Nagy valószínűséggel megtalálták a Rosetta leszállóegységét az üstökösmag felszínének egy sötét zugában. Továbbra sincs rádiókapcsolat a szonda és a leszállóegység között, de az augusztusi napközelségig van remény a Philae akkumulátorainak feltöltődésére.
Az Európai Űrügynökség 2015. június 11-én közzétette, hogy a Rosetta-szonda Philae leszállóegységét nagy valószínűséggel megtalálták a 67P/Churyumov-Gerasimenko (röv. 67P) üstökös magjának felszínén, nagyon közel a korábban becsült területhez.
Mint ismeretes, a Philae kalandosan, de végül is simán leszállt a 67P üstökös magjának felszínére 2014. november 12-én, de a tervezetthez képest sokkal hamarabb lemerültek az akkumulátorai, mert nem az eredetileg kijelölt, jó megvilágítottságú Agilkia leszállóhelyre érkezett meg, hanem az üstökösmag egy zord, sötét zugába, ahol alig érte napfény a napelemeit. Ennek ellenére a rövidített mérési programját 54 óra alatt maradéktalanul teljesítette, az adatokat továbbította, utána viszont már nem volt képes rádiókapcsolatot létesíteni a mag körül keringő szondával. A leszállóhely nem volt ismert pontosan, ráadásul a környékén még helyi „téli éjszaka” volt, így az OSIRIS kamerái sem tudták azonnal megtalálni.
Holger Sierks, az OSIRIS képfelvevő rendszer nemzetközi kutatócsoportjának vezetője közölte, hogy több lehetőség is volt a Philae végső leszállóhelyére, de mindegyik a CONSERT rádiókísérlet mérési adatai alapján az üstökös egy kisebb, jól behatárolható területén volt. Ez a terület végül is egy kicsi, mintegy 16 méter x 160 méter nagytengelyű ellipszis alakú tartomány, amely a mag kisebbik összetevőjén levő jellegzetes, feltűnő mélyedés külső pereménél van. Az OSIRIS-felvételeken a Philae keresését a marseille-i Asztrofizikai Laboratórium (LAM) vezető kutatója, Philippe Lamy és munkatársai, valamint a toulouse-i Asztrofizika és Planetológiai Kutató Intézet (IRAP) kutatói végezték, akik megtalálták a leszállóegységet a felvételeken. A keresés döntően az OSIRIS-képeken kívül a CONSERT rádiókísérlet adataira támaszkodott, felhasználva az üstökösmag részletes térbeli modelljét is. Kiegészítő információt adtak a Philae ROLIS kamerája és a ROMAP magnetométere adatai is.
A következő képek a Philae legvalószínűbb leszállóhelyét behatároló terület (a kék színű ellipszis tartomány) elhelyezkedését mutatják, illetve azokat a részletes felvételeket, amelyeken végül is sikerült megtalálni az egységet.
Az alábbi fotó 2014. december 13-án készült, amikor a szonda 18 kilométerre volt az üstökösmag tömegközéppontjától. A felszínen mintegy 34 centiméteres alakzatok már kivehetők.
Az itt látható animáció segít azonosítani a Philae leszállóegységet az üstökösmag felszínének sötét, kevéssé megvilágított zugában.
A Philae megtalálását igazolja, hogy a leszállása előtt, 2014. október 22-én az OSIRIS NAC felvételén még nem volt ott azon a helyen a folt, amelyet hasonló megvilágítási és távolsági viszonyok között az OSIRIS NAC ismét lefotózott 2014. december 12-én és 13-án. A három OSIRIS kép összehasonlítását mutatja be a következő montázs a leszállóhely 20 m x 20 m környezetében.
A kutatók szerint nem valószínű, hogy a kérdéses régióban hirtelen egy új aktivitási terület friss, jeges-poros felszíne bukkanjon elő, ami több képelem kiterjedésben a Philae alakjára és fényvisszaverő tulajdonságaira hasonlítson.
A következő kép a Philae napelem felületének megvilágítottságát szemlélteti a 67P üstökösmag térbeli modellje és a napfény beesésének 2014. decemberi helyi geometriai viszonyai alapján. E szerint a napelemek felületének csak kis részét érhette napfény és csak rövid ideig, mintegy 1-1,5 órán át, az üstökösmag forgása alapján várható 6-7 óra helyett. Ezek miatt nem töltődtek fel az akkumulátorok.
A 67P 2015. augusztus 13-án lesz napközelben, ezzel párhuzamosan pedig a Philae leszállóhelye egyre hosszabb ideig kap napfényt, a hőmérséklete is emelkedik annyira, hogy az akkumulátorok feltöltési üzemi hőmérsékletét elérje és várható, hogy az energiaellátás helyreállhat. Kíváncsian várjuk, sikerül-e az újabb technikai bravúr, a hibernálódott Philae felélesztése!
Források:
- Kutatás a Philae megtalásáért (ESA Rosetta blog, 2015.06.11.)
- Lehetséges, hogy megtalálták az elveszett Philae-t (NewScientist, Space, 2015.06.11.)
Kapcsolódó internetes oldalak:
- A Philae megtalálva! (Le Monde, 2015.06.11.)
- Megtaláltuk a Philae-t? (Daily Mail, UK, 2015.06.12.)
- Kitüntetettjeink 2015. március 15. alkalmából II. – a Rosetta-program mérnökei
- Közelkép a Rosetta üstököséről: egy új világ izgalmas részletei
- Rosetta-hírek I.: hogyan pattogott a Philae?
- A Philae a kalandos leszállás után “képeslapot” küldött az üstökösmag felszínéről
- Simán leszállt a Philae az üstökösön – európai és egyben magyar űrsiker is!
- Agilkia – ez lett a Rosetta leszállóhelyének új elnevezése
- Leszállás november 12-én! A Rosetta lenyűgöző új képei az üstökösmagról
- Ide fog leszállni először ember készítette eszköz egy üstökösmagon
- Kettős üstökösmag: izgalmas célpont a Rosetta leszállóegységének!