A NASA Kepler-űrtávcsöve szeptember folyamán követte és rendszeresen felvételeket készített távolról az ESA Rosetta programjának cél-üstököséről. A felvételekből látványos animációt is készítettek, amelyen a csillagok égi háttere előtt mozgó égi vándor elsétál.
A NASA Kepler űrobszervatóriuma Kepler-2 (K2) megfigyelési fázisában a távcsöve látómezejébe kerülő csillagokon (változócsillagok, exobolygó-rendszerek) kívül a Naprendszer objektumait is megfigyeli, mint például kisbolygókat, üstökösöket, törpebolygókat, nagybolygókat és azok holdjait is. Most szeptember 7. és 20. közötti két hét alatt a Kepler űrobszervatórium rendszeresen megfigyelte az Európai Űrügynökség (ESA) Rosetta-szondája által közelről tanulmányozott 67P/Churyumov-Gerasimenko-üstököst (röv. 67P). A megfigyelésekre a Kepler K2 misszió tizedik megfigyelési kampánya alatt került sor.
A két hetes megfigyelési időszakban a Kepler-űrtávcső 30 percenként készített felvételt az üstökösről. A következő kép 2016. szeptember 17/18-án történt megfigyelési sorozatból készült animáció egy felvételét mutatja, amelyen az üstökös a jobb felső sarokból átlósan lefelé halad és a látszó pályáját egy halvány sáv jelzi. A fehér pontok a háttércsillagokat mutatják. Az üstökös kómája egy kiterjedt „gombóc” a képeken és a porcsóváját pedig maga után „húzza”.

A következő képen az üstökös látszó mozgását egy animáció mutatja be a Kepler-űrtávcső 2016. szeptember 17/18-án 29,5 órán keresztül készített felvételeiből.

A 2016. szeptember 7. és 20. közötti megfigyelési időszakban a Kepler űrobszervatóriumtól a 67P-üstökös távolsága 3,94 CsE-ről 4,18 CsE-re növekedett, míg a Naptól 3,71 CsE-ről 3,78 CsE-re távolodott el és ebben az időszakban a Virgo (Szűz) csillagkép irányában látszott.

Emlékeztetőül: a Rosetta űrszonda 2016. szeptember 30-án a tervek szerint rendben elérte a 67P-üstökös felszínét az előre megadott helyen. Ezzel már két űreszköz is sima leszállást hajtott végre ugyanazon kométára: a Rosetta Philae leszállóegysége 2014-ben és most maga a fő-űrszonda is. A Kepler-űrtávcső felvételei ennek megfelelően a Rosetta-szonda szeptember 30-i üstökösre szállása előtti időszakban készültek és lehetővé teszik az üstökös aktivitásának távolról történő rekonstruálását, illetve a Rosetta megfigyeléseivel való összehasonlítását.
A hír megjelenését a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 „Kozmikus hatások és kockázatok” projekt támogatta.
Források:
- NASA Kepler-űrtávcsöve „Nagy Képe” a 67P-üstökösről (NASA JPL, 2016. október 7.)
- Üstökösnézés a Kepler-űrtávcsővel (ESA Rosetta blog, 2016. október 7.)
Kapcsolódó internetes oldalak:
- NASA Kepler misszió
- Leszállt a Rosetta keringő egysége is az üstökösmag felszínére!
- Újabb izgalmak előtt a Rosetta-program: a keringő egység is leszáll az üstökösmagra
- Simán leszállt a Philae az üstökösön – európai és egyben magyar űrsiker is!
- Túl minden határon: Neptunuszon túli kisbolygókat vizsgáltak magyar csillagászok a Keplerrel
- Íme a Kepler második első fénye
- Kozmikus hatások és kockázatok