Március 14-én teljes holdfogyatkozás volt megfigyelhető, amely elsősorban az Újvilágból volt látványos. Még látványosabb volt a Hold felszínéről, ahonnan teljes napfogyatkozásként figyelte meg a jelenséget a Blue Ghost-1 holdszonda leszállóegysége.
Teljes holdfogyatkozás volt látható az Atlanti-óceán és Grönland nyugati részéről, Észak- és Dél-Amerikából, valamint a Csendes-óceán keleti részéből, 2025. március 14-én. A jelenség Amerikából volt látható teljes egészében, Nyugat-Európából csak a kezdete volt megfigyelhető. Csak érdekesség, hogy a mostani égi esemény a matematika nemzetközi napján következett be, amely március 14-ére (3.14) esik.

A félárnyék 3:57 UT-kor érintette a holdkorong délkeleti szélét, de csak 4:30 UT után lehetett észrevenni halvány, szürkés-barnás homályként. Belépés a teljes árnyékba 5:09 UT-kor volt, azonban a Hold 5:04 UT-kor lenyugodott Budapestről nézve. Tehát tőlünk sajnos nem volt látható a holdfogyatkozás teljes fázisa, ráadásul hazánkban az ország legnagyobb részén borult is volt, így a félárnyék fázist sem lehetett látni.

Azonban az amerikai kontinensről a holdfogyatkozás totalitási fázisát jól meg lehetett figyelni és szép asztrofotók is készültek a jelenségről. Ezek közül egy olyan látványos fotót mutatunk be, amelyen még a halvány háttércsillagok is jól látszanak a holdfogyatkozás teljessége idején. Alessandro Carrozzi a chilei Rio Hurtado-völgyben levő távcsövek egyikével, az ASAN250 250/900 mm-es tükrös távcsővel távészleléssel készített felvételeket a teljes holdfogyatkozásról. Az itt bemutatott kép 50 darab, egyenként 2 s expozíciós idővel készült felvételből lett összeállítva (összesen 100 s, azaz 1 perc 40 másodperc a teljes expozíciós idő). A kép közepének ideje 07:20 UT és ekkor, illetve a fogyatkozás teljes ideje alatt a Hold az Oroszlán (Leo) csillagképben tartózkodott.

Az űrkutatás, azon belül is a holdkutatás korában a Hold körül keringő vagy a Holdnak a Föld felé forduló felszínén működő holdszondák kamerái a Földről teljes holdfogyatkozásként látható jelenséget a Holdról nézve teljes napfogyatkozásként örökíthetik meg, ugyanis ilyenkor a Holdról nézve a Föld eltakarja a Napot.
Ezt a jelenséget az amerikai NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services) programja keretében a Firefly Aerospace magánvállalat, Blue Ghost-1 holdszondája (Blue Ghost Mission 1, röv: BGM1) is megfigyelte. A Blue Ghost-1 leszállóegység március 2-án sikeresen leszállt a Hold Mare Crisium (Válságok tengere) területén a Latreille-hegység (Mons Latreille) közelében, és azóta folytatja a méréseket.

A Holdról nézve a Föld és a teljes fogyatkozáskor a Nap a Halak (Pisces) csillagképben tartózkodott. Ez az irány a Földről nézve az Oroszlán csillagképben tartózkodó Hold irányával ellentétes.

Az amerikai Blue Ghost-1 („Kék Szellem”) holdszonda a Hold felszínén a Mare Crisium területéről figyelte a 2025. március 14-i teljes napfogyatkozást, ami a Földről nézve teljes holdfogyatkozás. Az alábbi képen a leszállóegység látható, amikor már a kamerája a Nap felé fordul a fogyatkozás részleges fázisában.

A Blue Ghost-1 leszállóegysége szép felvételeket készített a totalitáskor, például a totalitás végén a napkorong pereménél látszó gyémántgyűrűt is megörökítette.

Egyébként a Hold felszínéről nem most készültek először felvételek egy napfogyatkozásról, hanem még az amerikai Surveyor-3 által, 1967. április 24-én.

A Surveyer-3 kamerájával a Holdról nézve teljes napfogyatkozásról készített felvételekből összeállított animáció:

A Blue Ghost-1 leszállóegység tovább folytatja működését a Holdon. Az előzetes tervek szerint a leszállást követő két hetes időtartamra volt tervezve a működése.
A hír a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt témaköréhez kapcsolódik.
Források
Alessandro Carrozzi teljes holdfogyatkozás fotö (Flickr, 2025.03.14.)
Sky and Telescope online (2025.03.14.)
Sky and Telescope online (2025.03.13.)
Kapcsolódó internetes oldal: