A japán Hakuto-R Mission 2 (M2) űrszondája sikeresen Hold körüli pályára állt, a tervek szerint legkorábban június 5-én leszállhat a Hold északi poláris vidékének Hidegség Tengere (Mare Frigoris) nevű területére.
Még ez év január 15-én az amerikai Firefly Aerospace és a japán Ispace magánvállalatok egy-egy űrszondája indult a floridai Kennedy Űrközpontból (Cape Canaveral) a SpaceX Falcon 9 hordozórakétájával, hogy a Holdra leszálljon.
Emlékeztetőül: az amerikai NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services) programja keretében a Firefly Blue Ghost-1 (Kék Szellem) holdszondája március 2-án leszállt a Holdon a Mare Crisium (Válságok Tengere) területén, és sikeresen teljesítette a 14 földi napra tervezett küldetését. (Érdekesség: 2025. március 14-én ez a szonda a Holdról teljes napfogyatkozásként követte azt a jelenséget, ami a Földről teljes holdfogyatkozásként látszott.)
A japán Ispace, a Hold kutatására specializálódott magánvállalat Hakuto-R Mission 2 (Fehér Nyúl) kísérlete nemzetközi együttműködéseket is magában foglal, például egyes műszerek, illetve a holdjáró elkészítésében.
A Hakuto-R M2 a Földtől a Holdig energiatakarékos pályán több pályamanőver segítségével haladt csaknem négy hónapon keresztül. Ezen az útvonalon először elnyúlt ellipszis pályán keringett a Föld körül. Február 14-én már 8400 km-re megközelítette a Holdat, de még nem tért pályára körülötte. Ezután egy nagyon elnyúlt ellipszis alakú pályára tért át, amelynek földtávolpontja mintegy 1,1 millió km-re volt bolygónktól. Május elején a szonda visszatért a Hold közelébe, ott manőverrel lefékeződött, és május 6-án 20:41 UTC-kor pályára állt égi kísérőnk körül.

A szonda a Hold körüli pályára állása után méréseket végez és pályamanőverek segítségével előkészül a június elejére tervezett leszállásra.

A Hakuto-R-2 leszállóhelye a Hold északi poláris vidékének déli pereme, a tőlünk szabad szemmel vagy kis távcsővel is jól látható Mare Frigoris (Hidegség Tengere) lesz.

A Hakuto-R M2 tervezett elsődleges leszállóhelyének (MFLZ-Prime) közelítő holdrajzi koordinátái: északi szélesség 60,5 fok, nyugati hosszúság 4,6 fok. Ez a hely a Mare Frigoris északi pereméhez van közel, a kis távcsővel is megfigyelhető, 33 km átmérőjű Timaeus-krátertől mintegy 120 km-re DNy-ra egy sötét bazaltos felszínen. Egy tartalék leszállóhelyet (MFLZ-BU1) is kijelöltek, ami az elsődleges leszállóhelytől nyugatra van, vele közel azonos holdrajzi szélességen, a 8 km átmérőjű Birmingham B krátertől délre a Mare Frigoris viszonylag sima területén. A Mare Frigoris sík területén mindkét leszállóhely alkalmas lesz a Földdel való rádiókapcsolat biztosítására.

A Hakuto-R M2 leszállóhelyeit a Mare Frigoris területén az alábbi nagyobb léptékű képen is bemutatjuk. A nagy, 101 km átmérőjű, sima aljzatú Plato-kráter (középen a nappal-éjszaka elválasztó vonal, a holdi helyi reggeli terminátor közelében), a Plato-krátertől jobbra (holdi keletre) a holdi Alpok-völgy (Vallis Alpes) a Montes Alpes területén. A Mare Frigoristól északra a 156 km átmérőjű, közel négyzet alakú W. Bond (William C. Bond) kráter, valamint kisebb kráterek is megfigyelhetők.

Tekintsük át röviden, hogy milyen műszerek, berendezések vannak a Hakuto-R M2 leszállóegységen és a holdjárón!
A Hakuto-R M2 egy kis méretű (26 x 31,5 x 54 cm) és kis tömegű (mintegy 5 kg) holdjárót is magával visz. A rovert az Ispace vállalattal együttműködve egy luxemburgi technológiai cég készítette. A rover szénszálas fémből készült, neve „Tenacious”, vagyis „szívós, kitartó”. A lander neve „Resilience”, aminek jelentése „ellenálló, tűrőképességű”. A szondát a japán Ispace magánvállalat készítette. Egy nagy felbontású, jó optikai minőségű HD kamera van a kis holdjárón, amivel a Hold közeli és távoli felszíni részleteit is tudja fotózni és közvetíteni a Földre. A földi irányítóközpont és a rover közötti rádiókapcsolat a leszállóegységen mint reléállomáson keresztül valósul meg.
A kis holdjáró egyik végén egy földi kis piros cserepes tetős, barnás-vörös falú Hold-ház modell is van (Moonhouse), amit Mikael Genberg svéd művész készített. Genberg 25 éve dédelgetett álma volt, hogy eljuttassa a hold felszínére tipikus svéd házra hasonlító modellházikóját.

A leszállóegységen a Water Electrolyzer Experiment a holdfelszín kőzeteiben tárolt, akár nagyon kis mennyiségű vizet elektrolitikusan oxigénre és hidrogénre bontja, amit a jövőben a holdi telepek oxigénellátására, illetve rakéta-hajtóanyagok készítésre lehet felhasználni.
Az Algae-based food production module egy alga-alapú étel-előállító kísérleti modul, ami a holdi környezetben a táplálék egyik alapját képező algákat termel. Ez a hosszú űrbeli tartózkodás (holdi vagy űrutazások) esetén a táplálék egyik forrását jelentheti majd. Az eszközt a Euglena Co. Algae fejlesztette ki, és ez a cég a jövőben ilyen eszközök gyártója lehet.
A Deep Space Radiation Probe (DSRP) a szonda Földtől a Holdig vezető útján, a Hold felszínén a sugárzást méri, amiből a sugárzások ionizáló hatása vizsgálható, és a Föld és a Hold közötti űrutazások alatt, illetve holdi bázisokon a sugárzások kivédésére a biztonsági szabályok megalkothatók majd. A DSRP műszer 399 gramm tömegű és a tajvani Department of Space Science and Engineering at National Central University fejlesztette ki.
Egy fémötvözetből készült emlékplakettet is magával visz a Hakuto-R M2 leszállóegység a Holdra, amit a japán Bandai Namco Research Institute, Inc. cég készített.
A mai ismereteink szerint a Hakuto-R M2 leszállása a Mare Frigoris területén 2025. június 5-én 19:24 UTC-kor (világidőkor) várható.

holdjáróról a Hold felszínén. A leszállóegység és a Föld közötti rádióvonal akadálymentes a Hold Mare Frigoris területéről (Ispace, 2025).
A hír a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt témaköréhez kapcsolódik.
Források:
Kapcsolódó internetes oldal: