A megfigyelések szerint október második felében szabad szemmel is jól láthatóvá fényesedhet a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)-üstökös. De miért számítunk ennyire látványos üstökösre?
A C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös szeptember 27-én került napközelbe 0,39 CSE-re központi csillagunktól. Napközelsége idején a Szextáns csillagképben tartózkodott, a Naptól mintegy 23 foknyira.
Az üstökös a napközelsége időszakában egyre fényesedett, egyre hosszabb csóvát növesztett és már szabad szemmel is láthatóvá vált a hajnali szürkületben, azonban csak a délebbi szélességekről volt csak igazán látványos.
Közben hazánkból is fotózták a C/2023 A3 üstököst, habár tőlünk nehezebben lehetett látni, mert túl közel volt a látóhatárhoz. A hazai üstökösfotók közül mutatunk be egyet.
Az üstökös fokozatosan északabbra vonul az égen, október közepén csak néhány fokra lesz a Naptól, amikor a hajnali égről átkerül az estire. Ezt egy animáció szemlélteti, ami itt tekinthető meg.
A C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös 2024. október 12-én lesz földközelben mintegy 0,42 CSE-re (70,6 millió km-re). Gyorsan fényesedik, a legutóbbi optimista előrejelzések szerint október 9-én elérheti a -4,5 magnitúdót, de akkor a Naptól mintegy 4 fokra helyezkedik el, a nappali égen.
Az üstökös földközelsége idején a Nap, üstökös és a Föld geometriai elhelyezkedésének két fontos következménye is van. Az egyik az, hogy az üstökös hosszú és görbült porcsóvája vége az üstökös pályasíkjához közel marad, és a Földről nézve behajlik a Nap felé, ezért úgynevezett ellencsóvaként látszik. A geometriai helyzet ereedményeként jelentősen megemelkedhet az üstökös fényessége.
Miért lehet ilyen fényes a C/2023 A3 üstökös október első felében?
A porszemcsék speciális fényszórása megnövelheti a Napból jövő fény intenzitását a Nap-Föld irányába, ha a megfigyelő (Föld) – porszemcse (üstökös) – fényforrás (Nap) által alkotott szög, az úgynevezett fázisszög tompaszög, vagyis 90 és 180 fok között van. Ez a fényszórási jelenségek között az előre szórás (forward scattering), vagyis a Nap-Föld irányába is szórnak a porszemcsék és nem csak a Nap felé szórják vissza, illetve nyelik el a beérkező napfényt. Továbbá az üstökös a napközelsége után igen aktív lehet, sok port és gázt bocsát ki a kómába és a csóvákba, valamint földközelben is van október közepén.
Már az eddigi megfigyelések is mutatják, hogy a C/2023 A3 üstökös összfényessége (a kóma fényessége) meghaladja a Naptól és Földtől való távolsága, illetve aktivitása által meghatározott előrejelzett fényességét.
Az égitest látszó útját az alábbi csillagtérkép mutatja 2024 október folyamán:
A C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)-üstökös az októberi földközelségéhez közeli napokban már elég magasan lesz a kora esti égen nyugat felé és október második felétől november elejéig viszonylag kedvező a megfigyelése a kora esti égen, de nem emelkedik túl magasra a látóhatár fölé.
Tudjuk, hogy a C/2023 A3 üstökös magja mindeddig nem esett szét, de mivel az Oort-felhőből érkező üstökösök magja gyakran széteshet – főleg a napközelségük idején, ezért is érdemes megfigyelni és követni a C/2023 A3 üstököst, akár szétesik, akár nem.
Egyébként érdekesség („hab a tortán”), hogy szeptember 27-én egy olyan új napsúroló üstököst fedeztek fel, amely október végén szintén fényes, szabad szemmel is látható lehet. Ez a Kreutz-csoporthoz tartozó C/2024 S1 (ATLAS)-üstökös. A napközelsége 2024. október 28-án lesz, akkor a Nap középpontjától 0,0082 CSE-re (1,22 millió km-re!) lesz, a Nap fotoszférájától mintegy 531 ezer km-re száguld el. A C/2024 S1 megfigyelhetősége a déli féltekén lesz kedvező a napközelsége előtti napokban, a hajnali égen. Napközelsége idején várhatóan -5 és -7 magnitúdó közé esik összfényessége (a kóma fényessége), vagyis fényesebb lehet a Vénusznál. A Napot ennyire megközelítő üstökösök magja széteshet, azonban ha túlélik a napközelséget, igen látványosak lehetnek.
A hír a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt témaköréhez kapcsolódik.
Források:
Sky and Telescope online (2024.10.02.)
Flickr, photo feltöltés (2024.10.02.)
Kapcsolódó internetes oldal:
MCSE: A hét képe (2024.10.01.)
Friss üstökösészlelések (MCSE)