Sikerült sima leszállást végrehajtani az indiai űrszondával a Hold déli pólusvidékén, ami újabb fontos mérföldkő a holdkutatás történetében.
2023. augusztus 23-án magyar idő szerint 14:33-kor sikeresen leszállt a Hold felszínére égi kísérőnk déli poláris vidékén India harmadik holdszondája, a Chandrayaan-3 („Holdhajó”). A Chandrayaan-3 leszállóegysége elnevezése Vikram, ami Vikram Sarabhai (1919-1971), az indiai űrprogram atyjának nevét örökíti meg. A leszállóegység egy kis holdjárót is vitt, amelynek elnevezése: Pragyan (szanszkritul: „Bölcsesség”), ami a tervek szerint mintegy két hétig, vagyis a holdi helyi nappal idején tanulmányozza a leszállóhely környékét, vizsgálja a holdi talaj (regolit) összetételét és legfőképpen a víz valamilyen elfordulási formájának nyomait (vízjég vagy ásványokban kötött víz).
A leszállóhely holdrajzi koordinátái: keleti hosszúság 32,3481 fok, déli szélesség 69,3676 fok, ami a Manzinus-kráter közelében van a leszállás szempontjából biztonságos, viszonylag sima felszíni részen. Az alábbi térképen a Chandrayaan-3 és a sajnálatos módon a felszínbe becsapódott Luna-25 (Luna-Glob) elsődleges és tartalék leszállóhelyeit mutatja a Hold déli pólusvidékén.
A Chandrayyan-3 landolási pozíciója ugyan még a Hold Földről is látható oldalán van (kb. 600 km távolságban a déli sarktól), de elég ferde rálátással lehet csak távcsővel megfigyelni a Hold kedvező déli librációs helyzete idején. A leszállóhely a látványos nagy Clavius-krátertől délkeletre és a szintén feltűnő tájékozódási pontnak számító Moretus-krátertől keletre van, egész pontosan a Manzinus – Simpelius – Schomberger – Boguslavsky kráterek által határolt fennsíkon, ami egy viszonylag simább terület. Egyébként a Chandrayaan-3 leszállóhelyét a holdi helyi nappal idején napfény éri és így a leszállóegység és a mozgó holdjáró napelemei energiával láthatják el a műszereiket. Továbbá a Földdel való rádiókapcsolat (rádióvonal) is biztosított, mert a leszállóhelyről a Föld – bár alacsonyan, de a horizont felett lesz.
A Chandrayaan-3 lényegében elődje, a 2019-ben leszállás közben a Holdba csapódott Chandrayaan-2 szonda feladatát teljesíti, kibővítve az elmúlt négy év alatti fejlesztéseknek, módosításoknak következtében. A mostani sikert elősegítették a korábbi kudarc által szerzett műszaki és irányítási tapasztalatok, így például a szoftvereket módosították, fejlesztették, valamint a leszállóegység fékező hajtóműveit módosították a sikeres pályamanőverek érdekében.
A hatalmas sikerre tekintettel a Dél-Afrikában hivatalos úton tartózkodó Narendra Damodardas Modi miniszterelnök online közvetítésben gratulált az indiai űrkutatás szakembereinek. Mint elmondta, ez nem csak India, hanem az egész emberiség számára siker és fontos lépés.
A szerdai célbaérés nyomán India a Szovjetunió, Egyesült Államok és Kína után a negyedik ország, amely a Holdra simán leszállt eszközt juttatott. Sőt, a Hold déli poláris vidékén ez volt űrszondával az első sikeres leszállás és ha a kis holdjáró is működik, akkor ott az első holdjárművel végzett kutatások is elsők lesznek a holdkutatás történetében.
Kíváncsian várjuk a fejleményeket és érdekes, eddig nem látott eredményeket a Hold déli pólusvidékéről.
A hír a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt témaköréhez kapcsolódik.
Kapcsolódó internetes oldal: