Furcsa, távoli galaxisra bukkant a James Webb-űrtávcső, amelyben a csillagközi gáz túlragyogja a csillagokat

8510

Az Univerzum fiatal korát vizsgáló James Webb-űrtávcső infravörös kamerái egy különös galaxisra bukkantak, amelyben a csillagközi gáz túlragyogja a csillagok fényességét. A galaxis a GS-NDG-9422 (9422) nevet viseli, és az egymilliárd éves Univerzumban keletkezett. Vizsgálatával a kutatóknak talán sikerült megtalálniuk a galaxisfejlődés történetének hiányzó láncszemét, amely megmutatja, hogy pontosan mi is történt az első csillagok keletkezése, és a ma ismert galaxisok struktúrájának és csillagtartalmának kialakulása között.

A kutatást vezető Alex Cameron elmondása alapján a James Webb-űrtávcsövet az Univerzum különleges, ezelőtt ismeretlen jelenségeinek felfedezésére és vizsgálatára hozták létre, az említett távoli galaxis pedig egy az ilyen megdöbbentő felfedezések közül.

A galaxis spektrumának jellegzetességeit Cameron kutatócsoportja igyekezett elméleti modellekkel is összevetni, amelynek során arra a következtetésre jutottak, hogy a GS-NDG-9422 kozmikus gázfelhői azért látszanak olyan fényesnek, mert megvilágítják őket a galaxisban keletkezett, nagyon forró, nagy tömegű csillagok. Az számítógépes modellek tehát képesek voltak magyarázatot adni a James Webb-űrtávcső által látottakra.

A GS-NDG-9422 apró pacája a James Webb-űrtávcső NIRCam nevű, közeli infravörös kamerájának felvételén. (Forrás: NASA, ESA, CSA, STScI, Alex Cameron (Oxford).)

Mindezek mellett az is kiderült, hogy a galaxis csillagai valószínűleg sokkal forróbbak, és sokkal nagyobb tömegűek, mint azok a csillagok, amelyeket a lokális Univerzumban látunk, így tehát világegyetemünk a fiatal korában teljesen más környezetet biztosított a benne lévő csillagoknak, mint a mostani. A lokális Univerzum forró csillagai körülbelül 40-50 ezer K hőmérsékletűek, a GS-NDG-9422 galaxisban talált csillagok azonban ennél jóval forróbbak, 80 ezer K-esek lehetnek.

A modellek alapján a vizsgált távoli galaxis épp egy rövid időn át tartó, ámde igen intenzív csillagkeletkezési folyamaton megy keresztül, amelynek során a galaxisban megtalálható, nagy mennyiségű csillagközi gázból fiatal, nagy tömegű csillagok alakulnak ki. Ezek az újonnan kialakuló csillagok pedig minden elképzelést felülmúló mennyiségű fotont bocsátanak ki, amellyel megvilágítják a körülöttük lévő anyagot.

Ez a felfedezés kifejezetten érdekes és meglepő, ugyanis az elméletek szerint csak az Univerzum legelső csillagai, az úgynevezett III. populációs csillagok képesek arra, hogy túlragyogják az őket körülvevő csillagközi anyagot. Ezek a csillagok általában az Univerzum kialakulásakor is jelenlévő, könnyű elemekből, például hidrogénből és héliumból állnak, és nem tartalmaznak nehezebb elemeket. A III. populációs csillagok szupernóva-robbanással befejezett élete során jöttek létre a nehezebb elemek, amelyekből később kialakulhattak az első csillagoktól valamelyest eltérő kémiai összetételű II. populációs csillagok, majd ezek halálával a csillagközi tér még több nehéz elemmel való dúsulása után létrejöttek az I. populációs csillagok is. Megjegyzendő, hogy mindmáig nem sikerült III. populációs csillagokat észlelni, így létezésük egyelőre elméleti szintűnek tekintendő.

A galaxis színképe, és a rá illesztett elméleti modell. (Forrás: NASA, ESA, CSA, Leah Hustak (STScI).)

Az újonnan készült James Webb-felvételeken sem látunk III. populációs csillagokat, hiszen a galaxis spektrumában fellelhetőek a nehezebb elemekre utaló vonalak is. Az viszont bizonyos, hogy az ott található, különleges csillagok mások, mint a lokális Univerzum csillagai, és így vizsgálatuk segíthet megérteni azt, hogy a galaxisok csillagtartalma hogyan alakult át az első csillagok kialakulása óta.

Jelenleg a GS-NDG-9422 galaxis egyedüli példaként szolgál a galaxisfejlődés ezen lépcsőfokára, és ennek megfelelően rengeteg a vele kapcsolatos, megválaszolatlan kérdés. Vajon a többi hasonló korú galaxis is olyan csillagokat tartalmazott, mint a GS-NDG-9422, vagy a vizsgált galaxis különlegesnek számít? Mi mindent tudhatunk meg vizsgálatával a galaxisfejlődés még korábbi időszakairól?

A csillagászok jelenleg, és a későbbiekben is intenzíven kutatják majd a James Webb-űrtávcső használatával a fiatal Univerzumot, hogy még több, a GS-NDG-9422-höz hasonló galaxisra bukkanjanak, és választ adhassanak ezekre a kérdésekre. A jövő tehát még több, ehhez hasonlóan elképesztő felfedezéssel kecsegtet.

Az itt bemutatott eredményekről szóló tanulmány az MNRAS című szaklapban jelent meg.

A cikk forrása: https://webbtelescope.org/contents/news-releases/2024/news-2024-133