December 1-jén sikeresen leszállt égi kísérőnk felszínére a Chang’e-5 kínai holdszonda, amely a tervek szerint talajmintát fog gyűjteni, és azt a Földre eljuttatni.
Mint beszámoltunk róla, november 23-án elindult Kína legújabb holdszondája a Chang’e-5 („Holdistennő”), amely a szovjet/orosz Luna-24 1976-os útja után 44 év elteltével először fog holdi kőzetmintát eljuttatni a Földre. A szonda 28-án ért a Hold közelébe, ahol először elnyújtott ellipszispályára állt körülötte, majd égi kísérőnk felszínétől mintegy 200 km magasan húzódó, közel kör alakú pályán keringett tovább, ahonnan a leszállóegysége (lander) december 1-jén, kedden 14:57 világidőkor kezdte meg a felszínre ereszkedést. A leszállóegység 1,7 km/s sebességgel kezdte meg a leszállást, és annak végső fázisában, mintegy 100 méterre a felszín felett a fedélzeti érzékelői megkeresték a leszállásra legmegfelelőbb sima területet, és a lander biztonságosan ott érte el a Hold felszínét. Az alábbi ábra a Chang’e-5 holdkörüli ellipszis, majd kör alakú pályáit mutatja.
A leszállóegység kedden 15:11 világidőkor simán leszállt a Hold felszínére az előre eltervezett leszállóhelyen, a Mons Rümker (Rümker-hegy, Rümker-dombok, Rümker-plató) közelében az Oceanus Procellarum (Viharok Óceánja) felszínén, a holdrajzi északi szélesség 43,1 fok, 51,8 fok nyugati hosszúsági koordinátákkal megadott helyen. Az alábbi kép a Chang’e-5 leszállóegységét mutatja a művész elképzelése szerint.
A Chang’e-5 leszállása közben a kamerája a Hold felszíne felé nézett és folyamatosan felvételeket készített a felszínről. Kína nemzeti űrkutatási hivatala által a landolás folyamán készített képek egyikét mutatja az alábbi ábra, amelyen a Viharok Óceánja viszonylag sima felszíne látható a leszállóhely közelében.
A leszállóegység sikeres, sima holdat érése után készült az alábbi felvétel, amelyen a leszállóegység egyik lábának árnyéka is látszik.
A Chang’e-5 leszállóegysége által készített felvételek közül már néhány színes képet is közzétettek. Az alábbi panorámaképen a leszállóhely környezete, és a távolban, mintegy 11 km-re a látóhatáron kiemelkedő, Louville Omega (nem Liouville!) nevű dombok is láthatók.
A leszállóegység lába közelében jól látszik a holdfelszíni regolittakaró az alábbi képen.
A leszállóegységtől 11 km-re a horizonton kiemelkedő Louville Omega dombokat mutatja az alábbi kép.
December 2-án 14:00 világidőkor befejeződött az első sikeres anyagmintavétel a fúróberendezéssel, valamint a robotkarral is. Egyébként a leszállóhelyen a holdfelszín mintegy 100 C hőmérsékletű volt a Chang’e-5 lander működésének első 19 órájában. Az alábbi kép a Chang’e-5 leszállóegység fúróberendezését mutatja.
Az alábbi videón a fúróberendezés és a robotkar látható működés közben, illetve a begyűjtött minta elhelyezése a tárolóban. A folyamatot a leszállóegység kamerája rögzíti, ellenőrzés és dokumentálás céljából.
A Chang’e-5 programja a sikeres anyagminta gyűjtés után váratlan fordulatot vett: 2020. december 3-án csütörtökön magyar idő szerint késő délután a visszatérő egység elindult vissza a Hold körül keringő, és rá várakozó egység felé, amellyel majd összekapcsolódik, és megfelelő időpontban visszaindul a Föld felé. Emlékeztetőül: az eredetileg közzétett menetrend szerint december közepe után tért volna vissza a Földre, de a programot most váratlanul lerövidítették. Az alábbi videó a Holdról való visszaindulást mutatja.
Fontos kiemelni, hogy a Chang’e-5 küldetését az Európai Űrügynökség (ESA) földi követőállomásai (ESTRACK: European Space Tracking network) is segítik: a németországi Darmstadtban (ESOC: European Space Operation Centre) és a kanári-szigetek Gran Canaria szigetén levő Maspalmas melletti követőantennákkal.
A Chang’e-5 sikere esetén most esély van arra, hogy a Luna-24 1976-os küldetése óta először ismét holdi kőzetmintát lehet majd vizsgálni laboratóriumokban. Várjuk a további fejleményeket.
A hír megjelenését a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt támogatta.
Források:
- GYORSHÍR: A kínai minták úton a holdi orbiterhez (Űrvilág, 2020.12.02. 18:30)
- China’s Chang’e-5 lands on moon to retrieve samples (XINHUANET, 2020.12.01. 01:00:58)
- China lands sample return probe on moon (SpaceFlightNow.com, 2020.12.01.)
- China’s Chang’e 5 lands on the moon to collect the 1st fresh lunar samples in decades (SPACE.COM, 2020.12.01.)
Kapcsolódó internetes oldalak:
- GYORSHÍR: A Holdon a kínai leszállóegység (Űrvilág, 2020.12.01.)
- Kőzetmintáért indult a legújabb kínai holdszonda és vasárnap már pályára is állt a Hold körül (MCSE hír, 2020.11.29.)
- GYORSHÍR: A Hold körül a Csang’e-5 (Űrvilág, 2020.11.28.)
- Kína: 2 kg mintát a Holdról! (Űrvilág, 2020.11.23.)