Eddig még nem látott videót tettek közzé a japán űrszonda legutóbbi felszíni mintavételéről, amelynek során egy lövedék becsapódásával a felszín anyagát kiszakította és a kirepülő anyagból mintát gyűjtött. A találati pontosság kiváló volt.
Mint ismeretes, a Japán Űrügynökség Hayabusa-2 („Sólyom”) űrszondája magyar idő szerint 2019. február 22-én sikeresen végrehajtotta első tervezett leszállását és felszíni talajminta begyűjtését a (162173) Ryugu (japánul: “Sárkány Palotája” vagy “Tengeri sárkány Palotája)” földközeli és egyben a Földre nézve potenciálisan veszélyes aszteroida felszínéről.
Most érdekes videókat és a leszállás eseményeit időrendben bemutató részletes képet is közzétettek. A Hayabusa-2 első leszállásának (talajt érésének) és első felszíni anyagminta-vételének eseményeit az alábbi ábra mutatja az idő és a felszíntől mért magasság függvényében.
A Hayabusa-2 leszállóhelyét (a szonda talajtérési és mintavételi helyét) az alábbi ábra mutatja, amely a nagy pontosságú leszállást is érzékelteti.
A Hayabusa-2 első leszállóhelyének tágabb környezetét mutatja be az alábbi videó, amelyet a szonda 2018. október 15-én készült képfelvételeiből állítottak össze.
Most egy érdekes videót tettek közzé, amelyen a szonda első talajtérése és a felszínbe lőtt lövedék becsapódása következtében kidobott anyag kisebb-nagyobb darabjai láthatók. A kisbolygó felszínén a szökési sebesség 38 centiméter másodpercenként, ami körülbelül egy sétáló (totyogó) pingvin sebessége. A szondáról a kisbolygó felszínébe lőtt lövedék pontosan a szonda előre meghatározott leszállási körzetében csapódott a talajba, így a még felszín közelében lévő szonda gyűjtőcsapdája mintát tudott gyűjteni. Tehát a szondának sikerült az első talajmintát begyűjteni és elraktározni a Ryugu kisbolygó felszíni anyagából. A videót a szonda CAM-H monitorkamerájával készített felvételekből állították össze, a talajtérés előtt 59 másodperccel kezdődik és 5 perc 49 másodpercen keresztül tart.
Összesen három leszállást és talajminta-gyűjtést terveznek a Hayabusa-2 szondával a Ryugu kisbolygónál: az első már megtörtént, a második időpontja még nem ismeretes, a harmadik pedig egy próbatest becsapódása következtében a felszín alól kidobódó anyagminta begyűjtése lesz, amelyre áprilisban kerül sor a tervek szerint. A szonda 2019 decemberében indul vissza a Földre a mintákat tartalmazó kapszulával, amely 2020 decemberében landol majd a Földön.
Március elején közzétették a Ryugu kisbolygó felszíni térképét is az alakzatok eddigi elnevezéseivel. A térképen bejelölték a Hayabusa-2 eddigi kisebb leszállóegységeinek (MASCOT, MINERVA-II1) leszállóhelyeit, és az első, valamint a tervezett harmadik („Small Carry-on Impactor target”) talajminta-gyűjtés helyét is.
A hír megjelenését a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt támogatta.
Forrás:
Asteroid Explorer „Hayabusa2” (JAXA)
Kapcsolódó internetes oldalak:
- A Hayabusa-2 jelenti: sikeres mintavétel a földközeli kisbolygó felszínéből
- Januárig halasztották a Ryugu aszteroida-misszió legrizikósabb manőverét