Az Európai Űrügynökség (European Space Agency – ESA) Euclid-űrtávcsövével dolgozó csillagászok az űreszköz öt páratlan felvételét tették közzé a napokban. A soha korábban nem látott képek szemléltetik a Euclid képességeit a kozmosz titkainak feltárására. Az űrtávcső feladata elszabadult bolygók megfigyelése, a titokzatos sötét anyag tanulmányozása gravitációsan lencsézett galaxisok megfigyelése révén, valamit a világegyetem fejlődésének vizsgálata.
Az újonnan közzétett felvételek a Euclid-űrtávcső korai adatkiadásának részét képezik, és a szintén most közzétett első tudományos megfigyelési adatokhoz, valamint tíz, megjelenés előtt álló tudományos közleményhez kapcsolódnak. Az adatoknak ez a kincsesbányája kevesebb mint egy évvel az űrtávcső felbocsátását követően válik nyilvánossá, és nagyjából hat hónappal követi az űreszköz elsőként rögzített színes felvételeit.
„A Euclid egyedülálló és úttörő küldetés, és ezek az első publikus adatai. Ez a programunk egy fontos állomása” – lelkendezik Valeria Pettorino, az ESA Euclid programjának egyik tudományos munkatársa. „A felvételek és a kapcsolódó tudományos eredmények mind a megfigyelt célpontokat, mind az átfogott távolságokat tekintve lenyűgözően változatosak. Számos tudományos alkalmazási lehetőségre látunk példát, miközben csupán 24 órányi megfigyelési anyagról van szó. Ez tehát még csak ízelítő abból, hogy mennyi mindenre lehet képes a Euclid. Kíváncsian várjuk a további hat évnyi működés adatait!”
A korai megfigyelések összesen 17 kozmikus objektumot céloztak, a közeli por- és gázfelhőktől egészen az univerzum távoli galaxishalmazaiig – és mindezt még a Euclid főprogramját megelőzően. Az űrtávcső felmérési programjának legfőbb célja a sötét világegyetem titkainak kifürkészése, és annak megállapítása, hogy vajon miért éppen így néz ki ma az univerzum.
„A Euclid-űrtávcső feladata a kozmológia legfontosabb nyitott kérdéseinek megválaszolása” – hangsúlyozza Valeria. – „Az első adatok pedig világosan alátámasztják, hogy az űreszköz több mint alkalmas erre a feladatra.”
A Euclid fel fogja tárni a kozmosz pókhálószerű anyagszerkezetét, az égbolt több mint egyharmadát lefedve több milliárd galaxist fog feltérképezni, megvizsgálja a világegyetem kialakulásának és több milliárd éves fejlődésének körülményeit, és igyekszik feltárni a világunk legrejtélyesebb és legalapvetőbb alkotóelemeit, a sötét anyagot és sötét energiát.
Érdemes a sok szép kép után megjegyezni, hogy 2024. május eleje óta magyar csillagászok is hivatalosan partnerekké váltak a Euclid-konzorciumban, miután Kovács András Lendület-nyertes kutató és csapata elvállalta a teljes konzorcium tudománykommunikációs feladatainak ellátását.
Forrás: ESA