Augusztus 9. és 17. között mintegy 180 csillagászati bemutató várja az éjszakai égbolt szerelmeseit, az előrejelzések alapján pedig a hétfői Perseida-maximum környékén is jó esély kínálkozik az észlelésre.
Immáron ötödik alkalommal kerül megszervezésre az Egy Hét a Csillagok Alatt (avagy röviden: EHCSA) programsorozat, amelynek célja, hogy minél többen élhessék át a csillagos égbolt megfigyelésének élményét. Az évek során már 9 naposra bővült kampány ideje alatt különösen jó alkalom nyílik arra, hogy az égi jelenségeket kémlelhessük: ebben az időszakban megfigyelhető például a Szaturnusz gyűrűrendszere, a nyári égbolt nebulái és csillaghalmazai, az előrejelzések alapján pedig kiválóak lesznek a körülmények ahhoz, hogy elcsípjük a Perseidák meteorraj tagjait. Utóbbi maximuma augusztus 12-re esik, amikor is – ideális körülmények mellett – akár tucatnyi hullócsillagot is láthatunk.
A programdömpinget rendkívül változatos gárda kínálja: az egyes programok helyi szervezői között találunk bemutató csillagvizsgálókat, egyéni amatőrcsillagászokat, csillagászati egyesületeket és klubokat, kulturális intézményeket vagy könyvtárakat, nemzeti parkokat és iskolákat is. A változatosság az EHCSA koncepciójából eredeztethető, ez ugyanis egy közösségi kezdeményezés, amelyet a hazai csillagászati társadalom lendülete visz előre évről-évre, hogy minél többen élhessék át az éjszakai égbolt megfigyelésének élményét. Nem mellékesen pedig célunk a bemutatóhelyek és csillagász csoportok összekapcsolása, együttműködések elősegítése és mindenekelőtt, a közösségépítés: csillagászok és érdeklődők, amatőrök és profik között, hogy jövőre még többen legyünk a Csillagok Alatt.
Az idei Egy Hét a Csillagok Alatt számai még a tavalyi csúcsot is meghaladják: több mint 90 helyszínen közel 180 programot valósít meg augusztus 9. és 17. között. A legnagyobb bemutató csillagvizsgálók – Bükki Csillagda, Pannon Csillagda, Svábhegyi Csillagvizsgáló, Zselici Csillagpark – éjszakai bemutatóira már most rengetegen jelentkeztek, de óriási az érdeklődés a kisebb intézményeknél is, a Szegedi Csillagvizsgáló eseményére például rövid idő alatt több mint ötezer visszajelzés érkezett.
Az idei EHCSA kiemelt üzenete, hogy csillagászat nem pusztán az éjszakai égbolt alatt létezik! A programsorozat idejére, augusztus 11. vasárnapra esik ugyanis az 1999-es napfogyatkozás 25. évfordulója, amely esemény százezreknek jelentett életre szóló élményt hazánkban. Ezen alkalomból két megfigyelő helyén, Balatonrendesen és Gyulán is nyilvános bemutatót szervez a Magyar Napfizikai Alapítvány, ahol hivatásos Nap-kutatókkal is találkozhatnak az érdeklődők. De speciális szűrővel ellátott naptávcsövek bukkannak fel aznap Esztergom és Szeged belvárosában, valamint Hajdúböszörményben, Mezőberényben, a Hortobágyon és az MCSE lovasberényi Csillagtanyáján is.
A Csillagtanya ad otthont az idei programsorozat egyik legkülönlegesebb eseményének, hiszen az MCSE a közösségi észlelőhely további fejlesztéséhez közösségi munkára invitálja meg a csillagászat szerelmeseit az Építs-szépíts csillagvizsgálót! esemény keretében – természetesen egész napos távcsöves élménnyel, tudományos munícióval és jó társasággal honorálva a társadalmi munkát. Hasonlóan nemes célok vezérlik az ózdi csillagászokat is, ahol az egykori, mára romos állapotú csillagvizsgáló megmentésére és felújítására gyűjtenek.
Akadnak további különleges programok is. Sülysápon és Csömörön például éjszakai túrával kötik össze a szervezők a hullócsillaglest; Kecskeméten, Nagyberényben és a Mátraalján található Markazon festői környezetbe szervezett piknikkel várják a Perseidákat; Etyeken bor és sajtkóstoló a csillagászati program kísérője; Baján és Bakonybélben planetáriumi vetítések egészítik ki a szabadtéri élményt, Nyúlon és Szegeden pedig rádiómeteoros észlelések révén hallgatózni is fognak a hullócsillagok után.
Különleges környezetet nyújt majd a szentendrei Duna-part, a szolnoki 24 emeletetes toronyház (lift van! 🙂 ), a csallóközi természetvédelmi körzet és a barcsi ősborókás; a Balaton-partról lehet hullócsillagokra vadászni Balatonfüreden, Balatonfűzfőn és Révfülöpön; gazdag történettel rendelkező csillagvizsgálókat lehet felfedezni Tatán, Salgótarjánban és Óbudán. A főváros amúgy is bőven kiveszi a részét a programokból, hiszen a fényesebb objektumokat, mint a Holdat és a Szaturnuszt akár a városból is érdemes távcsővégre kapni – ennek megfelelően teleszkópokkal találkozhatunk az újpesti Levendula-parkban, a Normafán, de még a Batthyány téren is! Belvárosi járdacsillagászaton vehetünk részt többek között Dombóváron, Nyíregyházán, Miskolcon, Szombathelyen és Zalaegerszegen is. Amennyiben pedig valaki szeretné kultúrával is összekötni a csillagászkodást, annak sem kell csalódnia, idén ugyanis számos könyvtár is csatlakozott a kampányhoz, például Székesfehérváron, Szentesen és Békéscsabán.
Mindez pedig csak a jéghegy csúcsa – a teljes programkínálatról honlapunkon és az alábbi interaktív térképen még több információ érhető el: https://egyhetacsillagokalatt.hu/
Találkozzunk minél többen a csillagok alatt!