Nyilvánosságra hoztak újabb adatokat a Euclid-űrtávcsővel: hemzsegő galaxisok és csillagok az óriás mozaikképen

12736

Október 15-én nyilvánosságra hozták a Euclid-űrtávcső által készített égatlasz egy részét, amely több 10 millió tejútrendszerbeli csillagot, és nagyjából 14 millió távoli galaxist tartalmaz. A hatalmas mozaikképet az űrtávcső által 2024. március 25-e és április 8-a között készített, 260 felvételt számláló méréssorozat elemeiből állították össze. Az ilyen módon elkészült képbe 500-szor fér bele a telihold korongja.

A Euclid-űrtávcső elképesztően részletes képe a vizsgált égterületek egyikéről. (Forrás: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, CEA Paris-Saclay, képfeldolgozás: J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi CC BY-SA 3.0 IGO.)

Ami talán még ennél is meglepőbb, hogy a nemrégiben megjelent térkép mindössze 1%-át tartalmazza annak az adathalmaznak, amelyet a Euclid-űrtávcső az elkövetkezendő 6 évben fog készíteni. Amellett, hogy ez lesz minden idők legnagyobb 3 dimenziós térképe az égboltról, segítségével a kutatók mélyebben megérthetik a sötét energia és a sötét anyag által alkotott sötét Univerzum titkait.

Noha a most megjelent térkép csupán kis részét tartalmazza a későbbiekben elkészítendő, óriási atlasznak, ennek segítségével is az eddiginél jóval teljesebb képet kaphatunk a minket körülvevő világról.

A Euclid-űrtávcső képe a távoli Univerzumban összeolvadó galaxisokról. (Forrás: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, CEA Paris-Saclay, képfeldolgozás: J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi CC BY-SA 3.0 IGO.)

A kozmikus óriásatlasz

A Euclid-űrtávcsövet 2023. júliusában bocsátották fel, és 2024. februárjában kezdte meg tudományos méréseit. Az űreszköz a látható, illetve a közeli infravörös tartományban működő műszereket vitt fel magával, amelyek segítségével kiválóan megfigyelhetőek a Tejútrendszertől távolabbi, nagy vöröseltolódású galaxisok is.

Ezeknek a galaxisoknak a vizsgálatával pedig a kutatóknak lehetőségük nyílik az Univerzum gyorsuló tágulásáért felelős sötét energia rejtélyeinek megismerésére. Mivel a Euclid minden eddigi műszertől eltérő módon vizsgálja az Univerzumot, mindenképpen új információkat tár majd fel előttünk a távoli galaxisokkal, és a világegyetem nagy skálás szerkezeteivel, ilyen módon pedig a sötét Univerzum természetével kapcsolatban. Természetesen a nagy leleplezésekig még egy kicsit várnunk kell, amíg az űrtávcső több képet készít a kiszemelt égterületről.

Noha a publikussá vált térképrészlet mindössze pár hét észleléseiből készült, meglepő részletességgel mutatja meg kozmikus környezetünket. A legérdekesebb eredmények közé tartozik az is, hogy a mozaikképen a Tejútrendszer csillagai között halvány felhők látszanak, amelyek világos, kék csíkok formájában jelennek meg a sötét háttér előtt.

A csillagközi por- és gázanyag alkotta kék felhők a Euclid felvételén. (Forrás: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, képfeldolgozás: J.-C. Cuillandre (CEA Paris-Saclay), G. Anselmi; CC BY-SA 3.0 IGO or ESA Standard Licence.)

Ezek a főleg az infravörös tartományban sugárzó sávok csillagközi gáz- és poranyag keverékéből állnak, és mivel a földi légkörben néha látható cirrus felhőkhöz hasonlítanak, galaktikus cirrusoknak nevezzük őket.

A térképen a közelebbi struktúrákon kívül az Univerzum igen távoli vidékei is példátlan részletességgel tűnnek fel: a 420 millió fényévre található, ESO 364-G036 nevű galaxis spirálkarjainak struktúrái például rendkívül tisztán látszanak.

A 420 millió fényévnyi távolságban lévő, ESO 364-G036 nevű galaxisról készített felvétel.

Fontos ismét kihangsúlyozni, hogy a most megjelent térképrészlet mindössze csak egy töredéke annak, amelyet a későbbi évek során készítenek majd el a csillagászok az űrtávcső adataiból. Napjainkra a Euclid-űrtávcső a tervezett adatmennyiség 12%-át gyűjtötte össze, amelyet 2025. márciusában tesznek majd elérhetővé a nagyközönség számára. Az eszköz működésének első éve alatt készített kozmológiai adatokat pedig 2026-ban veheti kezébe a szakmai közeg.

A most nyilvánosságra hozott térképrészlet tehát csupán egy ízelítőt nyújt az elkövetkezendő évek során készülő, teljes égatlaszból. A mozaikképet az Olaszországban rendezett Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson tette közzé az ESA igazgatósága.

A cikk forrása: https://www.space.com/euclid-first-images-cosmic-atlas

Hozzászólás

hozzászólás