Fiatal óceán lehet a Szaturnusz apró holdjában: Mitől olvadhatott meg a Mimas?

Mind a Jupiter Europa, mind a Szaturnusz Enceladus nevű holdja önmagához képest hatalmas óceánokat (csillagászati kontextusban nagy mennyiségű folyékony vizet) rejt fagyos kérge alatt. A Jupiter Ganymedes és a Szaturnusz Titan nevű holdján szintén felszín alatti óceánok rejtőznek, nemrég pedig a Szaturnusz aprócska Mimas holdjának felszíne alatt is óceánra utaló jeleket találtak. Az Earth and Planetary Science Letters című lapban egy kutatócsoport most arról ír, hogy miként kerülhet a Mimasra óceán, ráadásul a kutatók szerint a hold sokkal fiatalabb is, mint amilyennek látszik.

A Cassini-űrszonda felvétele a Szaturnusz legbelső holdjáról, a Mimasról. A képen jól látható a hatalmas Herschel-kráter. (NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute)

„Az óceánokhoz általában nagyon aktív felszínek kapcsolódnak.” – mondja Geoff Collins (Wheaton College), aki nem vett részt a kutatásban. „Éppen ezért kételkednek az emberek (köztük én is) ebben a felfedezésben.”

Az Europa, az Enceladus, a Ganymedes és a Titan egészen más, mint a Mimas. Előbbiek felszínét a kéreg alatti hő kivasalta: a krátereik szépen lassan elsimultak. Felszínüket barázdák tarkítják, amelyek szétroncsolták vagy akár el is tüntették a korábbi becsapódási krátereket. Logikus, hogy ilyenkor eszünkbe jutnak az óceánok: ha egy hold elég meleg ahhoz, hogy részben megolvadjon, akkor ugyanez a hő geológiai változásokat is előidézhet. Ezért olyan nehéz hinni a Mimas belső óceánjában. A Mimas felszínét mindenhol becsapódási kráterek borítják, például a hatalmas Herschel-kráter, amelynek éles, meredek pereme arra utal, hogy a létrejötte óta egyszer sem olvadt meg.

A Mimas óceánjának létezésére két jel is utal. A hold forgása és keringése más, mint amit elvárhatnánk, ha egy egyenletes sűrűségű, szilárd testről lenne szó. Csak akkor juthatnánk a megfigyelt eredményekhez, ha a magja sűrűbb lenne, mint a kérge. Két kutatócsoport egymástól függetlenül arra az eredményre jutott, hogy a Mimas belsejében, körülbelül 30 kilométer mélyen a szilárd kéreg alatt egy óceán rejtőzhet.

A Mimas felszíne mégis nagyon idősnek tűnik. Hogyan egyeztethető össze az öreg felszín egy belső óceán fiatalos aktivitásával?

Az új tanulmányban Alyssa Rhoden (Southwest Research Institute) és munkatársai azt állítják, hogy a Mimas idős lehet ugyan, de az óceánja fiatal. A Herschel-kráter formája arra utal, hogy kialakulásakor a kérget legalább 55 kilométer vastag, szilárd jég alkotta, másképp a becsapódáskor beszakadt volna, ahogy az az Europa hold Tyre-kráterénél történt.

A Mimas kérge tehát több mint 55 kilométer vastag volt, most pedig csak 30 kilométer vastag, azaz ahogy telik az idő, vékonyodik. Vajon miért?

Érdekes módon azok a szimulációk, amelyekkel a kutatók bemutatták, hogyan olvadhatott meg a hold belseje, arra is utalnak, hogy ez a folyamat már leállt. A hold excentrikus, ovális formájú jelenlegi pályája meglepte a kutatókat: nagy erő dolgozik azon, hogy a Mimas pályája a körhöz hasonló legyen. A pálya alakja és a felszín alatti óceán is arra utal, hogy nem túl régen történhetett valami, ami elnyújtotta a hold pályáját, és árapály-fűtést indított be, ami olvadást okozott.

Az árapály nem csak ad, de el is vesz. Az árapály-erők okozta súrlódás csökkenti a Mimas pályájának túlzott excentricitását. Ahogy a pálya körkörösebbé válik, úgy csökken az árapály-súrlódás, és jut kevesebb hő a Mimas belsejébe. A szimulációk szerint a Mimas nemrég érhetett el egy fordulópontot, és most úton van afelé, hogy teljesen megfagyjon.

A Mimas jeges kérgének fejlődése. A kéreg vastagságának változását az y tengely, míg az excentricitás csökkenését a fordított x tengely mutatja. Látható, hogy a kéreg az excentricitás csökkenésével vékonyodik. Az idő az ábra jobb oldala felé növekszik, miközben az excentricitás csökken. Az A, B és C pontokhoz belső szerkezeti ábrák kapcsolódnak, ahol látjuk, hogy az egyensúlyi jégkéreg-vastagság (világoskék szaggatott vonal „EQ thickness” felirattal) az excentricitás csökkenésével egyre nagyobb értékre változik. A jeges kéreg először elvékonyodik, majd elér egy átmeneti hőmérsékleti egyensúlyt, és lassan megvastagodik. (Rhoden et al., 2024)

Van még egy bizonyíték arra, hogy valami történt a Szaturnusz-rendszerben nemrég. A Cassini-űrszonda adatait vizsgáló kutatók megállapították, hogy a gyűrűrendszer fiatal, talán csak 100 millió éves. A gyűrűkben lévő Cassini-rés még fiatalabb, sőt, már a létezése is arra utal, hogy a Mimas pályája eltolódik, mert a hold gravitációs vonzása az, ami ezt a rést kialakította a gyűrűrendszerben.

Az is lehet, hogy a Mimas épp olyan fiatal, vagy még fiatalabb is, mint a gyűrűk. Egy kis hold, ami ilyen közel kering a Szaturnuszhoz, nem létezhetne a Naprendszer létrejötte óta. Egy nagy sebességű ütközés biztosan elpusztította volna. A Szaturnusz egy másik holdja talán nemrég szétesett, és az alakította ki a ma ismert gyűrűrendszert. Elképzelhető, hogy a Mimas ennek a másik holdnak a maradványaiból született: talán a törmelék legkülső darabjaiból állt össze, és ezután emelkedett ki a fiatal gyűrűrendszerből. Ebben az esetben a Mimas kráterekkel borított felszíne a gyűrűrendszer kialakulásának erőszakos körülményeiről árulkodik, nem pedig a Naprendszer kialakulásának kezdetén történt becsapódásokról.

„Ehhez léteznie kell egy égitestnek, ami hosszú-hosszú ideig szunnyadt, majd elkapnunk azt a pillanatot, amikor épp kezd felébredni.” – mondja Collins. Nem valószínű, hogy olyan szerencsések legyünk, hogy éppen abban a párszor tízmillió évben végezzünk megfigyelést, amikor egy hold felébred. Ha azonban elég holdat figyelünk meg, előbb-utóbb elkapunk egy ilyen pillanatot – és talán ez történik a Mimas esetében is.

Forrás: Sky & Telescope

Egy távoli galaxis „csuklása” vetett fényt az óriás fekete lyukak újabb titkára

Egy csillagászcsoport felfedezte, hogy egy korábban csendes fekete lyuk, ami egy tőlünk nagyjából 800 millió fényévre lévő galaxis központjában található, egyszer csak kitört, és 8,5 naponként gázcsóvákat bocsát ki magából. Ilyen periodikus csuklást nem láttunk még fekete lyukaknál. A szakemberek szerint a kitörések egy másik, kisebb fekete lyukkal magyarázhatók, amely a központi, szupernagy tömegű fekete lyuk körül kering.

Folyamatosan „csukló” fekete lyukat találtak a kutatók, amely gázcsóvákat bocsát ki magából. Az elemzés során kiderült, hogy egy apró fekete lyuk töri át magát minden alkalommal nagyobb társa gázkorongján: ennek köszönhetőek a gázcsóvák. A fekete lyuk fölött és alatt látható narancsszínű kúpok az égitest erőteljes mágneses terét mutatják, itt vezetődnek el a gázok. Minden alkalommal, amikor a kisebb fekete lyuk áthalad a korongon, újabb gázcsóva indul útjára. (Jose-Luis Olivares, MIT)

A kutatók a Science Advances című lapban számoltak be az eredményekről. Elméletük megkérdőjelezi a fekete lyukak akkréciós korongjáról alkotott hagyományos képünket, mely szerint  viszonylag egynemű gázkorong kering a fekete lyukak körül. Az új eredmények arra utalnak, hogy az akkréciós korongok összetétele eltérő lehet, és tartalmazhatnak még több fekete lyukat vagy akár csillagokat is.

Egy szupernagy tömegű fekete lyuk körül keringő közepes tömegű fekete lyuk számítógépes szimulációján láthatóak az időszakos gázcsóvák, amelyek magyarázhatják a megfigyeléseket. (Petra Sukova, Astronomical Institute of the CAS)

A kutatócsoport az ASAS-SN hálózat 20 robottávcsőből álló rendszerének adataiból dolgozott. A hálózat egyes távcsövei az északi és a déli félteke különböző pontjain helyezkednek el. Szupernóvák és más tranziens jelenségek után kutatva naponta egyszer átvizsgálják az egész égboltot. A távcsőhálózat 2020 decemberében kitörést észlelt egy nagyjából 800 millió fényévre lévő galaxisban. A körülbelül ezerszeres felfényesedést Dheeraj Pasham, a tanulmány vezető szerzője észlelte. Úgy döntött, hogy a NASA NICER röntgentávcsövével vizsgálja meg az eseményt. Szerencséje volt, mert közeledett annak az egyéves periódusnak a vége, amelyben lehetősége volt használni a távcsövet.

Pasham úgy állította be a NICER-t, hogy megfigyelhette a körülbelül négy hónapig tartó kitörést. Ezalatt az időszak alatt a műszer minden nap rögzítette a távoli galaxis röntgen-kibocsátását. Az adatok elemzésekor a kutató érdekes mintázatra lett figyelmes: a négy hónapos kitörés során a röntgentartomány egy nagyon keskeny sávjában apró fényességcsökkenéseket fedezett fel, amelyek 8,5 naponta követték egymást.

A rögzített jel hasonló volt ahhoz, mint amit akkor látunk, amikor egy bolygó elhalad a csillaga előtt, és rövid időre eltakarja felszínének egy részét. Nincs azonban olyan csillag, amely képes lenne egy egész galaxis fényét kitakarni.

Miközben magyarázatot keresett a jelenségre, a kezébe került egy friss tanulmány, amit cseh elméleti fizikusok írtak. A szakcikk szerint elméletileg lehetséges, hogy egy galaxis központi szupernagy tömegű fekete lyuka otthont adjon egy másik, sokkal kisebb fekete lyuknak. A kisebb égitest a nagyobb fekete lyuk akkréciós korongjától eltérő szögben keringhet, és rendszeres időközönként áthaladhat rajta, mint egy méh egy pollenfelhőn. A fekete lyuk két oldalán uralkodó mágneses terek pedig elvezetik az áthaladáskor kicsapó felhőt. Amikor a kisebb fekete lyuk áthalad a korongon, minden alkalommal gázcsóvát látunk. Ha a gázcsóva a látóirányunk felé csap ki, azt tapasztaljuk, hogy lecsökken a galaxis fényessége, mintha rendszeres időközönként valami kitakarná azt.

„Nagyon izgalmasnak találtam ezt az elméletet. Azonnal írtam nekik, hogy mi pontosan azt észleltük, amit az elméletük megjósolt.” – mondta Pasham.

A cseh szakemberekkel közösen szimulációkat futtatott le a NICER megfigyelésein. Az eredmények alátámasztották az elméletet: a megfigyelt kitörés egy másik, kisebb fekete lyuknak lehet köszönhető, amely egy központi fekete lyuk körül kering, és rendszeresen áthatol annak korongján.

A galaxis viszonylag csendes volt 2020 decembere előtt. A becslések szerint a központi szupernagy tömegű fekete lyuk 50 millió naptömegű lehet. A kitörést megelőzően egy halvány, diffúz akkréciós koronggal rendelkezett, és a kisebb, 100–10000 naptömegű fekete lyuk viszonylag rejtve keringett körülötte.

A kutatók szerint 2020 decemberében egy harmadik égitest – valószínűleg egy csillag – túl közel merészkedett a rendszerhez, és a szupernagy tömegű fekete lyuk gravitációja szétszaggatta: ezt a jelenséget nevezik a csillagászok árapály-katasztrófának. A hirtelen berántott csillaganyag egy rövid időre felfényesítette a fekete lyuk akkréciós korongját, amelyen spirálvonalban elindult a monstrum felé. A fekete lyuk négy hónapon át emésztette a csillag törmelékét, miközben a kisebb fekete lyuk továbbra is körülötte keringett. Ahogy áthaladt a korongon, a korábbinál jóval nagyobb gázcsóvát szabadított el, amit aztán a NICER észlelt.

A kutatók több szimulációt is futtattak a rendszeres fényességcsökkenésekre. Az eredmények szerint egyfajta Dávid és Góliát rendszerről van szó, amelyben egy kisebb, közepes tömegű fekete lyuk kering szupernagy tömegű társa körül.

„Ez remek példa arra, hogyan használható egy szétrobbantott csillag törmeléke egy olyan galaxismag megvilágítására, amely máskülönben sötét maradna. Mintha fluoreszkáló festékkel keresnénk meg egy csőben a szivárgás helyét.” – mondta Richard Saxton madridi csillagász, aki nem vett részt a kutatásban. „Az eredmények azt mutatják, hogy a galaxismagok gyakran tartalmazhatnak szupernagy tömegű kettős fekete lyukakat, ami izgalmas fejlemény a gravitációs hullámok jövőbeni vizsgálatának szempontjából.”

Forrás: MIT

Milyen molekulák léteznek egy csillagontó galaxisban? – Az ALMA részletes válasza

Az ALMA rádiótávcső-hálózat több mint 100 molekulát azonosított egy galaxisban, köztük számos olyat, amelyek különböző csillagkeletkezési és –fejlődési folyamatra utalnak. Ebben a galaxisban sokkal nagyobb ütemben keletkeznek csillagok, mint bárhol a Tejútrendszerben. Ez az első felmérés, amelyben ennyiféle molekulát találtak.

Az NGC 253 jelű csillagontó galaxis. (ALMA – ESO/NAOJ/NRAO)

Egy kutatócsoport Sergio Martin (Európai Űrügynökség), Nanase Harada (NAOJ) és Jeff Magnum (NRAO) vezetésével az ALMA rádiótávcső-hálózat segítségével figyelte meg az NGC 253 jelű csillagváros központját. A Szobrász (Sculptor) csillagképben látható NGC 253 galaxis 10 millió fényévre van tőlünk. Jó példája a csillagontó galaxisoknak, ahol nagy ütemben jönnek létre új csillagok. Ennek folyamata és tényezői még nem ismertek teljesen.

A csillagok születése, fejlődése és halála megváltoztatja a csillagközi gáz molekuláris összetételét. Az ALMA nagy felbontása és érzékenysége lehetővé tette, hogy a szakemberek meghatározzák a csillagok életciklusának különböző szakaszait jelző molekulák helyét. Az ALCHEMI felmérés a galaxisban nagy sűrűségű molekuláris gázt talált, amely elősegíti az aktív csillagképződést.

Részletek az NGC 253 középpontjáról az ALCHEMI égboltfelmérő projekt atlaszából. Különböző színek jelölik a gáz eloszlását (kék), a lökéshullámok által elért területeket (vörös), a viszonylag nagy sűrűségű térségeket (narancssárga), a fiatal csillagontásokat (sárga), az előrehaladott csillagontásokat (lila) és a kozmikus sugárzás ionizációja által érintett molekuláris gázokat (ciánkék). (ALMA – ESO/NAOJ/NRAO, N. Harada et al.)

Az NGC 253 központjában tízszer nagyobb mennyiségű sűrű gázt találtak, mint a Tejútrendszer központjában a korábbi kutatások során, ami magyarázatot adhat arra, hogy az NGC 253 évente nagyjából 30-szor annyi csillagot termel, mint a mi galaxisunk.

Az ALCHEMI másik fontos eredménye egy komplex atlasz 44 molekulatípusról. Ez a létszám kétszerese annak, amit korábbi felmérések során a Tejútrendszeren kívül találtak. A kutatók gépi tanulási technikával is feldolgozták az adatokat, így azonosíthatták azokat a molekulákat, amelyek segítségével a legjobban nyomon követhetők a csillagkeletkezés történetének állomásai. Ez a későbbiekben segíthet megtervezni az ALMA rádiótávcső-hálózattal végzendő kutatásokat. 

Forrás: NAOJ

Elképesztően fiatal a jég, ami a Ceres krátereiben rejtőzik

A Ceres törpebolygó felszínén számos kráterben vízjég található. Egy kutatócsoport nemrég megvizsgálta a jég tulajdonságait ezekben a hűvös, árnyékos kráterekben, és arra a következtetésre jutott, hogy az meglepően fiatal.

A Ceres törpebolygóról készült felvételen kék színnel jelölték a felszínen található hidegcsapdákat. (NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/GSFC-SVS)

A Ceres a belső Naprendszer egyetlen törpebolygója. A kőzetvilág nagyjából negyedakkora, mint a Hold. Népszerűségét a kutatók körében annak köszönheti, hogy valószínűleg egyike a néhány megmaradt protobolygónak a Naprendszerben, mivel a többségük elvándorolt, ütközések során elpusztult vagy bolygókba olvadt be.

A NASA Dawn-űrszondája 2015 és 2018 között vizsgálta a Cerest közvetlen közelről, miközben 35 kilométerre meg is közelítette a törpebolygó felszínét. Az űrszonda bekukkantott a Ceres pólusain lévő kráterekbe, amelyeknek nagy részét sosem éri napfény a törpebolygó 4,6 évig tartó Nap körüli keringése során. A Dawn-űrszonda jeget fedezett fel ezeknek az árnyékos krátereknek a mélyén.

A Dawn-űrszonda felvétele a Ceres egyik kráterének faláról 43 kilométeres magasságból. (NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA)

Norbert Schörghofer (Planetary Science Institute) és munkatársai a Dawn-űrszonda adatai alapján részletes modellt készítettek a Ceres felszínéről, hogy megtudják, mely kráterek maradnak árnyékban a tengelyferdeség változásai során. A Ceres tengelyének dőlésszöge 24 ezer év alatt a Nap és a Jupiter árapály-erőinek hatására 2 és 20 fok között változik. A kutatók azt találták, hogy amikor a Ceres tengelyferdesége eléri a maximumot, egy Ceres-év leforgása alatt nem marad egyetlen kráter mélye sem árnyékban.

A Ceres északi pólusát övező terület lejtése (szürkeárnyalatos) és az állandóan árnyékban lévő területek elhelyezkedése a maximális tengelyferdeségnek megfelelően színezve. (Schörghofer et al. 2024)

A kutatók kíváncsiak voltak, miképpen alakul a Ceres jégraktárainak sorsa, ezért megbecsülték, hogy mennyi időbe telne, ha a törpebolygó felszínén lévő jég teljesen szublimálna, vagyis gáz halmazállapotúvá válna. Az eredmények szerint közvetlen napfény hatására a Ceres jégraktárai gyorsan szublimálnak, mégpedig évente több mint egy centiméternyit. Ha a jég lassan szublimálna, akkor a Ceres felszínén akár több milliárd évig is megmaradhatna. Mivel azonban a folyamat gyorsan megy végbe, a Ceres jege mindenképpen fiatal, legalábbis csillagászati értelemben.

Jelenleg a jéggel borított kráterek egészen addig árnyékban maradnak, amíg a Ceres tengelyferdesége el nem éri a 10 fokot. A legutóbbi ilyen alkalom 6000 évvel ezelőtt következett be, ami azt jelenti, hogy a Ceres felszínén lévő jég nem lehet idősebb hatezer évesnél. Ez elképesztően rövid idő egy 4 milliárd éves protobolygó esetében… Vajon honnan származhat ez a jég?

Az árnyékos területek mérete a szélességi fok és a tengelyferdeség függvényében. Amikor a Ceres tengelyferdesége eléri a 20 fokot, nem marad árnyékos terület a törpebolygón. (Schörghofer et al. 2024)

A Ceres kőzetfelszíne alatt pár centiméterrel nagy mennyiségű jég rejtőzik, így bármi behatás is éri a kőzetburkot, legyen az egy földcsuszamlás vagy egy becsapódás, az felszínre hozhatja a jeget. A kutatók szerint a Ceres felszínén található jég forrása legnagyobb valószínűséggel egy becsapódás lehet, amely ideiglenes légkört hozott létre, majd a vízgőz a kráterekben jéggé fagyott ki.

A kutatócsoport azt is megvizsgálta, hogy más jégtípusok, például szén-dioxid jég is található-e a Ceres krátereiben, de arra a következtetésre jutottak, hogy bár a kráterek rendkívül hidegek, túl nagy bennük a hőmérséklet ahhoz, hogy a vízgőzön kívül más gázok is kifagyjanak bennük.

Az eredményeket közlő szakcikk a Planetary Science Journal című lapban jelent meg.

Forrás: AAS Nova

Új kínai űrszonda indult kőzetmintáért a Hold túloldalának déli pólusvidékére

Többszörös kihívást jelent a Hold túlsó oldalán a déli sarkvidéken holdszondának leszállni és ott kőzetmintát gyűjteni, majd felszállni és a mintát elhozni a Földre. Ez a most útnak indított kínai Chang’e-6 küldetés célja.

Kína 2007-ben megkezdett holdkutatási programja töretlenül folytatódik. A terveknek megfelelően május 3-án pénteken, magyar idő szerint 11:27-kor a kínai Hajnan szigetén található Vencsang űrközpontból egy Hosszú Menetelés-5 típusú hordozórakétával útnak indult a legújabb, immáron hatodik kínai holdszonda, a Chang’e-6 („Holdistennő”).

Az alábbi képek a Chang’e-6 indításakor az élő közvetítés során készültek: a hordozórakéta elhagyja a starthelyet, azután a két gyorsító fokozat még a főrakéta oldalán van; ezt követően az üzemanyag kifogyása után leválnak róla, végül a rakéta oldalára szerelt kamerák a Föld görbületét mutatják a horizonton.

A Chang’e-6 holdszonda indításáról felvett élő közvetítés teljes videója:

Watch live! China launches Chang’e-6 moon sample-return mission – VideoFromSpace (YouTube).

A Chang’e-6 küldetése a korábbi két holdszonda, a Chang’e-4 és 5 programjának egyfajta egyesítése. Egyrészt a Chang’e-4 a űrkutatás történetében először szállt le a Hold túlsó oldalán és egy holdjárót is magával vitt (Yutu-2 vagy „Jade nyúl 2”) a hatalmas, mintegy 2500 km átmérőjű Déli Pólus Aitken-medencében (South Pole Aitken basin, röv. SPA) levő 186 km átmérőjű von Kármán-kráterbe 2019. januárban. A Földhöz képest a Holdon a déli poláris vidék geológiai (szelenológiai) értelemben jelentősen kiterjedtebb, mert az SPA a déli pólus mellett nagy területre terjed ki. Másrészt a Chang’e-5 2020 végén 1,731 kg kőzetmintát hozott a felénk eső oldalon levő Mons Rümker közeléből. Bár a Chang’e-6 nem visz magával holdjárót, de a túlsó oldalon fog leszállni és onnan hoz először mintát részletes laboratóriumi vizsgálatok céljából. Leszállóegysége mintegy 8,2 tonna tömegű és a fedélzetén sok tudományos műszer fog méréseket végezni, képeket készíteni.

A Chang’e-6 a Hold felett (művészi elképzelés, CNSA, CGTN: China Global Television Network).

A Chang’e-6 a tervek szerint szintén az SPA területén levő nagy, mintegy 537 km átmérőjű Apollo-kráter déli pereménél fog leszállni a Hold tőlünk nem látható oldalán.

A Chang’e-6 leszállóhelye és tágabb környezete. A kör alakú szaggatott fekete vonal az SPA medence határa (CNSA. Space News, 2024.04.29.).

A Chang’e-6 küldetésének lényege, hogy sikeres küldetés esetén először fog kőzetmintát hozni a Hold túlsó oldaláról, a hatalmas SPA medence területéről, ami a kutatók reményei szerint égi kísérőnk felénk forduló és túlsó oldala közötti különbözőségek okairól fog új ismereteket elárulni. A tervek szerint a Chang’e-6 küldetése 53 napig tart és mintegy 2 kg kőzetmintát hoz a felszínről és speciális fúró segítségével legfeljebb 2 méteres mélységből is.

A Hold túlsó oldalán levő leszállóegységgel a Földről a rádiókapcsolatot a már a Hold körül keringő Csüecsiao-2 (Queqiao-2, vagyis „alkalmi” vagy „ideiglenes összekötő híd”, azaz „pontonhíd”) átjátszó műhold biztosítja majd, pontosan úgy, mint ahogyan a Chang’e-4 leszállóegységgel a Csüecsiao-1 (Queqiao-1) műhold segített fenntartani a kapcsolatot. A Csüecsiao-2 átjátszó 2024. március 20-án indult útnak, négy nappal később már olyan elnyúlt holdkörüli ellipszis pályára állt, amelynek holdközelpontja a felszíntől 200 km-re, holdtávolpontja pedig 16 ezer km-re húzódik.

A Chang’e-6 leszállóegység és a Föld közötti rádiókapcsolatot biztosító Csüecsiao-2 (Queqiao-2) átjátszó hold pályája (CNSA és Zhang Lihua/Dong Fang Hong Satelliten GmbH).

A Csüescsiao-2 az előző Csüecsiao-1 műholdtól eltér abban, hogy nem csak a rádiókapcsolatot biztosítja, hanem tudományos műszerek is vannak a fedélzetén: nagy energiájú neutrondetektor, extrém ultraibolya kamera, holdpályán VLBI (Nagy Bázisvonalú Interferometria) mérésekre is alkalmas földi rádiótávcsövekkel együtt, mintegy 400 ezer km-es bázisvonalon a Tejútrendszerbeli rádióforrások tanulmányozására, pozíciójuk pontosabb meghatározására is.

Ha a Chang’e-6 misszió sikeres lesz, akkor ez a globális űr- és holdkutatásben újabb mérföldkövet jelent, illetve a kínai holdkutatás is szintet lép.

Az alábbi videó a Chang’e-6 holdmisszió programját mutatja be röviden a Queqiao-2 átjátszó műhold indításától kezdve:

China’s Chang’e-6 to collect samples from far side of the moon in 2024 – CGTN (China Global Teleevision Network) – 2024. febr. 28. – 01m08s (YouTube).

A hír a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt témaköréhez kapcsolódik.

Források:

Kapcsolódó internetes oldalak:

Magyar kutatók új eredményei a fényes rádiósugárzásban fürdő Zwicky-féle galaxis-kilencesről

A jelenleg elfogadott elméletek szerint a kozmikus környezetünkben megfigyelhető nagy galaxisok az univerzum története során kisebbek összeolvadása révén jöttek létre. Ez hatványozottan igaz azokra az óriás elliptikus galaxisokra, amelyek gazdag, sok tagot számláló galaxishalmazok középpontjában, azok legsűrűbb régióiban találhatók. Ezek a galaxishalmazok legfényesebb galaxisai (brightest cluster galaxies, BCG), amelyeknek több összeolvadási esemény során sikerült a Tejútrendszer tömegét legalább tízszer meghaladó tömegüket összegyűjteniük.

Számítógépes szimulációk azt mutatják, hogy az összeolvadás során, amikor az abban részt vevő galaxisok pár tízezer fényévnél közelebb kerülnek egymáshoz, a középpontjukban elhelyezkedő szupernagy tömegű fekete lyukak felé áramolhat a galaxisok gázanyaga. Ez megfelelő üzemanyagot biztosít ahhoz, hogy azok aktív galaxismagként felragyogjanak. Ilyenkor akár szimultán aktivitást is megfigyelhetünk a fekete lyukak körül. Az aktív galaxismagok olyan több millió vagy milliárd naptömegű fekete lyukak, amelyekre folyamatosan anyag áramlik az úgynevezett anyagbefogási korongon keresztül. Ennek a felforrósodott anyagnak a sugárzása felelős az aktív galaxismagok kimagasló fényességéért.

Számos, az összeolvadás különböző szakaszaiban járó kölcsönható galaxispárról készültek és készülnek szebbnél szebb felvételek. Ismerünk néhány kettős, sőt hármas aktív galaxismagot tartalmazó rendszert is (egyről korábban itt a hírportálon is beszámoltunk). Azonban a közelmúltban magyar kutatók vezetésével – Veres Patrik, nemrég még ELTE mesterszakos csillagász hallgató első szerzőségével – vizsgált rendszer még különlegesebb. A felfedezőjéről Zwicky-kilenceknek (Zwicky’s Nonet) nevezett kompakt galaxiscsoport az Abell 407 jelű, több mint 40 ismert tagot számláló galaxiscsoportosulás központi régiójában helyezkedik el. A kilencből nyolc galaxis magja mutat viszonylag gyenge aktivitást. Azonban az egész rendszer fényes rádiósugárzásban „fürdik”. Az optikai tartományban megfigyelhető galaxisok méreténél jóval nagyobb távolságra nyúló, kanyargó plazmanyaláb (jet) öleli körbe a csoportot. A jet eredete azonban nem volt ismert.

A Zwicky-kilencek galaxiscsoport optikai és rádiós (kontúrvonalak) kompozit képe. Az optikai kép a Sloan égboltfelmérésből származik (Sloan Digital Sky Survey). A rádiókontúrokat az indiai GMRT rádiótávcső-hálózat 610 MHz-es frekvencián készült mérései alapján ábrázolták. A bal alsó sarokban jelzett méretskála mintegy 160 ezer fényévnek felel meg. (Biju, K. G. és mtsai, 2017)

Az aktív galaxismagok nagyjából tíz százaléka rendelkezik jelentős rádiósugárzással, amely az anyagbefogási korongra merőlegesen kiinduló, szimmetrikusan elhelyezkedő nagysebességű plazmanyalábokban, az ottani mágneses térben mozgó töltött részecskék szinkrotronsugárzása. A most megjelent tanulmányban a kutatók az Európai VLBI Hálózat (European Very Long Baseline Interferometer Network, EVN) és az angliai e-MERLIN (enhanced Multi-Element Remotely Linked Network) rádióteleszkóp-hálózat antennáit használták, hogy felderítsék, melyik galaxisból indul ki a több mint egymillió fényév méretű jet.

Rádiótérképek a Zwicky-kilencekről. A felső ábrán az egymillió fényévet is meghaladó méretű rádiójet szerkezete látszik. Az alsó ábrán a központi területre benagyítva látható a két detektált rádiósugárzó aktív galaxismag helyzete. Szürke szín mutatja a GMRT-vel 610 MHz-es frekvencián készült mérést, piros kontúrok a 62 MHz-es LOFAR térképet, a zöld kontúrok pedig az amerikai VLA hálózattal 3 GHz-en készült megfigyelést. (Veres P. M. és mtsai, 2024)

A rádiómegfigyelésben európai, kínai és dél-afrikai antennák is részt vettek. Az így megvalósított „virtuális” rádiótávcső mérete bolygónk méretével összemérhető, azaz egy Föld méretű antenna felbontóképességével rendelkezik. A kutatók mind a kilenc galaxis középpontját megvizsgálták. Meglepetésre nem csak egy, hanem két esetben is sikerült kompakt, pár fényéves tartományból eredő rádiósugárzást detektálni. Így tehát elképzelhető, hogy a nagyobb skálán megfigyelhető rádiószerkezetet valójában két galaxismagból induló két pár jet összjátéka alakítja ki.

A G1 és G3 galaxisok középpontjában az EVN-nel 1,7 GHz-es frekvencián detektált rádiósugárzó aktív galaxismagok. A rektaszcenzió és deklináció méretskálája ezredívmásodperc (mas). Az objektumok távolságában 1 mas nagyjából három fényévnek felel meg. (Veres P. M. és mtsai, 2024)

A kilencek esetében valószínűleg szemtanúi lehetünk egy fényes óriás elliptikus galaxis kialakulásához vezető galaxis-összeolvadási folyamatnak. Számos ismert BCG rendelkezik jelentős rádiósugárzással, az optikai galaxistól akár több millió fényévre nyúló jetekkel. A Zwicky-féle kilencek azt mutatják, hogy ezek az összeolvadási folyamat még viszonylag korai fázisában is kialakulhatnak.

A Zwicky-kilencek nagyfelbontású rádióinterferométeres vizsgálatát bemutató szakcikk az Astronomy and Astrophysics folyóiratban jelent meg. Szövege szabadon elérhető. A hazai kutatómunkát a HUN-REN hálózat (G.K.É.), a HUN-REN CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet demonstrátori programja (V.P.M.), valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (OTKA K134213 pályázat) támogatta.

Forrás:

Veres P. M., Gabányi K. É., Frey S., Paragi Z., et al. (2024): European VLBI Network observations of the peculiar radio source 4C 35.06 overlapping with a compact group of nine galaxies, Astronomy and Astrophysics, Vol. 684, A188
https://doi.org/10.1051/0004-6361/202348729

Biju, K. G., et al. (2017): ‘Zwicky’s Nonet’: a compact merging ensemble of nine galaxies and 4C 35.06, a peculiar radio galaxy with dancing radio jets, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Vol. 471, p. 617
https://doi.org/10.1093/mnras/stx1476

Mi történt pontosan, amikor 4,2 milliárd éve „kifordult” a Hold felszíne?

Körülbelül 4,2 milliárd évvel ezelőtt történt, hogy „kifordult” a Hold felszíne, ezzel létrehozva rajta azokat az alakzatokat, amelyeket ma is megfigyelhetünk.

A legtöbb tudós egyetért abban, hogy a Hold kb. 4,5 milliárd éve keletkezett, amikor Naprendszerünknek egy Mars méretű égitestje, a Theia néven ismert hipotetikus objektum a Földnek nekiütközve kitépett belőle egy darabot, és abból az anyagból később összeállt égi kísérőnk. Az azonban, hogy a Hold története hogyan folytatódott ezután, némelyek szerint leginkább egy elágazásos történettel írható le a legmegfelelőbben: a ma ismert Hold kialakulásáig sokféle forgatókönyv lejátszódhatott, s nehéz közülük kiválasztani azt, amelyik megfelel a valóságnak. Egy kutatócsoport azonban megpróbálkozott a Hold történetében bekövetkezett nagy hatású események beazonosításával, és érdekes következtetésekre jutott. Többek között az Apollo-küldetés során gyűjtött kőzetminták vizsgálatával a csoport tagjai kimutatták, hogy volt egy időszak, amikor a Hold felszíne „kifordult”. Ha ez az eredmény helyesnek bizonyul, megoldódik a Hold összetételének régóta fennálló rejtélye is.

„A Holdnak valószínűleg a szó szoros értelmében kifordult a felszíne.” – mondta a kutatásban részt vevő Jeff Andrews-Hanna  – „Az azonban mindmáig erőteljesen vitatott, hogy a Hold történetének ezen kritikus időszakában pontosan milyen események láncolata játszódhatott le.”

Balra: a Hold felszínének részletes képe. Jobbra: a Hold felszínének és belsejének sematikus ábrája. (Forrás: NASA/Adrien Broquet/University of Arizona & Audrey Lasbordes.)

Titán a Hold felénk forduló oldalán?

A Holdról hozott kőzetmintában meglepően nagy mennyiségű titánt találtak a kutatók a bazaltos lávában, s ezzel párhuzamosan az égi kísérőnkről készített űrszondás felvételek szintén kimutatták, hogy Holdunk külső rétegeiben titánban gazdag vulkáni kőzetek találhatóak. Ezek a mérési eredmények a következő kérdéseket vetették fel: hogy kerültek oda ilyen típusú kőzetek, és miért nem terjedtek el jobban a Hold felszínén?

A jelen kutatást elvégző kutatócsoport tagjai úgy gondolják, hogy a Hold kialakulása egy gyors folyamat volt, s kezdetben az egész égitestet magmaóceán borította. Ahogy ez az óceán később kihűlt és megszilárdult, kialakultak a Hold külső rétegei, például a köpenye és a kérge. Ekkor a Hold belső régiói az elméletek szerint még zavarosak lehettek.

A Hold összetételét vizsgáló modellek szerint a Hold magmaóceánjának utolsó maradványai sűrű anyagokká, például ilmenitté kristályosodtak ki, ami egy vasban és titánban gazdag ásvány.

„Mivel ezek a nehéz ásványok sűrűbbek, mint az alattuk lévő köpeny, valószínűleg keletkezésük után lesüllyedtek a Hold felszíne alá egy mélyebb rétegbe.” – emelte ki a kutatást vezető Weigang Liang.

Balra: a Hold felszíne, ahogyan mi látjuk. Középen: a gravitációs anomália térképe a Hold felszínén. Jobbra: a Hold anyagának térképe. A kék foltok a mélyebbre süllyedt, nehéz elemek helyzetét mutatják.(Forrás: Adrien Broquet/University of Arizona)

A kérdés tehát a következő: hogyan bukott a felszín alá ez a sűrű anyag a Hold felszínének megszilárdulása után? Egy nagy buborék vagy sok kis buborék formájában? Illetve ha globális skálákon nézve ez az ásvány leginkább a felszín alatt fordul elő, hogyan került mégis a felszínre a Hold bizonyos régióiban?

„Ha nincs bizonyíték, az ember kiválaszthatja a neki legjobban tetsző modellt.” – nyilatkozta a kutatócsoport egyik tagja, Adrien Broquet. – „Minden ilyen modell részletesen megjósolja a Hold geológiai fejlődésének történetét.”

A kutatásban szintén részt vevő Nan Zhang is kifejlesztett egy ilyen modellt, amely szerint egy nagy becsapódási esemény előhozhatta a Hold felszíne alól az egyébként mélyebb rétegekben lévő, titánban gazdag kőzeteket. Később ezek a kőzetek lemezekbe rendeződve újra süllyedni kezdtek a Hold mélye felé, s titánban gazdag üledéket hagytak maguk után.

„Amikor láttuk ennek a modellnek a jóslatait, fejünkben fény gyúlt.” – mondta Andrews-Hanna. – „A Hold gravitációs terének szövevényes mintázatát ismerve ugyanis szintén arra a következtetésre jutottunk, hogy a felszín alatt egy nagyobb sűrűségű kőzetanyag rejlik. Ez tökéletes összhangban van a fent említett modellel.”

A Hold-modellek szent grálja

Hogy elméletüket mérési bizonyítékokkal is megerősítsék, a csoport tagjai összegyűjtötték a holdi gravitációs anomáliák kimérésére szakosodott űrmisszió, a GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) adatait.

„Ezeknek az apró gravitációs ingadozásoknak a vizsgálata bepillantást enged a Hold felszíne alá.” – nyilatkozott Broque. – „Látszik, hogy a GRAIL adatai összhangban vannak azzal a feltételezéssel, miszerint a Hold felszíne alatt ilmenit ásvány található.”

A GRAIL küldetés illusztrációja, amint két, a Hold körül keringő műhold mintavételezi a Hold gravitációs terét. (Forrás: NASA/JPL.)

Ez a felfedezés azt is megmutatja, hogy a holdi gravitáció vizsgálatával feltárhatjuk az ilmenitmaradványok helyzetét a Hold felszínén, amelyek még nem süllyedtek le mélyebb rétegekbe. A titánban gazdag, sűrű kőzetanyag áramlása tehát mérhető gravitációs anomáliákat okozott, amelyeket a GRAIL küldetés is kimutatott.

A kutatócsoport azt is meghatározta, hogy mikor következett be az az esemény, amikor az ilmenitréteg a Hold belső rétegeiből a felszínre került. A nagy becsapódási kráterek vizsgálatából arra a következtetésre jutottak, hogy az ilmenitben gazdag rétegek még ezek kialakulása előtt, tehát több mint 4,2 milliárd éve süllyedtek le a felszín alá. Az ilmenitréteg lesüllyedése vulkanizmus kialakulásához vezethetett, és ez összhangban van azzal az elmélettel, miszerint a Hold történetének későbbi korszakaiban jellemző volt a vulkanizmus.

Az eredmények azt is kimutatták, hogy a Hold köpenyének kifordulása egy sötét régió, az Oceanus Procellarum kialakulásához vezetett. Ez a lávával borított régió amellett, hogy mélyebben helyezkedik el környezeténél, vékonyabb holdkérget takar. Mindezek mellett, a kutatócsoport elméleteit bizonyítandó, nagy mennyiségben találhatóak itt a titánhoz és a tóriumhoz hasonló, nehéz elemekből felépülő ásványok. Ezen eredmények elérésével most először sikerült bizonyítékot szolgáltatni a Hold felszíne alatt zajló folyamatokra, és rávilágítani arra, hogy a Hold legkorábbi története a felszíne alatt íródott. A későbbi szeizmikus mérésekkel természetesen még többet megtudhatunk majd ezekről a folyamatokról. Ezek az eredmények fontosak lehetnek az NASA 2025-ös Artemis III küldetésének szempontjából is, amikor 50 hosszú év után ismét ember lép majd a Hold felszínére.

A kutatócsoport a Nature Geoscience című folyóiratban tette közzé eredményeit.

A cikk forrása: https://www.space.com/moon-inside-out-billions-years-ago

Nem eszik olyan forrón a kását: talán mégsem lakható a K2-18b

Egy új kutatás szerint a K2-18b jelű exobolygó gázban gazdag összetételű, de mégsem rendelkezik lakható felszínnel, mint ahogy azt korábban gondolták.

Illusztráció az exobolygók különböző típusairól. Egy planéta összetételének megismerése nem egyszerű feladat, ahogy a K2-18b jelű exobolygó esetében sem az. (NASA / JPL-Caltech / Lizbeth B. De La Torre)

Nagy port kavart, amikor a James Webb-űrtávcső megfigyelései alapján egy kutatócsoport bejelentette, hogy a K2-18b jelű planéta talán lakható lehet. Csillagászok egy másik csoportja azonban másképp értelmezte az adatokat: szerintük nem egy vízi világról, vagyis hiceánbolygóról van szó, sokkal inkább egy gázban gazdag, lakható felszínnel nem rendelkező bolygóról.

Művészi illusztráció az óceánvilágnak gondolt K2-18b-ről. (NASA / ESA, CSA / Joseph Olmsted (STScI))

Az exobolygó csillaga, a K2-18 egy kicsi, hűvös égitest, amely körul eddig két bolygót sikerült felfedezni. Ezek közül az egyik a felfedezése óta eltelt egy évtizedben elég nagy figyelmet kapott. A James Webb-űrtávcső nemrég felfedte, hogy a 8,6 földtömegű exobolygó, a K2-18b légkörében szén-dioxid és metán található. Egyes kutatók úgy értelmezték ezeket az adatokat, főként amiatt, hogy ammóniát, vizet és szén-monoxidot nem találtak a planéta légkörében, hogy a K2-18b egy kőzetbolygó, amit óceánok borítanak.

Ugyanez a kutatócsoport beszámolt arról is, hogy dimetil-szulfid gyenge jeleit találták meg. Ez egy olyan vegyület, amelyet a Földön szinte kizárólag élő szervezetek állítanak elő, így a lelkes érdeklődők arra következtettek, hogy a planéta nem csak lakható, de lakott is.

Ezek az értelmezések persze érdekesek, de korántsem biztosak. Vajon a K2-18b valóban egy lakható, óceánokkal fedett bolygó, vagy mással is magyarázhatók a James Webb-űrtávcső adatai?

Egy példa a K2-18b, mint lakható felszín nélküli, gázban gazdag bolygó szimulációjának kimeneti eredményére. (Wogan et al. 2024)

Nicholas Wogan, a NASA Ames Kutatóközpont munkatársának kutatócsoportja a James Webb-űrtávcső adatait két modellel vetette össze, hogy választ adjon a kérdésre. Az első modell olyan felszíni óceánokkal rendelkező kőzetbolygókat írt le, amelyeken volt és amelyeken nem volt élet, a második pedig szilárd felszín nélküli gázbolygókat, amelyeken nem volt élet. A modellek leírták a bolygók éghajlatát, valamint fotokémiáját, vagyis azokat a légköri kémiai reakciókat, amelyeket a csillagukból származó fotonok váltanak ki.

A kutatók megállapítása szerint nem valószínű, hogy a K2-18b egy élettelen vízi világ lenne, hiszen egy ilyen bolygó légkörében nem lenne annyi metán, mint amit a James Webb-űrtávcső megfigyelései kimutattak. Érdekes módon ígéretesebb a mikrobiális életet hordozó vízi világ gondolata: az acetotróf metanotrófok – vagyis az egyszerű, metántermelő organizmusok képesek annyi metánt előállítani, amennyit a bolygó légkörében látunk.

A James Webb-űrtávcső által rögzített transzmissziós spektrum (fekete és szürke pontok hibasávokkal), valamint a K2-18b spektrummodellje élettelen, óceánnal borított világként (balra fent), életet hordozó, óceánnal borított világként (balra lent), valamint élettelen, gázban gazdag bolygóként (jobbra lent). (Wogan et al. 2024)

A kutatók azt találták, hogy a lakhatatlan, gázban gazdag exobolygó-modell is kiválóan illeszkedik a James Webb-űrtávcső adataihoz, és kevesebb problémát vet fel. Az óceánnal borított, hiceánvilágnak egyrészt életre van szüksége a tapasztalt légköri összetételhez, másrészt nehéz összeegyeztetni az alacsony felszíni hőmérsékletet azzal, hogy nagy valószínűséggel egy ilyen bolygó erőteljes üvegházhatásnak lenne kitéve.

Még jócskán van mit megtudnunk a K2-18b-ről: a bolygó spektrumának egyes jellemzői sem egy élettel teli óceáni világhoz, sem pedig egy élettelen gázbolygóhoz nem illenek, és mindkét modellnek megvannak a maga hiányosságai. A James Webb-űrtávcső jövőbeni adatai megerősíthetik az ammónia jelenlétét a légkörben, ami a gázbolygó-elméletet erősítené, vagy igazolhatják a dimetil-szulfid jelenlétét, ami pedig a lakhatatlan vízi világ felé billentené a mérleg nyelvét. A kutatók addig is folytatják a lakható exobolygók keresését.

Az eredményeket közlő szakcikk a The Astrophysical Journal Letters című lapban jelent meg.

Forrás: Sky & Telescope

23 millió fényév

A tavaszi égbolt egyik nem túl jelentős csillagképe a Canes Venatici, a Vadászebek. A csillagszegény égterületen viszont nagyon is jelentős csillagvárosokat figyelhetünk meg. Egyikük az M106.

Bagi László, Öcsöd

Legújabb fotómon az M106 elnevezésű spirálgalaxist örökítettem meg. Tőlünk nagyon távol, megközelítőleg 23 milliónyi fényév távolságra helyezkedik el ez a látványos csillagváros. Az M106 égi elhelyezkedésének köszönhetően Magyarországról is nagyon kedvező helyzetben figyelhető meg, közel a Göncölszekér rúdjához. Igazi tavaszi célpont az amatőrcsillagászoknak és az asztrofotósoknak egyaránt. Sajnos a kedvezőtlen időjárás és a felhők miatt csak 10 órát sikerült exponálni a galaxisra.

Dátum:2024-04-10   22:00
Távcső:200/800 Asztrográf
Mechanika:SkyWatcher EQ-6 Pro GoTo mechanika (bordásszíjhajtással) SynScan vezérléssel
Kamera:Atik One 6.0 monokróm kamera
Szűrő:Astronomik H-alfa (6 nm) szűrő (1,25″)
Szűrő:Astronomik L-RGB fotografikus szűrőszett (1,25″)
Korrektor:SkyWatcher kómakorrektor F/4 távcsövekhez
Exp. idő:LRGB 8, Halfa 2 óra.
Helyszín:Öcsöd

Sikerült megoldani az eddig észlelt legfényesebb gamma-kitörés rejtélyét

A James Webb-űrtávcső adatainak segítségével most végre sikerült megfejtenie a kutatóknak az ősrobbanás óta megtörtént legnagyobb kozmikus robbanás, a BOAT (Brightest of All Time, vagyis minden idők legfényesebbje) rejtélyét.

A BOAT, mint ahogy a rövidítés angol nyelvű kiírásának fordítása is mutatja, minden idők legfényesebb gamma-kitörése (gamma-ray burst, GRB) volt, kialakulásáért pedig valószínűleg egy kb. 2 milliárd fényévre lévő, nagy tömegű csillag halálakor bekövetkező szupernóva-robbanás a felelős. Az erőteljes fényjelenséggel járó folyamat talán maga után vonta egy fekete lyuk megszületését is.

A kozmikus rejtély megfejtésével azonban további megválaszolatlan kérdések merültek fel: egy GRB-vel kísért szupernóva-robbanás során ugyanis az aranyhoz, illetve a platinához hasonló nehéz elemek is keletkeznek, ezeknek nyomait azonban a kutatók nem találták sehol.

Illusztráció a minden idők legnagyobb gamma-kitörését produkáló szupernóva–robbanásról.(Forrás: Aaron M. Geller / Northwestern / CIERA / IT Research Computing and Data Services.)

A kutatást vezető Peter Blanchard a következőképp nyilatkozott csoportja újonnan elért eredményeiről: „Most egy olyan eseménynek lehettünk tanúi, amely 10 000 évente egyszer történik meg: gamma-sugarakat detektáló műszereinkbe olyan nagy energiával csapódtak be a fotonok, mint még soha. Amikor kutatásunk során megerősítést nyert, hogy a GRB-t egy nagy tömegű csillag felrobbanása hozta létre, úgy gondoltuk, hogy a jelenség vizsgálatával kiváló lehetőségünk nyílik majd arra, hogy többet tudjunk meg az Univerzum legnehezebb elemeinek keletkezéséről. Várakozásainkkal ellentétben azonban nem sikerült ezeknek az elemeknek a jelenlétét kimutatni a rendszerben. Ez alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy a BOAT-hoz hasonló, nagy energiájú gamma-kitörésekkor mégsem jönnek létre szükségszerűen az említett nehéz elemek.”

Minden idők legfényesebb GRB-je

Az eredetileg GRB 221009A néven számon tartott BOAT eseményt 2022. október 9-én detektálták, s extrém fényességével rögtön kitűnt a többi gamma-kitörés közül. A nagy energiájú gamma-sugarak detektálása után több, halványabb utófénylést is megfigyeltek a kutatók az elektromágneses sugárzás különféle hullámhosszain. Az eseményt a gamma- és röntgentávcsövek rögzítették először, a kutatók pedig azonnal elkezdték keresni a kitörés lehetséges forrását a Nyíl csillagkép irányában.

„A mostani volt a valaha észlelt legfényesebb GRB, mégpedig körülbelül tízszer olyan fényes volt, mint az eddigiek.” – mondta a BOAT egyik felfedezője. Blanchard csoportja azonban nem siette el a rendkívüli esemény vizsgálatának publikálását, hanem megfigyelte a gamma-kitörés fényességének lecsengését. Több mint fél évvel az első detektálás után a halványuló GRB felé irányították a James Webb-űrtávcső tükreit, hogy részletesebben is megvizsgálhassák.

A BOAT esemény, ahogy a röntgentartományon működő Swift-űrtávcső látta egy órával a kitörés után. (Forrás: NASA/Swift/A. Beardmore (University of Leicester))

„A GRB olyannyira fényes volt, hogy a kitörés utáni első hónapokban teljesen kitakarta a forrásául szolgáló szupernóva-robbanás felismerhető jeleit.” – magyarázta Blanchard. – „A több hullámhosszon is megfigyelhető utófénylést egy szembe jövő autó lámpájához hasonlítanám, amelytől nem látjuk magát a szembe jövő autót. Éppen ezért ahhoz, hogy a szupernóvát megpillanthassuk, várnunk kellett, amíg ez a kozmikus lámpa jelentősen elhalványul.”

A James Webb-űrtávcső közeli infravörös tartományban működő NIRSpec spektrográfjával a csoportnak sikerült megvizsgálnia a BOAT infravörös utófénylését, és kimutatni a szupernóva-robbanások során gyakran létrejövő kalcium és oxigén jelenlétét a színképekben. Ami azonban meglepőnek bizonyult, az az, hogy a minden idők legfényesebb gamma-kitörését létrehozó szupernóva-robbanás átlagosnak bizonyult.

Illusztráció egy „átlagos” szupernóva-robbanásról. (Forrás: Melissa Weiss/CfA)

„Nem volt fényesebb azoknál a szupernóváknál, amelyek kevésbé fényes GRB-t hoztak létre.” – mondta Blanchard. – „Azt várnánk, hogy egy ilyen nagy energiájú gamma-kitörés helyén egy hozzá méltóképpen fényes szupernóvát figyelhessünk meg, ámde ez jelen esetben nem így történt: egy átlagos szupernóvát láttunk az extrém fényes GRB idején.”

Mindmáig rejtélyes, hogy egy „közönséges” szupernóva hogyan képes ilyen hatalmas energiát felszabadító GRB létrehozására. A kutatók úgy gondolják, hogy a BOAT fényességének forrása a szupernóvaként robbanó nagy tömegű csillag magjának összeomlásakor létrejött fekete lyuk pólusai mentén kiáramló jet alakjában és struktúrájában rejlik. Minél gyorsabban forog ugyanis az összeomló csillag, annál keskenyebb és következésképp annál fényesebb lesz a belőle közel fénysebességgel kiáramló sugárnyaláb. Ez összhangban van azzal a tapasztalattal, miszerint a BOAT esetén kiemelkedően keskeny jetet véltek látni a csillagászok. A gyors forgás mellett természetesen egyéb jelenségek is közrejátszhattak a GRB kimagasló fényességének kialakításában.

Ami szintén kérdéseket vet fel a jelenséggel kapcsolatban, az a nehéz elemek hiánya a vizsgált színképekben.

A hiányzó elemek rejtélye

A csillagok belseje a hagyma héjas szerkezetéhez hasonlít: a külső héjak könnyebb, a belső héjak pedig nehezebb elemeket tartalmaznak. A fúziós folyamatok azonban még a legnagyobb tömegű csillagok esetén is csak az 56-os tömegszámú vas kialakulásáig zajlanak. A vasnál nehezebb elemek, mint például az arany vagy a platina még nagyobb energiájú folyamatok, például neutroncsillagok összeolvadása során keletkezhetnek. Ennek az elméletnek a bizonyításában nagy szerepet játszik a James Webb-űrtávcső is. A kutatók egy másik elképzelése a vasnál nehezebb elemek kialakulására a GRB-ket létrehozni képes, nagy energiájú szupernóva-robbanások során lejátszódó folyamatokban rejlik. Önmagukban az összeolvadó neutroncsillagok ugyanis nem lennének képesek annyi nehéz elemet létrehozni, mint amennyit az Univerzumban megfigyelhetünk.

Összeolvadó neutroncsillagok művészi ábrázolása. (Forrás: Robin Dienel/Carnegie Institution for Science.)

Blanchard szerint nagyon sok idő szükséges a neutroncsillagok egyesüléséhez: a kettős csillagrendszer tagjainak először fel kell robbanniuk szupernóvaként, hogy azután neutroncsillagot hagyjanak maguk után maradványul. Ezután évmilliárdok kellenek ahhoz, hogy a két csillag egyre közelebb kerülve egymáshoz végül összeolvadjon. Ezzel ellentétben már a korai Univerzumban is voltak nehéz elemek, még azelőtt, hogy az első neutroncsillagok összeolvadtak volna. Éppen ezért valószínűleg a nehéz elemek kialakításában más folyamatok is szerepet játszanak. Ilyen folyamat lehet például a BOAT-ot is létrehozó, nagy tömegű, gyorsan forgó csillagok felrobbanása is.

A JWST adatait használva Blanchard kutatócsoportja bepillantást nyert a felrobbanó csillag belső régióiba, ahol az elméletek szerint képesek kialakulni a vasnál nehezebb elemek. „A szupernóva-robbanás során a táguló lökéshullám anyaga eleinte átlátszatlan. – mondta a kutatásvezető. – „Ám ahogy egyre inkább tágul és hűl a maradvány, egyre átlátszóbbá válik, és így betekintést nyerhetünk a csillag egyre mélyebb rétegeibe. Ezenkívül a különböző kémiai elemek a spektrum más-más hullámhosszán nyelnek el, illetve bocsátanak ki fotonokat, így a róluk készített színképen egyértelműen azonosíthatóak. Ez azt jelenti, hogy egy objektum színképének megfigyelésével feltárhatjuk a kémiai összetételét. A BOAT spektrumának vizsgálatakor azonban nagy meglepetésünkre nem láttuk a vasnál nehezebb elemek jeleit. Ebből arra következtetünk, hogy mégsem a GRB 221009A-hez hasonló extrém események a nehéz elemek kialakulásának elsődleges forrásai. Ez a felismerés kulcsfontosságú a nehéz elemek kialakulásának vizsgálata szempontjából.”

Egy összeomló nagy tömegű csillagból kiáramló gamma-kitörés művészi ábrázolása. (Forrás: NASA, ESA and M. Kornmesser.)

Blanchard szerint azonban az, hogy a BOAT környezetében nem sikerült nehéz elemeket kimutatni, nem jelenti azt, hogy a GRB-ket létrehozó szupernóvák nem hozhatnak létre ilyen elemeket, így vizsgálatuk a továbbiakban is fontos. Nem szükségszerű ugyanis, hogy mindegyik GRB környezetében kialakulhassanak ezek az elemek, az is elég, ha csak néhány esetben történik ez meg. A folyamat teljes megértéséhez azonban további mérések szükségesek a James Webb-űrtávcsővel.

Az itt leírt eredményekről szóló tanulmány a Nature Astronomy című, igen nívós folyóiratban jelent meg április 12-én.

A cikk forrása:

https://www.space.com/boat-brightest-cosmic-blast-of-all-time-source-massive-star-death

A www.csillagaszat.hu oldal felületén sütiket (cookie) használunk. Ezeket a fájlokat az ön gépén tárolja a rendszer. Az oldal használatával ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük olvassa el adatvédelmi tájékoztatónkat. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás