A Rosetta űrszonda Philae leszállóegysége számára kijelölt leszállóhely nevet is kapott: Agilkia, a nílusi sziget után. Közben javában folynak az előkészületek a felszíni minilaboratórium leszállására.
Az Európai Űrügynökség (ESA) Rosetta űrszonda Philae leszállóegysége számára a 67P/Churyumov-Gerasimenko üstökös (röviden 67P) magja felszínén kijelölt leszállóhelyet eddig J betű jelölte, de a leszállás tervezett november 12-i időpontjának közeledtével a napokban átkeresztelték és az Agilkia nevet kapta a leszállási terület. (Az ESA egyébként internetes szavazást hirdetett meg, amelynek eredménye lett az új név.)


átmérője mintegy 1 kilométer. Ez az üstökös egy viszonylag „simább” területe. Figyelemre méltóak azonban a meredek falak, szakadékok is, mint például a körön belül a jobb oldalon lévők (ESA/Rosetta/MPS OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA).
Mint ismeretes, a Rosetta leszállóegysége, a Philae nevét az óegyiptomi templomegyüttesről kapta, amely a Nílus egyik apró szigetén állt az ókori Egyiptom és Alsó-Núbia határán. Ez volt a kései ókorban Egyiptom legjelentősebb Ízisz-szentélye. (Egyébként latinul Philae, görögül Philai, óegyiptomi eredeti nevén Lak, majd Ai-Lak, illetve Pi-Lak formában is írják). Az eredeti templomegyüttest még az új Asszuáni-gát megépítése előtt az 1960-as években darabokra bontották, majd 1977-1980 között a magasabban fekvő Agilkia szigetén újra felépítették.
Közben javában folynak az előkészületek a Philae leszállásának előkészítésére. A Philae és a Rosetta keringőegységének szétválasztása körüli órák tervezett folyamatát mutatja be a következő szemléltető ábra. Az, hogy lesz vagy nem lesz leszállás a tervezett időpontban, a „GONOGO” („Go or not to go?”) kritikus időpontokban döntik el.


Itt szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a TIT Budapesti Planetáriumában a Philae leszállásának tervezett napján, 2014. november 12-én délután 14:30-tól Rosetta-nap lesz, amely során a Rosetta-programról, különös tekintettel az abban való magyar részvételről, az üstökösről, illetve a leszállás eseményeiről részletes ismertetés lesz. A rendezvény címe: „Rosetta-Philae: Elsőként egy üstökösön”. A rendezvényen való részvételhez előzetes regisztráció célszerű!
Források:
- „Viszlát J, hello Agilkia” (ESA, 2014.11.04.)
- Üstökösnézőben – október 30 – „viszlát J” (ESA Rosetta blog, 2014.11.04.)
- Philae leszállóhelye új neve Agilkia (Astronomy Now, 2014.11.04.)
Kapcsolódó internetes oldalak:
- Leszállás november 12-én! A Rosetta lenyűgöző új képei az üstökösmagról
- Ide fog leszállni először ember készítette eszköz egy üstökösmagon
- A Rosetta leszállóhelyének neve (ESA, 2014.10.16.)
- Rosetta: átkeresztelték a leszállóegység landolási helyét (MNO, 2014.11.05.)
- Agilkia a Rosetta landolási helye (OTKA Blog, 2014.11.05.)
- A Rosetta a lander lebocsátása útján (ESA, 2014.10.31.)
- Agilika-sziget, Egyiptom (en.wikipedia.org/…)
- Philae (Philai) – óegyiptomi Izisz-szentély (hu.wikipedia.org,…)
- Asszuáni-gát (hu.wikipedia.org/…)
- Rosetta-nap (Planetárium, Budapest)
- Rosetta-nap a Planetáriumban – program (Űrvilág, 2014.10.31.)
- Regisztráció a „Rosetta-Philae: Elsőként egy üstökösön” rendezvényre