Szellem szállt a Holdra – megérkezett a Blue Ghost-1

2034

Az amerikai Blue Ghost-1 („Kék Szellem”) sikeresen landolt a Hold Mare Crisium (Válságok tengere) nevű területén.

Az amerikai NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services) programja keretében a Firefly Aerospace magánvállalat Blue Ghost-1 holdszondája 2025. január 15-én indult útnak a Hold felé, hogy a felszínére leszálljon és tovább folytassa égi kísérőnk kutatását. Az űrmisszió elnevezése egy jellegzetes észak-amerikai rovar, az ottani szentjánosbogár vagy világító bogár („firefly”, Phausis reticulata) után kapta a nevét.

A Blue Ghost-1 leszállóegységének holdraszállása 2025. március 2-án magyar idő szerint 09:34-re (világidőben 08:34-re) volt tervezve.

A holdszonda a Földről is készített felvételeket útja során. Röviden bemutatjuk, hogy addig milyen felvételeket készített a szonda leszállóegysége a Hold felé vezető útján, majd a holdkörüli pályán.

A Blue Ghost-1 az eredeti útitervnek megfelelően többszöri pályamódosítás után február 13-án került holdkörüli pályára és egyre szűkülő ellipszis pályákon egyre közelebb került a Hold felszínéhez, majd február 25-én körpályára állt körülötte. A körpálya mintegy 100 km magasságban húzódik a Hold felszíne felett. Közben a leszállóegység és a keringő egység (orbiter) elváltak egymástól. Az orbiter a tervek szerint mintegy 5 évig keringeni fog majd a Hold körül, műszereivel méréseket végezve.

A Blue Ghost-1 leszállóegysége (fent) és az alatta levő keringő egység (orbiter) különválása a Hold felett (fantáziakép, Firefly Aerospace).

A Blue Ghost-1 leszállóegysége a holdkörüli pályán keringése alatt sok felvételt és videót készített a Hold felszíni területeiről és alakzatairól.

A Blue Ghost-1 által 2025. február 24-én készített egyik felvétel a Hold felszíne felett mintegy 100 km magasságban készült (Firefly Aerospace).

A Blue Ghost-1 tervezett leszállóhelye a Mare Crisium (Válságok tengere) területén lesz, a Mons Latreille (Latreille-hegység) közelében. A Mare Crisium egy nagy, mintegy 556 km átmérőjű ősi becsapódási medence, területe mintegy 176 ezer négyzetkilométer. A Mare Crisium a Hold felszínének keleti pereméhez közeli, a Földről szabad szemmel is látható sötét, ovális folt. A Mare Crisium egy nagy tömegkoncentrációjú, úgynevezett mascon terület, ahol a helyi gravitációs tér (helyi nehézségi gyorsulás) a környezeténél nagyobb.

A Blue Ghost-1 amerikai holdszonda leszállóhelye a Hold Mare Crisium (Válságok
tengere) területén (a képen piros körrel jelölve).

A Blue Ghost tervezett leszállóhelye a Latreille-hegység (Mons Latreille) közelében van. A Mons Latreille mintegy 6,4 km átmérőjű és 150 méter magas kiemelkedés a Mare Crisium területén. A hegység azért érdekes, mert vulkáni eredetű, és a közelében a felszín alól kikerült anyag vizsgálata a Hold múltjába nyújt betekintést. A hegység 2021-ben kapta a nevét Pierre André Latreille (1762-1833) francia zoológusról, aki ízeltlábúakat tanulmányozott.

A Mons Latreille (Latreille-hegység) a Mare Crisium területén. A tervek szerint ennek közelében lesz a Blue Ghost-1 leszállóhelye (a képen balra fent) (NASA LRO/LROC Nagihara+2022).

A holdszonda leszállásának vázlatos menetrendjét az alábbi ábra mutatja.

A Blue Ghost-1 holdszonda leszállópályája és a leszállás eseményei (Firefly Aerospace).

A Blue Ghost-1 sikeresen leszállt a Hold felszínére. Az élő közvetítésben a leszállás utolsó perceiről készült felvételeken a leszállóegység fő- és mellékhajtóműveinek működése látható, illetve a sikeres talajt érés után a Firefly Aersopace irányító személyzete és a közönség öröme látható.

A Blue Ghost-1 leszállásáról videó és képek is készültek. Az élő egyenes adás videója:

A Blue Ghost-1 leszállóegység fedélzeti műszereit és berendezéseit az alábbi ábra mutatja.

Firefly’s Blue Ghost Mission 1 Lunar Landing – Firefly Aerospace – 2025, március 2. (YouTube).
A Blue Ghost-1 leszállóegysége által készített első képfelvételek egyike a Mare Crisium leszállóhely talajáról. A leszálláskor még a Holdnak ezen területe a helyi kora hajnali órákban volt és ezért a kép bal oldalán túl sötét, de már a felkelő Nap fénye kezdi megvilágítani a felszínt a kép jobb oldalán. A talajon nagyobb kődarab is látszik a sötétben. A leszállóegység része látszik a kép felső részén (NASA News Release 25-022, 2025.03.02.)
A Blue Ghost-1 leszállóegysége által készített képek egyikén a leszállóegység árnyéka látszik a lábakkal és talpakkal, középen a fő-hajtóműve (és fő-fékező rendszere) fúvókája, valamint a teste látható. A látóhatár felett a Föld látszik, A leszállóhely a Hold Mare Crisium területén van (Space News, 2025.03.02.).
A Blue Ghost-1 holdszonda leszállóegysége fedélzeti műszerei és berendezései (Firefly Aerospace).

A Blue Ghost-1 a Hold felszínéről a Föld hosszan elnyúló és kiterjedt mágneses terében, illetve a Hold közelébe kerülő mozgó napszél plazma részecskék röntgen sugárzását is megfigyeli majd. Ez a LEXI (Lunar Enviroment Heliospheric X-ray Imager) nevű röntgen képalkotó kamera, amit a Firefly Aerospace és a Boston Egyetem (Boston University) fejlesztett ki. A LEXI igen feltűnő berendezés a leszállóegysége tetején.

A Blue Ghost-1 leszállóegysége a Hold felszínén (fantáziakép). A LEXI röntgen-kamera a leszállóegység tetején látható ferde négyszögletes tubus (Firefly Aerospace).

A tervek szerint a Blue Ghost-1 leszállóegység a Holdon mintegy 14 napig fog működni. Ha minden jól megy, akkor a leszállóegység megfigyeli a március 14-én a Holdról nézve teljes napfogyatkozást, amikor a Föld eltakarja a Napot. A jelenség mintegy öt órán át tart majd a Holdon. Ez alatt a Földről nézve teljes holdfogyatkozás lesz, ami Észak- és Dél-Amerikából, Ausztráliából, ÉK Ázsiából, valamint részben Európából és Afrikából látható lesz. Belépés a teljes árnyékba 5:09:23 UT-kor, azonban a Hold 5:04 UT-kor nyugszik (Budapestről nézve), tehát a jelenség leglátványosabb részét tőlünk sajnos nem lehet látni.

A hír a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt témaköréhez kapcsolódik.

Források:

Space News (2025.03.02.)

NASA News Release 25-022 (2025.03.02.)

Blue Ghost-1 felvételek és videók a holdkörüli pályáról (CNN, 2025.03.01.)

Blue Ghost-1 felvétek és videók (Firefly Aerospace, 2025.02.27.)

Blue Ghost-1 felvételei holdkörüli pályáról (SpaceNews, 2025.02.15.)

Blue Ghost-1 felvételei távolodóban a Földtől (PHYS.ORG, 2025.01.24.)

Kapcsolódó internetes oldalak:

Égi kalendárium: 2025. március (MCSE, 2025.03.01.)

MCSE hír (2025.01.15.)

Hozzászólás

hozzászólás