C. Hansen (Planetary Science Institute, Tucson, Arizona) és kollégái egy, a Mars északi pólusához közeli, nagyjából 600-700 ezer km2-nyi területen elhelyezkedő homokdűnék alakváltozásait vizsgálták a szonda két marsi évet (azaz kb. négy földi évet) lefedő felvételsorozatán. A szakértők korábban úgy vélték, hogy ezek fagyott területek, melyek jelentős változására csak hosszú időskálákon kerül sor – az új eredmények azonban alaposan rácáfoltak az eddigi teóriára. A felvételeken megörökített dűnék csaknem felénél markáns különbségek látszanak a mindössze néhány hónap különbséggel készült képeken: eltűnő és újonnan kialakuló homokfolyások, homoklavinák jelei látszódnak, melyek esetenként akár több száz köbméter homok mozgásának eredményei.
A rendelkezésre álló adatok alapján Hansen és munkatársai arra a következtetésre jutottak, hogy a változások nagyrészt szezonális eredetűek: a téli időszakban a talajt borító szárazjég egy része a melegebb időszakokban a légkörbe szublimál, majd a hőmérséklet csökkenésének hatására újra kicsapódik. Úgy tűnik, hogy ez a periodikus folyamat a vártnál nagyobb mértékben destabilizálja a vékony jégréteg alatti homoktömeget. Emellett a vártnál szintén erősebb sarkvidéki szelek is szerepet játszhatnak a dűnék időbeli fejlődésében. A jelenleg használt légkörmodellek alapján a Marson fújó szelek nem okozhatnának ekkora mértékű változásokat a homokdűnék alakjában, de az új információk tükrében a modellek felülvizsgálatra szorulnak.
Néhány hónapja hasonló, ám jóval kisebb mértékű változásokról adtak hírt a déli pólus közelében lévő dűnék esetében, ugyanakkor a marsi egyenlítőhöz közeli területeken (ahol a hőmérséklet télen sem elég alacsony a szárazjég-réteg kialakulásához) nincs nyoma hasonló folyamatoknak – ez szintén a fentebb említett magyarázatokat erősíti. Hansen és kollégái tapasztalataikat a Science folyóirat legutóbbi számában összegezték.
Aktívan változó – az MRO/HiRISE kamerával három különböző időpontban megörökített – dűneterület a Mars északi pólusvidékén (NASA/JPL).
Szív alakú felszínforma az MRO/CTX kamerájának 2010. május 23-i felvételén. A különös alakzat kialakulását valószínűleg a "szív" csücskében lévő, kis méretű (a bal oldali, nagyított ábrán jól kivehető) krátert is létrehozó becsapódás okozta (NASA/JPL/Caltech).