Hatalmas napviharok kialakulását és a planetáris térben való terjedését fogja kutatni a legújabb NASA küldetés. Segítségével a Naprendszer működésén túl, a Holdra, illetve Marsra utazó űrhajósok védelméről, valamint a Nap sugárzásának az űrbéli környezetre gyakorolt hatásáról is többet fogunk megtudni.
Az új küldetés a Sun Radio Interferometer Space Experiment (SunRISE) nevet kapta, működése közben pedig hat darab CubeSat fog együtt egy nagy rádióteleszkópot alkotva működni. A SunRISE pontos tervezésére, megépítésére és útnak indítására 62,6 millió dollár támogatást kaptak, a várható indulás legkorábbi dátuma pedig 2023. július 1-je.
A SunRISE 2017 augusztusában került először kiválasztásra kettő Missions of Opportunity pályázat egyikeként, ekkor a 11 hónapos küldetés koncepció tanulmány fázisába léphetett. A Justin Kasper (University of Michigan) vezette tanulmányt 2019 februárjában 1 évvel meghosszabbították. Nicky Fox, a NASA napfizikai részlegének vezetője különösen örül az új küldetésnek, ugyanis szerinte minél többet tudunk a Nap kitöréseiről és az űridőjárásról, annál jobban meg tudjuk védeni az űrhajósainkat és űreszközeinket.
A küldetésterv szerint hat darab, napelemes CubeSat (melyek mindegyike körülbelül kenyérpirító méretű) szimultán alacsony frekvenciájú rádiófelvételeket készít majd a Nap aktivitásáról, melyeket a NASA Deep Space Network-ön keresztül fognak megosztani. A CubeSat-okból álló konstelláció egymástól 10 km távolságra kering majd a Föld légköre felett, amely egyébként nem engedi át a SunRISE által vizsgált rádiótartományt. A hat CubeSat felvételeiből 3D térképek készíthetők, így pontosan látható lesz, hol keletkeznek a hatalmas napkitörések, illetve hogyan változnak, ahogyan az űrben kitágulva továbbterjednek. Ezzel azt is megérhetjük majd, mi indítja be és mi gyorsítja fel ezeket az óriási részecskeáramokat. Mindemellett a hat űreszköz közösen elsőként fogja elkészíteni a Napból a bolygóközi térbe nyúló, mágneses erővonalak térképét.
A NASA Missions of Opportunity küldetéseinek célja olyan kis költségvetésű, új tudományos missziók indítása, melyek már korábban jóváhagyott, nagyobb volumenű űrkutatási küldetésekkel együtt tudnak elindulni (egyfajta társutasként a másik űreszköz hátán). A SunRISE a Maxar cég (Westminster, Colorado) kereskedelmi műholdján fog utazni a Payload Orbital Delivery System (PODS) technikát kihasználva. Mikor a fő műhold pályára áll, kiengedi a hat SunRISE űrszondát, utána pedig folytathatja eredeti küldetését. A hat darab kis űreszköz pedig elindulhat a Nap eddig még sosem látott mélységű kutatásának útján.
Forrás: NASA JPL