Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) chilei Nagyon Nagy Távcsövén (VLT) működő SPHERE műszer minden eddiginél részletesebb felvételeket készített közeli fiatal csillagokat övező porkorongokról. A kutatók egészen bizarr alakú, és változatos méretű és szerkezetű képződményeket találtak. Egyes korongok megjelenését minden bizonnyal még kialakulóban lévő bolygók formálják. A SPHERE lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy egy csillag ragyogó fényét elnyomva kontrasztosabb képet kaphassanak annak közvetlen környezetéről. Az összeállításunkban látható friss felvételek ízelítőt adnak a műszer segítségével fiatal csillagok körül felfedezett por- és gázkorongok rendkívüli változatosságáról.
A korongok formái és méreteik is nagyon sokfélék. Egyesek fényes gyűrűkkel büszkélkedhetnek, másokban pedig éppen sötét sávok húzódnak, de vannak közöttük éppenséggel hamburgerhez hasonlítható formájúak is. A korongok megjelenését a látóirányhoz viszonyított dőlésszögük is befolyásolja. A kereknek látszó korongokra lapjukról tekintünk rá, míg a majdnem élükről szemlélt korongok a felvételeken elnyúltak.
A SPHERE elsődleges feladata közeli csillagok körül keringő óriás exobolygók felfedezése közvetlen leképezés segítségével. Ugyanakkor ez a műszer a legalkalmasabb ma létező csillagászati eszköz fiatal csillagok körüli korongok tanulmányozására is. Ezek a korongok a bolygók keletkezésének a helyszínei. A korongok tanulmányozása révén feltárható a korongok, valamint a belőlük kialakuló bolygók tulajdonságai közötti fejlődési kapcsolat.
Sok itt bemutatott fiatal csillag egy T Tauri csillagokat célzó friss vizsgálat eredményeként került a megfigyelési mintába. A T Tauri csillagok nagyon fiatal, kevesebb mint 10 millió éves, változó fényességű csillagok. A körülöttük lévő korongok gázt, port és bolygócsírákat tartalmaznak – ez utóbbiak a kialakuló bolygók építőkövei, a bolygórendszer kezdeményei.
A felvételeken azt is láthatjuk, hogy hogyan nézhetett ki a saját Naprendszerünk keletkezésének korai fázisában, több mint négymilliárd évvel ezelőtt.
A bemutatott képek többsége a DARTTS-S (Discs ARound T Tauri Stars with SPHERE – T Tauri csillagok körüli korongok a SPHERE-rel) felmérés keretében készült. A célpontok a Földtől 230–550 fényév távolságban találhatóak. Összehasonlításképp a Tejútrendszer átmérője durván 100 ezer fényév, így ezek a csillagok a Nap közvetlen szomszédságában vannak. Ám a korongokról visszaverődő halvány fény pontos megfigyelése még ebből a távolságból is komoly kihívást jelent, hiszen a korongokat messze túlragyogja a központi csillag.
Egy további friss SPHERE eredmény a GSC 07396-00759 katalógusjelű csillag körüli, éléről látszó korong felfedezése. Ez a csillag egy többes rendszer tagja, szintén a DARTTS-S mintából. Különös módon ez az újonnan felfedezett korong látszólag sokkal előrébb tart a fejlődésben, mint a rendszer egy másik, T Tauri típusú tagja körüli gázban gazdag korong, holott a kettő értelemszerűen azonos korú. A fejlődési időskálák ilyen zavarba ejtően nagy eltérése egy újabb ok a fiatal csillagok korongjainak alapos tanulmányozására.
A csillagászok további lenyűgöző felvételeket is készítettek a SPHERE kamerával, melyek némelyikén bolygó-korong kölcsönhatások, bolygók keringési mozgása, valamint a korongok időbeli fejlődése is megfigyelhetőek.
A SPHERE új eredményei más műszerek, például az ALMA adataival együtt forradalmasítják a fiatal csillagok környezetének és a bolygókeletkezés bonyolult folyamatainak a megismerését.
Forrás: ESO
Az eredményeket bemutató tudományos közlemények:
1. H. Avenhaus et al. „Disks Around T Tauri Stars With SPHERE (DARTTS-S) I: SPHERE / IRDIS Polarimetric Imaging of 8 Prominent T Tauri Disks”, Astrophysical Journal, 2018. március – pdf
2. E. Sissa et al. „A new disk discovered with VLT/SPHERE around the M star GSC 07396-00759”, Astronomy & Astrophysics, 2018. április – pdf