Új furcsa rádiókört találtak a csillagászok – ez azonban még az eddigieknél is furcsább!

13794

A 2019-ben felfedezett furcsa rádiókörök (Odd Radio Circle, ORC) rejtélyes, és éppen ezért igencsak intenzíven kutatott objektumok. Olyan kör alakú források alkotják őket, amelyek kizárólag a rádiótartományban megfigyelhetőek, és amelyek akár tízszer akkorák lehetnek, mint galaxisunk, a Tejútrendszer. Bizonyos tanulmányok szerint fekete lyukak plazmanyalábjai fújják fel ezeket a buborékokat (lásd hírportálunk egy korábbi cikkét), ám ennek bizonyítása még várat magára, így elmondható, hogy eredetük napjainkig vitatott.

A kutatók nemrégiben felfedeztek egy eddig ismeretlen furcsa rádiókört, az ORC J0219–0505 jelölésűt. Ehhez a Dél-Afrikában működő MeerKAT rádiótávcső által a MIGHTEE felmérés során gyűjtött adatokat használták fel. Az adatok alapján az újonnan, a WISEA J021912.43–050501.8 jelű elliptikus galaxis körül felfedezett objektum némiképp különbözik a többi, eddig ismert rádiókörtől: halványabb azoknál, és középpontja az eddigiekkel ellentétben nem esik egybe a szülőgalaxisának középpontjával.

Az újonnan felfedezett furcsa rádiókör a MeerKAT felvételén. (Forrás: Ray Norris., et al/ arxiv (2024).)

Mivel ez a rádiókör még a szokásosnál is furcsább, és váratlanabb felfedezésnek bizonyul, a kutatók remélik, hogy vizsgálatával választ kaphatnak többek között olyan kérdésekre is, amelyek a galaxisok keletkezésével és egymással való kölcsönhatásával kapcsolatosak.

Érdekes, hogy az eddig felfedezett furcsa rádiókörök mindegyike hasonlónak mutatkozott. Kérdésként vetődött fel ekkor, hogy ez azért van-e így, mert ténylegesen hasonlít egymáshoz az összes ilyen objektum, avagy szerepet játszik ebben valamilyen kiválasztási effektus. Erre a kérdésre pedig az eddigiektől különböző ORC J0219–0505 meg is adta a választ.

Az új rádiókörről készített tanulmány azt is kifejti, hogy a furcsa rádiókörök mérete és fényessége valószínűleg sokféle lehet, és ez talán összefüggésben van szülőgalaxisuk méretével, illetve fényességével.

Hogyan alakulhatnak ki a furcsa rádiókörök?

Természetesen a kutatóknak van ötletük arra nézve is, hogy milyen folyamatok hozhatták létre ezt az újonnan felfedezett furcsa rádiókört. Először is abban majdhogynem biztosak lehetünk, hogy a furcsa rádiókörök kialakításában nagy szerepet játszik az úgynevezett szinkrotron-sugárzás. Ezt a sugárzást az erős mágneses térben a fény sebességéhez közeli sebességre gyorsított, töltött részecskék keltik. A kérdés már csak az, hogy mi teremti meg az ehhez szükséges körülményeket.

Két fő forgatókönyv létezik ennek magyarázatára: az egyik álláspont szerint a furcsa rádióköröket a galaxisokból buborék formájában kilökődő gáz alkotja, és ekkor a gyűrű alakú rádióalakzat valójában ennek a táguló gázgömbnek a keresztmetszetét jelöli ki. A lökéshullám, amely létrehozza ezt a buborékot, szintén többféleképpen jöhet létre, mégpedig két galaxis ütközése, vagy összeolvadása során, illetve két szupernagy tömegű fekete lyuk egymásba spirálozásakor.

Szupernagy tömegű fekete lyukak ütközésének művészi ábrázolása. (Forrás: NASA.)

A másik forgatókönyv szerint a rádiókör létrejöhet olyan módon is, hogy egy adott galaxisból származó anyagkilökődés összeütközik egy korábbi aktív galaxismag által keltett rádiólebennyel. Ezeket a rádiólebenyeket tehát a táplálkozó szupernagy tömegű fekete lyukak hozzák létre. A rádiógyűrűt ennek a bizonyos anyaghullámnak a rádiólebeny felső, körhöz hasonló alakú régiójával történő kölcsönhatása hozza létre ebben az esetben, amely kölcsönhatás során a felgyorsított elektronok és pozitronok szinkrotronsugárzást bocsátanak ki.

Az ORC J0219–0505 vizsgálata segíthet annak eldöntésében, hogy a fent említett két modell közül melyik a helytálló. A kutatók szerint az újonnan felfedezett rádiókör és a hozzá tartozó elliptikus galaxis középpontja közötti különbség alapján a fekete lyukak összeolvadását feltételező forgatókönyv megvalósulása nem valószínű.

Természetesen még mindig hosszú utat kell megtennünk a furcsa rádióköröket kialakító mechanizmusok végső megértéséhez, így fontos, hogy a későbbiekben még részletesebben megvizsgáljuk ezt az újonnan felfedezett rádiókört és szülőgalaxisát, valamint hogy új furcsa rádióköröket kapjunk lencsevégre.

Az itt leírtakról szóló tanulmány fellelhető az arXiv preprint-szerveren.

A cikk forrása: https://www.space.com/orcs-MeerKAT-odd-radio-circle-MIGHTEE

Közelebb a csillagokhoz – csatlakozz a Magyar Csillagászati Egyesülethez!

Hozzászólás

hozzászólás