Magyar villám- és lidércvadászokat keresnek az űrállomás programjához

1138

Kapu Tibor magyar űrhajós a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézete (HUN-REN FI) speciális földmegfigyelési kísérletét is elvégzi kutatóprogramja részeként. Feladata a Föld éjszakai féltekéjén zajló aktív zivatartevékenység fényképezése lesz, különös tekintettel a nagy zivatarközpontok feletti titokzatos, lidérceknek nevezett jelenségekre.

Elsősorban a villámaktivitás és az ezzel összefüggésben levő, zivatarfelhők felett megjelenő, elektromos eredetű fényfelvillanások megfigyelése a kísérlet célja. Az ún. vörös lidércek 1989-ben felfedezett, kifejezetten rövid, legfeljebb néhány századmásodpercig tartó felvillanások a zivatarközpontoknál – azonban nem az egyes felhők, illetve a felhők és a földfelszín között jelennek meg mint a villámok, hanem magasan a felhők fölött, az ionoszféra irányában.

Az UHU projekt keretében Bór József és kollégái, az űrállomáson dolgozó Kapu Tibor segítségével egyszerre fogják az ISS-ről a magasból, és a földfelszínről alulról monitorozni mind a villámokat, mind a hozzájuk kapcsolódó lidérceket. Vajon mennyi vörös lidércet és hasonló felvillanást sikerül a földfelszínről fotózni az űrhajós küldetésének ideje alatt? Ennek megfelelően hazai érdeklődőket, égbolt fotózásban közreműködőket is várnak, az észleléshez útmutatást is adnak. További információk a programba történő bekapcsolódásról a projekt weboldalán (https://uhu.epss.hu) és a mellékelt letölthető anyagban olvashatók. A várható eredmények többek között a földi villámészlelő hálózatok észlelési hatásfokának ellenőrzésére, valamint a zivatarok elektromos aktivitásának az éghajlatkutatásban való felhasználására is alkalmasak lesznek.

Egy vörös lidérc az ISS fedélzetéről megörökítve 2015. augusztus 10-én: ez a vörös enyhén sávos alakú felfénylés (nyíl) egy földi zivatarközpont (villámok révén kivilágított kékesfehér világos folt) felett (NASA).

Az UHU projekt a HUNOR-program keretein belül valósul meg széles nemzetközi összefogásban. A HUN-REN FI elsődleges partnere Dr. Yoav Yair, az izraeli Reichman University professzora, akinek a zivatarcélpontok előrejelzésében egyedülálló tapasztalata van több hasonló korábbi küldetésből adódóan. Emellett több mint 10 országból, több mint 18 intézmény jelezte együttműködési szándékát. Hozzájárulásuk a küldetéssel egyidejű észlelések végzésével, mérési adatok megosztásával, illetve az eredmények feldolgozásában való közreműködéssel valósul meg. Az űrhajós megfigyeléseivel párhuzamosan földi kamerás észlelési kampányt is szerveznek, amelyben profi és amatőr fotósok részvételét is örömmel fogadják – jelentkezés a projekt weboldalán olvasható felívás szerint.

Részletesebb kép az űrállomásról egy vörös lidérc megfigyeléséről. A feliratok jelentése: sprite – lidérc, airglow – magaslégköri fénylés gerjesztett molekuláktól, city lights – mesterséges városfények, thunderstorm -a vihar villámfényei (NASA).

Az észlelések tárgyát képező jelenségkörről egy ingyenesen letölhető oktatási anyag készült, amely pl. egy tanév végi projektórához tartalmaz javaslatokat és segédanyagokat 7-11 osztályos diákokat oktatók számára. Az anyag kitér a magyar űrhajós küldetésének általánosabb bemutatására is. További részletes információk és letölthető tartalom az UHU projekt weboldalán találhatók: https://uhu.epss.hu.

Kapcsolódó cikkek:

Viharok a Nemzetközi Űrállomásról (time lapse videó)