Szigonyozzuk meg az űrszemetet!

1248

Az űrszemét elleni jövőbeli küzdelemben az ESA egy régi, klasszikus eszközt kíván bevetni: a nagyobb darabokat egy űreszközről megszigonyoznák, majd behúznák őket, mint a bálnavadászok a zsákmányaikat.

Az űrkorszak majdnem hat évtizede alatt rengeteg szemét gyűlt fel a Föld körül. Több mint 17 ezer, kávéscsészénél nagyobb darab kering bolygónk körül, jelentősen veszélyeztetve az aktív küldetések eszközeit, mivel az űrben még egy 1 cm méretű anyacsavar becsapódása is olyan kárt okozhat egy értékes műholdban, mintha a Földön egy kézigránátot dobnánk rá. A veszély főleg az alacsony pályákon keringő műholdakat fenyegeti, például azokat, melyek segítségével bolygónk egy adott pontját mindig ugyanazon helyi időben figyelhetjük meg. A kockázat csökkentésére az egyetlen lehetőség, hogy a nagyobb darabokat – például a már nem működő eszközöket és kiégett rakétafokozatokat – valahogyan eltávolítjuk ebből a térrészből. Az ellenőrizetlen több tonnás objektumok valóságos időzített bombák, előbb vagy utóbb mindenképpen ütköznek, ha csak korábban fel nem robbannak a megmaradt hajtóanyag vagy a napsugárzás által felhevített, töltést még tároló akkumulátoraik miatt. A keletkező törmelékfelhő azonban nem kevésbé veszélyes, hiszen akár egy ütközési láncreakciót is elindíthat, ez pedig rendkívül kockázatossá és drágává teszi a számunkra létfontosságú pályák használatát.

20140627_szigonyozzuk_meg_az_urszemetet_1
Fantáziarajz az űrszigonyt kilövő e.DeOrbit műholdról. Ha a szigony eltalálja a céltárgyat és megakad benne, a magával húzott kötél segítségével a törmelékdarabot be lehet vontatni. (Airbus Defence and Space)

Az űrszemét által okozott veszély csökkentésére az ESA (Európai Űrügynökség) a Clean Space (Tiszta űr) kezdeményezés keretében e.DeOrbit néven tervez egy küldetést 2021-ben. Fejlett érzékelőinek és navigációs képességeinek köszönhetően az eszköz a tervek szerint azonosítani tudja majd a több tonnás, kontroll nélkül mozgó célpontokat. Az igazi kihívást az jelenti majd, hogy a bemért céltárgyakat miként tudja elkapni és „kivonni” a forgalomból. A szakemberek több lehetőséget is vizsgálnak. Az egyik az, hogy hálót dobnak rá és azzal ejtik csapdába, de elképzelhető az is, hogy robotkarokkal ragadják meg a darabokat, illetve talán legérdekesebb lehetőségként az, hogy nagy sebességgel egy szigonyt lőnek bele/keresztül rajta, majd az ahhoz rögzített kötél segítségével behúzzák a céltárgyat.

Utóbbi koncepció előtanulmányait az Airbus Defence and Space már el is kezdte az angliai Stevenage-ben. A szigony egy prototípusával a műholdak építése során használt anyagokból álló céltárgyat lőttek meg annak megállapítására, hogy miként tud behatolni az anyagba, kibírja-e a vontatással járó erőhatásokat és a lövés eredményeként keletkező kisebb törmelékdarabok milyen veszélyt jelenhetnek majd magára az e.DeOrbit műholdra. Következő lépésként az ESA a teljes műhold prototípusának megépítését tervezi abban a reményben, hogy a küldetés végül a szigonymegoldással fog majd repülni. A számítógépes szimulációk, elemzések, kísérletek és gyakorlati próbák kivitelezésére pályázat keretében várják a jelentkezőket.

Forrás: ScienceDaily 2014.06.25.

Hozzászólás

hozzászólás