Március 4-én pénteken közép-európai idő szerint 13:26-kor a kínai Chang’e 5-T1 űrmisszió utolsó rakétafokozata becsapódik égi kísérőnk túlsó oldalán.
A mostani becsapódás előtörténetéhez fontos tudni, hogy még néhány héttel ezelőtt a szakemberek úgy gondolták, hogy a 2015. február 11-én útnak indított NASA DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) szondáját pályára állító SpaceX Falcon-9 rakéta üzemanyagát már elhasznált második fokozata csapódik majd be 2022. március 4-én. Azonban Bill J. Gray (Project Pluto és Arkansas Sky Observatory) pályaszámításai alapján arra a következtetésre jutott, hogy nem a Falcon-9 második fokozata csapódik majd be a Holdba, hanem a kínai Chang’e 5-T1 űrkísérlet Long March 3C („Hosszú menetelés” vagy Changzheng 3C, CZ-3C) hordozórakétájának utolsó fokozata (rásegítő, vagyis booster fokozata). Ennek hossza 12,3 m, átmérője 3 m, üzemanyaggal feltöltve mintegy 18 tonna tömegű, üresen 3,2 tonna.

A rakétafokozat a Föld-Hold rendszerben időben változó pályán keringett, és egy idő után a Holddal való ütközési pálya alakult ki.

A Chang’e 5-T1 hordozórakétája utolsó fokozata nagyobb amatőr távcsövekkel is fotózható volt.
A kínai rakétafokozat Holdba történő becsapódási lehetőségét nem csak a pályaszámítás alapozza meg, hanem színképi vizsgálatok is. Földi távcsöves spektroszkópiai megfigyeléssel ugyanis a test által visszavert napfény színképéből azonosíthatók azok a kémiai összetevők, amelyek a fokozat anyagára, illetve külső burkolatára jellemzőek. Ezt a megfigyelést Vishnu Reddy indiai-amerikai csillagász és munkatársai végezték az Arizonai Egyetem „Kuiper Space Science Building” (Gerald Kuiper Űrtudományi Épület) tetején elhelyezett RAPTORS-1 elnevezésű távcsővel, Tucson városában.

A színképek alapján – a korábbi feltételezéssel ellentétben – az objektum nem az amerikai Falcon-9 rakéta, hanem a kínai Chang’e 5-T1 rakétafokozat anyagával egyezik meg. A 2014. október 23-án indított kínai Chang’e 5-T1 célja a Hold körülrepülése volt automatikus üzemmódban. Ez készítette elő a Chang’e-5 holdi anyagmintavevő és a minta Földre hozatalát célzó missziót. Azonban a Long March („Hosszú Menetelés”) hordozórakéta utolsó fokozata tovább keringett és most március 4-én a Hold Földről nem látható, túlsó oldalán be fog csapódni.
Pontosan mikor és hol csapódik a Hold felszínébe a kínai hordozórakéta utolsó fokozata? A becsapódás 2022. március 4-én pénteken, magyar idő szerint 13:26-kor következik be, és a rakétafokozat a Hold túlsó oldalán levő Hertzsprung-kráter peremébe fog becsapódni. A Hertzsprung-kráter valójában egy hatalmas, mintegy 570 km átmérőjű becsapódási medence a Mare Orientale gyűrűs medencétől északnyugatra. A kráter két koncentrikus gyűrűből áll, a belső gyűrű pereménél várható a rakétafokozat becsapódása.

A becsapódási hely 1 km pontossággal jelezhető előre. A becsapódási sebesség mintegy 10 km/s lesz, és a keletkező kráter átmérője néhányszor tíz méter lehet. Az új kráter a NASA LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) nagy felbontású felvételein minden bizonnyal azonosítható lesz. A becsapódási helyet részletesebben mutatja az alábbi térképrészlet.

Egyébként ma már mintegy 187 tonnányi ember készítette eszköz (rakétafokozat, űrszonda roncs, űrszonda-talp, holdjáró műszer stb.) van égi kísérőnk felszínén, és ez a jövőben csak gyarapodni fog.
A hír a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt témaköréhez kapcsolódik.
Források:
Space junk heading for Moon will add to 60+ years of lunar debris (Nature News, 2022.02.28.)
Kapcsolódó internetes oldalak:
Akkor mi is csapódik a Holdba? (Űrvilág, 2022.02.22.)
Aggódjunk-e? (Űrvilág, 2022.02.13.)