A Virgo-galaxishalmaz szívében található az M87 jelzésű óriás elliptikus galaxis, a tavaszi éjszakák egyik érdekes távcsöves célpontja.
Szitkay Gábor és Koch Barnabás, Nyúl
Mint méhek a kaptárt, úgy döngik körül a gömbhalmazok az M87 elliptikus galaxist. Ezen a felvételen is szép számmal láthatók ezek a halmazok, persze csak a legfényesebbek, hiszen egy 40 cm átmérőjű amatőrtávcsővel készült a felvétel. Az M87 a Virgo-galaxishalmaz legnagyobb tömegű tagja kb. 50 millió fényévnyire helyezkedik el, látszó fényessége 9,5 magnitúdó, már 8-10 cm átmérőjű távcsővel vagy óriásbinokulárral is jól megfigyelhető.
Átmérője mintegy 120 ezer fényév, csak alig valamivel nagyobb, mint a mi Tejútrendszerünké, azonban anyaga nem csupán egy viszonylag vékony korongban összpontosul, hanem hatalmas, forgási ellipszoid alakú térrészben. Az M87 tömege megdöbbentő: mintegy 200-szor múlja felül a Tejútrendszerét! Ennek eredete az, hogy múltban mintegy 100 kisebb-nagyobb galaxist olvasztott magába. Az óriás elliptikus galaxis körül „döngő” gömbhalmazok már ezen a felvételen is igen feltűnőek. A Tejútrendszer halójában mintegy 200 gömbhalmaz található, ugyanakkor az M87-nél ennek sokszorosa, mintegy 10-12 ezer ilyen égitest észlelhető a legnagyobb távcsövekkel.
A galaxis halójában nem csupán gömbhalmazokat, hanem háttérgalaxisokat is felfedezhetünk. A fényes M87-től balra felfelé az NGC 4486A, alatta pedig a NGC 4478, legalul pedig az NGC 4476 látható. Mindegyikük elliptikus galaxis.