„Amerika visszatért a Holdra!” Több mint fél évszázaddal az Apollo-17 holdexpedíció után az Amerikai Egyesült Államok ismét leszállóegységet juttatott a Holdra. Az Intuitive Machines magánvállalat holdszondája sikeresen leszállt a Hold déli poláris vidékére.
Amint arról beszámoltunk, 2024. február 15-én csütörtökön reggel magyar idő szerint 07:05-kor sikeresen elindult a Hold felé az amerikai Intuitive Machines magánvállalat első holdszondája (IM-1 vagy más néven Nova-C). A SpaceX Falcon-9 hordozórakéta utolsó fokozatáról az indítás után mintegy 48 perccel sikeresen levált az IM-1 Odysseus elnevezésű leszállóegysége és elindult a Hold felé a pályakorrekciókhoz szükséges mennyiségű üzemanyaggal, valamint a fedélzetén hat műszerrel és berendezéssel. Az Intuitive Machines magánvállalat szondájának startját és útját a NASA felügyeli és koordinálja.
Tekintsük át röviden az IM-1 szonda Hold felé vezető útjának fontosabb eseményeit.
A Hold felé vezető több napos úton az IM-1 szonda halszemoptikájával olyan képeket is készített, amelyen a szondán kívül a Föld is látszik.
Az IM-1 2024. február 21-én állt holdkörüli pályára és megkezdte a kijelölt leszállóhelyen február 22-én történő leszálláshoz megfelelő pálya eléréséhez szükséges manővereket. A Hold körüli keringése közben felvételeket is készített a égi kísérőnk felszínéről.
Az alábbi rövid videó az IM-1 szonda Odysseus leszállóegysége holdkörüli pályáról a Hold felszíni alakzatairól készített első felvételekből mutat be egy összeállítást.
Az IM-1 kijelölt leszállóhelye a Hold déli sarkvidékén levő mintegy 24 km átmérőjű Malapert A kráter és vidéke. (A Malapert A kráter holdrajzi közelítő koordinátái: déli szélesség 80,4 fok, nyugati hosszúság 3,4 fok, vagyis közelebb esik a Hold déli pólusához, mint a tavaly sikeresen leszállt indiai Chandrayaan-3 holdszonda leszállóhelye.)
Az alábbi kép az Odysseus leszállóegység kijelölt leszállóhelyét mutatja a NASA LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) szondája LROC nagylátószögű kamerája által készített felvételen.
Az Odysseus Lander a terveknek megfelelően nagy pontosságú leszállást hajtott végre. Ez azt jelenti, hogy a kijelölt leszállási pontot mintegy 100 méteren belül érte el. Az IM-1 ebből a szempontból is technológiai kísérlet, hasonlóan a tavaly augusztus 23-án sikeresen leszállt indiai Chandrayaan-3 holdszondához, valamint ez év január 19-én Holdat ért japán SLIM-hez (Smart Lander for Investigating Moon).
Az Odysseus Lander magyar idő szerint 2024. február 23-án 00:24-kor szállt le a Hold déli poláris vidékére (egyébként az eredeti terv szerint magyar idő szerint február 22-én csütörtök este 23:30-kor lett volna a leszállás).
Az alábbi NASA-videón végig követhető a leszállás:
Az Odysseus leszállóegységgel való rádiókapcsolat felvételéhez a leszállása után több percig kellett várni, de a NASA és az Intuitive Machine cég illetékesei megerősítették, hogy a leszállóegységgel létrejött a rádiókapcsolat és a szonda sikeresen leszállt a Holdon a kijelölt területen. Ezt követően a NASA igazgatója, Clarence William Nelson II bejelentette az IM-1 Odysseus Lander sikeres leszállását, ami egyben fél évszázad után az első amerikai űreszköz sima leszállását jelenti a Holdon. Az alábbi felvételek a NASA élő közvetítése során lettek rögzítve a bejelentésről, illetve az első adatok beérkezéséről.
A hír a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt témaköréhez kapcsolódik.
Források:
Intuitive Machines-1 Lunar Landing (Official NASA Broadcast) – NASA febr. 22/23. (YouTube)
SPACE.COM, YouTube videó (2024.02.22.)
Kapcsolódó internetes oldalak:
SciNews videó (YouTube, 2024.02.24.)