Az ELTE Egyetemi Könyvtár gazdag gyűjteményébe kaphatunk betekintést az október 29-én nyíló kiállításon.
Az ELTE Egyetemi Könyvtár felbecsülhetetlen értékű 1800 előtti, szinte teljes mértékben érintetlen állományának jelentős része szoros kapcsolatban áll a magyarországi természettudományok kezdeteivel. Jóllehet, ilyen jellegű tanszékek, illetve oktatás nem volt az ELTE jogelőd egyetemén, a nagyszombati jezsuita egyetemen, az egyetem könyvtárának gyűjteménye mégis folyamatosan és tervszerűen bővült az e témakörbe tartozó kiadványokkal is.
A könyvtár gazdag gyűjteményébe kapunk betekintést az október 29-én, 15 órakor megnyíló kiállításon.A bemutatott anyag felöleli a reneszánsz fontosabb csillagászati munkáit, Kopernikusz, Kepler, Galilei és Newton korának alkotásait, valamint a nagyszombati és budai csillagászok megfigyeléseinek kinyomtatott, illetve kéziratos feljegyzéseit, ábráit.
A kiállítást megnyitja: Bartha Lajos, a Royal Geographical Society örökös és a Magyar Csillagászati Egyesület tiszteletbeli tagja.
Előadást tart: Prof. Simon Mitton, a Cambridge-i Egyetem csillagászprofesszora, CORNELIO MALVASIA. „Csillagászati kalendáriumáról”.
A kiállítást bemutatja: Dr. DSc Knapp Éva, tudományos szakreferens.
A kiállítás első részében a könyvtár állományában őrzött európai csillagászattörténeti tudásvagyon XVII. század közepéig megjelent dokumentumaiból látható válogatás.
A második rész a magyarországi csillagászat történetére kívánja ráirányítani a figyelmet. Ebben a magyar és magyar vonatkozású csillagászattörténeti tudásvagyon című részben a szorosabban vagy áttételesen a nagyszombati jezsuita egyetemhez kapcsolódó tudósok életműve és teljesítménye áll a középpontban.
A kiállítás két fő része között önálló díszhelyen látható az ELTE Egyetemi Könyvtár állományából az 1960-as években eltulajdonított Cornelio Malvasia, Ephemerides […] (1662) című csillagászati nyomtatvány, melynek visszavásárlását NKA-pályázat tette lehetővé. A visszavásárolt kötet szerzőjeként a katona és politikus Cornelio Malvasia márki (1603–1664) tartják számon. Malvasia a csillagászat története egyik legkiemelkedőbb amatőrének számít. A nyomtatvány csillagászati megfigyelések leírását tartalmazza. A művet valójában a neves tudós Geminiano Montanari szerkesztette, s Cornelio Malvasia megfigyelésein kívül további alapvető mellékleteket is tartalmaz.
A kiállítás 2013. október 29. és 2014. március 28. között tekinthető meg.