Hamarosan eléri napközelpontját az utóbbi hetekben szabad szemmel is megfigyelhető Lovejoy-üstökös, amelyről remek felvételeket készítettek a hazai amatőrcsillagászok.
Terry Lovejoy korunk legsikeresebb amatőr üstökösvadásza, aki Ausztrália trópusi területéről kutat üstökösök után egy 20 cm-es távcsővel és egy CCD kamerával. Az elkészült keresőfelvételeket saját fejlesztésű szoftverével vizsgálja át mozgó égitesteket keresve. Tavaly augusztus 17-én ötödik alkalommal élhette át egy új jövevény felfedezését, amely akkor még tízezerszer halványabb volt annál, hogy puszta szemmel is észrevehessük. A 11 ezer éves keringési idejű C/2014 Q2 (Lovejoy) névre keresztelt üstökös azonban még messze volt 2015. január 30-ai napközelségétől (ekkor 180 millió km-re lesz csillagunktól), így jelentős fényesedésre számítottunk. Szabadszemes látványra azonban eleinte nem, az átlagos paraméterekkel kalkulálva kisebb távcsövek kellettek volna megpillantásához. Szerencsére minden kedvezően alakult, az öreg üstökös gyorsan növelte anyagkibocsátását. A számítások szerint több kilométer átmérőjű szilárd magjában bőven vannak illékony anyagok, amelyek a napsugárzás hatására felszabadulnak, létrehozva az üstökös fejét, az elsodródó porból és gázokból pedig gyönyörű csóva alakul ki.
Az elmúlt napok kedvező időjárása minden észlelőnket az ég alá csalogatta, és a szabadszemes megfigyelések mellett számos szép felvétel is készült a csóváját lobogtató üstökösről. Az időjárás előrejelzéseket elnézve jó ideig nem lehet próbálkozni a további követéssel, így az esős napokra összegyűjtöttünk egy csokorra valót a képekből. Az érdeklődök számára mindenképpen meg kell jegyeznünk, hogy szabad szemmel csak az üstökös feje látszik mint halovány ködösség, ilyen szép látványt csak nagy érzékenységű, hosszú expozíciós idejű felvételekkel lehet előcsalogatni.