Kis méretük ellenére – vagy inkább éppen azért – a törpegalaxisok érdekes adalékokkal szolgálhatnak a világegyetem története során végbement galaxisfejlődési folyamat részleteinek megértéséhez. A kb. hárommilliárd naptömegnél kisebb galaxisokat szokás ebbe a kategóriába sorolni. Közismert tény, hogy a nagy galaxisok közepén rendszerint hatalmas, ún. szupernagy tömegű fekete lyukak találhatók, amelyek tömege egyébként összemérhető egy teljes törpegalaxiséval. De vajon mi van a törpék közepén?
Egy törpegalaxishoz – ha egyáltalán van neki – nyilván egy kisebb központi fekete lyuk dukál. A néhány száztól néhány százezer naptömegig terjedő méretű fekete lyukakat szokás közepes tömegűeknek nevezni, hogy megkülönböztessük őket a fentebb említett óriásoktól, illetve a méretskála alsó végén elhelyezkedő csillagtömegű fekete lyukaktól. Ez utóbbiak hatalmas csillagok szupernóva-robbanásai után maradtak fenn. A legnagyobb, akár több milliárd vagy tízmilliárd naptömeget magukba sűrítő fekete lyukak keletkezése a mai napig rejtélyes. Megfigyelési adataink alapján biztosan tudjuk, hogy a korai univerzumban, az ősrobbanás után már néhány százmillió év elteltével is voltak olyan aktív galaxismagok, amelyek kisugárzott energiájukat a központi szupernagy tömegű fekete lyukaknak köszönhették. Ezek anyagot fogtak be a környezetükből, közben intenzív sugárzásra késztetve azt.
Arra egyszerűen nem lehetett elegendő idő a világegyetem ennyire korai korszakaiban, hogy a mostani galaktikus környezetünkből ismerős csillagtömegű fekete lyukak összeolvadásával vagy folyamatos hízásával jöjjenek létre az ősi feketelyuk-óriások. Még ha a legnagyobb étvággyal is kebelezték be a környező anyagot, kiindulásul akkor is meglehetősen nagy példányokra volt szükség. A világegyetem legelső, hatalmas csillagai rövid életüket sokkal nagyobb fekete lyukakként fejezték volna be? Vagy tízezernyi naptömegű anyagfelhők közvetlenül is összezuhanhattak fekete lyukká? Ezt még nem tudjuk.
A közeli – és ezért viszonylag szerény sugárzási teljesítményük ellenére is jól megfigyelhető – törpegalaxisok vizsgálata ugyanakkor segíthet a távoli világegyetem folyamatainak megfejtéséhez. Ezek ugyanis a korai idők egyfajta „zárványainak” tekinthetők. Unalmas életük volt, nem ütköztek, nem olvadtak össze más galaxisokkal, kialakulásuk óta többé-kevésbé magukban fejlődtek. Így az esetleg bennük található központi fekete lyuk is konzerválhatta ősi állapotát. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a szupernagy tömegű fekete lyukak keletkezését magyarázó elméletnek egyúttal sikeresen meg kell magyaráznia a törpegalaxisok fekete lyukainak tulajdonságait is.
A fekete lyukakat nehéz tetten érni. Hogy mégsem lehetetlen, abban leginkább az anyagbefogásuk segít: olyankor a körülöttük korongba rendeződő, örvénylő és felforrósodó anyag árulkodik róluk, széles színképtartományban, a látható fénytől a röntgensugárzásig. Jelenleg több száz olyan törpegalaxist ismerünk a közeli világegyetemben, amelyek gyaníthatóan közepes tömegű fekete lyukakat rejtenek. Ez a teljes populációnak kevesebb mint 1%-a. Közülük is csak tucatnyi mutatja a feketelyuk-aktivitás egyértelmű jeleit.
Az aktív galaxismagok egy része rádiótartományban is jelentős sugárzást bocsát ki. Ennek forrásai a fekete lyuk környezetét két átellenes irányban elhagyó, az erős mágneses térben a fényéhez közeli sebességre felgyorsuló, elektromosan töltött részecskék nyalábjai. Se szeri, se száma az ilyen plazmanyalábokkal rendelkező szupernagy tömegű fekete lyukaknak – egyes kivételes példányaikat még a legkorábbi univerzumban is meg tudjuk figyelni –, de törpegalaxisokban igen ritkák.
Korábban csupán egy esetben sikerült a legnagyobb felbontásra képes interferométeres technikával feltérképezni egy törpegalaxis, az NGC 4395 rádiósugárzó nyalábját. Most a Jun Yang (Onsala Obszervatórium, Svédország) vezette, magyar résztvevőkkel is dolgozó kutatócsoport az SDSS J0906+5610 jelű, közepes tömegű központi fekete lyukat tartalmazó, rádiósugárzó törpegalaxis részletes vizsgálatára vállalkozott.
Ehhez az Európai VLBI Hálózat (EVN) antennáit hívták segítségül. Az európai és ázsiai rádióteleszkópok összehangolt méréseivel 18 cm-es hullámhosszon olyan felbontást sikerült elérni, amilyennel a törpegalaxisban 10–15 fényévnyi kiterjedésű részleteket is meg tudtak különböztetni. A nagy felbontású EVN rádiókép alapján sikerült megállapítani, hogy a szerkezet két, az égboltra vetítve egymástól kb. 150 fényév távolságra levő komponensre bomlik. Ráadásul a két komponens együtt sem teszi ki a törpegalaxisból érkező teljes rádiósugárzást, így gyanítható, hogy halványabb, kiterjedtebb struktúra is található itt, a középpont átellenes oldalán is. (Ennek detektálásához további, még érzékenyebb méréseket terveznek.)
Az NGC 4395-tel összehasonlítva itt a plazmanyaláb sugárzási teljesítménye öt nagyságrenddel, kiterjedése pedig legalább 160-szor nagyobb. Így nyugodtan állíthatjuk, hogy az SDSS J0906+5610 eddig egyedülálló lehetőséget nyújt a törpegalaxisokban található közepes tömegű fekete lyukak aktív életszakaszának tanulmányozására. Ahogyan a sokkal nagyobb galaxisok esetében, úgy itt is igaz, hogy a központi fekete lyuk aktivitása jelentős hatással lehet a galaxisban folyó csillagkeletkezés szabályozására. Egészen biztos, hogy ez a jelenség a korai univerzumban is lejátszódott, sőt sokkal gyakoribb volt. A közeli SDSS J0906+5610 példája alapján tehát jobban elképzelhetjük, hogy a kozmológiai régmúltban, a fekete lyukak intenzív növekedésének időszakában hogyan „élhetett együtt” egy (törpe)galaxis és egy aktív fekete lyuk. Az ilyen „kicsi” (nagyságrendileg százezer naptömegű) fekete lyuk esetén az intenzív aktivitási ciklus a galaxis életkorához képest nagyon rövid időn át maradhat fenn, ezért is találkozhatunk ennyire ritkán hasonló különleges objektumokkal.
Az eredményekről beszámoló tanulmány a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters című folyóiratban jelent meg, szövege szabadon hozzáférhető:
Kapcsolódó cikk: Mi lehet az NGC 404 törpegalaxis közepén?