A héten veszi kezdetét az Egy hét a csillagok alatt programsorozat, amelynek keretében országszerte több mint negyven helyszínen várják majd távcsöves bemutatók az érdeklődőket. A kezdeményezés célja, hogy minél többen élhessék át a csillagos égbolt megfigyelésének élményét, igazi közösségi programmá téve a távcsöves észlelést. Erre különösen jó alkalom kínálkozik az előttünk álló napokban, ugyanis nem csak a Hold és a bolygók, de látványos mélyég-objektumok is megfigyelhetőek derült idő esetén, miközben az égbolt szabad szemes észlelői a Tejútban és a Perseidák hullócsillagzáporában gyönyörködhetnek.
Az Egy hét a csillagok alatt kezdeményezést tavaly indítottuk útjára. A pandémiás időszakban számos csillagászati programról, bemutatóról és táborról kellett lemondanunk, ugyanakkor a nyár folyamán érezhetően megnőtt az igény a szabadtéri tevékenységekre. Így született meg egy országos kampány ötlete, amely apropót teremt és figyelmet generál a csillagászati bemutatók számára. Abból a célból, hogy az érdeklődők az ország minél több pontján élvezhessék az égi látványosságokat, igyekeztünk a lehető legtöbb, nyilvános észleléssel (is) foglalkozó személlyel vagy szervezettel felvenni a kapcsolatot. A programsorozathoz akkor huszonöt bemutató csatlakozott: csillagvizsgálók és egyesületek éppúgy, mint kisebb szakkörök és egyénileg kitelepülő amatőrcsillagászok, akik elkötelezettek voltak abban, hogy minél többekkel oszthassák meg a csillagászati észlelések élményét.
Számos kisebb bemutató helyszín azonban alig tudja elérni a potenciális érdeklődőket (gyakran még a környékbeli lakosok körében sem), pedig ismeretterjesztő tevékenységük és lelkesedésük sokkal nagyobb (el)ismertséget érdemelne. Elsődleges feladatunkként igyekeztünk a lehető legnagyobb nyilvánosságot biztosítani a programoknak, a közösségi médiában éppúgy, mint a helyi és országos híroldalakon és programajánlókban. Bár az események jellegénél fogva nehéz számszerű adatokat írni, de a becsléseink szerint összességében több ezren látogattak ki a távcsövek mellé a programsorozat időszakában.
A tavalyi év sikere után nem is volt kérdés, hogy a tapasztalatokkal felvértezve kísérletet teszünk egy még kiterjedtebb programsorozat megszervezésére. A csillagászati közösség pedig abszolút partner volt ebben, hiszen az idei kampányhoz már negyvennél is több bemutató helyszín csatlakozott a Hajdúságtól az Őrségig, megyeszékhelyek utcáitól a Bükk sötét domboldaláig.
Név szerint:
- Ajka – Bakonyi Csillagászati Egyesület
- Baja – SZTE Bajai Obszervatóriuma
- Bakonybél – Pannon Csillagda
- Balassagyarmat – Ádám György, amatőrcsillagász
- Balatonföldvár – MCSE Balatonfűzfői Csoport
- Békéscsaba – Bakonyi Csillagászati Egyesület
- Békéscsaba – Békés Megyei Könyvtár
- Bérbaltavár – Bérbaltavárért Egyesület
- Budapest – Polaris Csillagvizsgáló
- Budapest – Svábhegyi Csillagvizsgáló
- Celldömölk – GAE Celldömölki Csoport
- Csepreg – GAE Bük/csepregi Helyi Csoport
- Felsőtárkány – Bükki Nemzeti Park
- Gyál – Cepheus Társulat
- Gyöngyöstarján – GÖNCÖLSZEKÉR Csillagász Szakkör
- Hajdúböszörmény – MCSE Hajdúböszörményi Csoport
- Hajdúhadház – Herkules Obszervatórium
- Hegyhátsál – Hegyháti Csillagvizsgáló
- Jászszentlászló – MCSE Kiskun Csoport
- Malomsok – Égbolt.hu
- Mezőberény – Szabó Álmos, amatőrcsillagász
- Miskolc – MCSE Miskolci Csoport
- Nagymágocs – LUNA Csillagászati és Űrkutatási Csoport
- Nagyszénás – Mira Csillagászati Szakkör és Kiss György Csillagda
- Répáshuta – Kaptárkő Egyesület
- Salgótarján – Uránia Észlelő és Bemutató Csillagvizsgáló
- Szeged – Szegedi Csillagvizsgáló
- Székesfehérvár – Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló
- Szentendre – Vizi Péter, amatőrcsillagász
- Szentlőrinc – MCSE Pécsi Csoport
- Szolnok – Aba-Novák Agóra Kulturális Központ
- Szolnok – TIT Uránia Bemutató Csillagvizsgáló
- Szombathely – Gothard Jenő Csillagászati Egyesület
- Tagyon – Tagyon Birtok Baráti Társaság
- Taliándörögd – Bakonyi Csillagászati Egyesület
- Tata – TIT Posztoczky Károly Csillagvizsgáló
- Tát – MCSE Tatai Csoport
- Tarján – Magyar Csillagászati Egyesület
- Őrimagyarósd – Vega Csillagászati Egyesület
- Vaszar – Bakonyi Csillagászati Egyesület
- Zalaegerszeg – Vega Csillagászati Egyesület
- Zalaszentgrót – Zalaszentgrót Amatőrcsillagászati Baráti Társaság
- Zselic – Zselici Csillagoségbolt Park
Sőt még most sem késő belevágni a szervezésbe: ha valaki szívesen készülne távcsöves bemutatóval vagy szervezett hullócsillaglessel, ezen az oldalon keresztül tud csatlakozni az országos kampányhoz.
A sokaság pedig nem csak térben és időben, de jellegben is változatos programdömpinget kínál a nagyközönségnek: a klasszikus távcsöves kitelepülésen és járdacsillagászatokon kívül lehet találni előadásokat, csillagképtúrákat, naptávcsövezést, meteoritbemutatót, hullócsillaglessel egybekötött szalonnasütést, de még vakoknak és gyengénlátóknak tervezett csillagászati bemutatót is.
Az egyes programokról a kezdeményezés Facebook-eseményénél, valamint a Csillagvizsgáló Blogon lehet tájékozódni és ugyanitt lesz elérhető az események napi bontásban szereplő térképe is.
A programok és az előzetes érdeklődés tehát adottak, így jóformán már csak a derült időben kell bíznunk, hogy ismét egy remek hetünk legyen a csillagok alatt. Találkozunk idén is a távcsövek mellett!