A Ceres és Plútó törpebolygók felé közeledő amerikai Dawn, illetve New Horizons űrszondák felvételein egyre több részletet ismerhetünk meg bolygórendszerünk távoli kis égitestjeiről.
Kezdjük a sort a Ceresről készült új képek bemutatásával! Korábban már beszámoltunk a Dawn január 13-án és 25-én készített felvételeiről, amelyeken egyre több részlet vált láthatóvá a kis égitest felszínén, az utóbbi napokban pedig nyilvánosságra hozták a február 4-én 145 ezer kilométer, illetve február 12-én 83 ezer km távolságból készített fotókat is.
A február 4-i felvételekből készített alábbi két animáció minden eddiginél frissebb változat a Ceres forgásáról. Az új mérések alapján kiderült, hogy az eddig ismert nevezetes fényes folton kívül még több hasonló alakzat is van a főövbeli törpebolygón. Az animációk még itt (Universe Today), illetve itt (JPL) nézhetők meg.
A nyolc nappal később, már csak 83 ezer km-es távolságból készült fotókon kráterek és sötétebb-fényesebb foltok kavalkádja tűnik fel. A 7,8 km/pixel felbontású képek a valaha készült legélesebb Ceres-felvételek – nem véletlen, hogy az Astronomy Picture of the Day is ezeket választotta a nap képéül február 18-án.
Most pedig térjünk át a NASA másik nagy érdeklődéssel övezett űrszondája, a New Horizons friss megfigyeléseire a Pluto törpebolygóról! A Naprendszer peremére küldött bolygószonda a 2006. január 19-i indítása óta már több mint kilenc éve úton van a Pluto és a Kuiper-öv felé. A LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) kamerával még 2014 júliusában ellenőrző felvételeket készítettek a Plutóról és Charon holdjáról a szonda pályája pontosságának ellenőrzése céljából. Noha az égitestek gyakorlatilag felbontatlanok maradtak, az alábbi animáción jól érzékelhető a tömegközéppont körüli keringésük.
Az időközben eltelt fél év alatt a New Horizons egyre közelebb került és a LORRI új felvételein egyre kiterjedtebb foltnak kezd látszani a kalandos küldetés fő célpontja. A megfigyelések idején a szonda mintegy 200 millió kilométerre, vagyis 1,33 CsE-re volt a Plutótól.
Érdemes közvetlenül is összehasonlítani a 2014. júliusi és a 2015. januári LORRI felvételeket a Pluto-Charon rendszerről – ezt mutatja a következő ábra.
A New Horizons és a Pluto helyzetét mutatja a következő ábra a földpálya síkjában 2015. február 15-én 17:00-kor, amikor a szonda 176,5 millió kilométerre volt a törpebolygótól, a Naptól 4,73 milliárd kilométerre, a Földtől pedig 4,84 milliárd kilométerre távolodott. Még öt hónap és a szonda 2015. július 14-én átsuhan a Pluto térségén.
Források:
- Animáció a Ceresről (NASA/JPL, Dawn-űrszonda, 2015.02.05.)
- A Ceres közelebbi képei több fehér foltot is mutatnak (Universe Today, 2015.02.05.)
- A Dawn közelebbi képei a Ceresről (Astronomy Now, 2015.02.05.)
- A pillanat, amire vártunk: új képek a Plutoról a New Horizons-tól
(Universe Today, 2015.02.04.) - A New Horizons új képeket küldött a Plutoról (Astronomy, 2015.02.04.)
- Egy teljes nap a Pluto-Charon rendszerben (Phys.org, 2015.02.13.)
Kapcsolódó internetes oldalak:
- Fényes folt a Ceres felszínén – mi lehet az?
- Így forog a Ceres
- Pluto-szemle 422 millió kilométerről (Űrvilág, 2014.08.13.)
- A Dawn-szonda elindult a Vesta és a Ceres felé
- Irány a Pluto!