötelező angol nyelven írni a megoldásokat, bár ez nyilván segíti a javítók munkáját), így itt egészen biztosan érvényesül a több szem többet lát elve. A két független javítás „összevetésére” vasárnap délelőtt nyílt lehetőség. Szigorúan beosztott menetrend szerint feladatonként tárgyalhattak a csapatvezetők az azért a feladatért felelős javítókkal, adott esetben igyekezve meggyőzni őket arról, hogy bizony járna még pont a megoldásban ezért meg ezért. A meggyőzés néha sikerült, néha nem, összességében azonban jó pár plusz pontot sikerült összegyűjtenünk az eredeti pontozáshoz képest.
Az olimpiákon nem hivatalos csapatversenyt is szoktak szervezni: az olimpia elején meghirdetett feladaton az országok csapatai folyamatosan dolgozhatnak. Ebben az évben az olimpiai tradíciókkal szakítva a „team competition” úgy nézett ki, hogy 7 fős csapatokat alakítottak 7 különböző ország diákjaiból. Ezeknek a csapatoknak aztán szombaton egy szabadulószobából kellett a megfelelő csillagászati feladatok megoldásával kijutniuk. Itt mind a második, mind az első helyezett csapatot magyar diák (rendre Puskás Dávid és Gyűrűs Boldizsár) erősítette, az ő hozzájárulásukkal tudták elhódítani a szép helyezéseket!
Szombat este a kultúráé volt a főszerep. A pazar környezetben megrendezett „konferencia-vacsora” közben a hivatalos program mellett a versenyzők is bemutatkozhattak rövidebb-hosszabb produkciókkal.
Az immár hercegnőmentes ünnepélyes eredményhirdetésre és zárásra hétfő délelőtt került sor. A magyar csapat négy dicséretet (honorable mention) szerzett, illetve diákjaink a csapatversenyben is remekeltek. Gratulálunk a diákoknak a szerepléshez! Idén is rengeteg tapasztalatot gyűjtöttünk, és jövőre újult erővel vághatunk neki a megmérettetésnek. A jelenlegi csapatból hárman még esélyesek a szereplésre a következő olimpián is!
Phuket szigetét kedden délelőtt hagytuk el. Hazafelé beiktattunk egy rövid bangkoki megállót, amelynek során a nagyváros nevezetességei (pl. Maeklong vasúti piac) mellett a környék néhány látnivalóját (pl. vízi piac – „Damnoen Saduak Floating Market”) is megtekintettük, és ellátogattunk a Kwai folyón átívelő híres hídhoz is. A küldöttség Moszkván keresztül csütörtök éjszaka érkezett haza.
Az olimpiai feladatokat és a hivatalos megoldásaikat az IOAA 2017 hivatalos honlapján, itt lehet megtekinteni, egyelőre angol nyelven. Mivel a szervezőknek rendelkezésükre állnak a fordítások is, a hagyományoknak megfelelően remélhetőleg rövidesen a magyar nyelvű változatok is elérhetőek lesznek.
A csapat nevében mindenkinek köszönjük a szurkolást, a biztató üzeneteket! Mindannyian rengeteg élménnyel és sok-sok tapasztalattal tértünk haza. A karácsonyi pihenés után ismét nekilátunk a feladatoknak, hiszen közeledik 2019, amikor Magyarország rendezi a 13. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpiát!
A magyar csapat felkészülését és olimpiai részvételét az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta az NTP-NTMV-17-B-0003 számú pályázat keretében.