A Magyar Csillagászati Egyesület Napészlelő Szakcsoportja immár nyolcadik észlelő találkozóját rendezte meg június 23-án szombaton, 10:00 és 18:00 között az Óbudai Polaris Csillagvizsgálóban. Ezeket a találkozókat 2011 óta minden évben a nyári napforduló közelébe eső valamelyik szombaton rendezik meg. A mostani találkozóra röviddel egy hidegfront átvonulása után került sor és bár felhők vonultak az égen, de azért hosszabb időre sütött ki a Nap közöttük. A tavalyi találkozóhoz képest most összehasonlíthatatlanul kedvezőbb volt az idő, mert akkor csak délutánra lett egy kis derült az addig esőfelhős borult égbolt után.
A találkozón összesen 25-30 napészlelő és érdeklődő vett rész, köztük többen több évtizede észlelő amatőrcsillagászok, mint például Áldott Gábor, Mátis András, Molnár Iván (rendszeresen visszatérő vendég Szlovákiából) és Dr. Zseli József. Az alábbi csoportképen a résztvevők láthatók Áldott Gábor klasszikus, faállványon lévő 76,2 mm-es f/15 Tasco refraktora mellett.
A Polaris 20 cm-es lencsés távcsövére szerelt Herschel-prizmával fehér fényben, illetve az MCSE tagsága és érdeklődők jelentős adományai segítségével beszerzett speciális napészlelő műszerrel, a 80 mm-es Lunt hidrogén-alfa távcsővel is történtek megfigyelések. A Lunt a 20 cm-es refraktor oldalára fiahordó szerelésben van felerősítve és párhuzamosítva.
Áldott Gábor a találkozóra elhozta a nagyszerű, klasszikus 76,2 mm-es f/15-ös Tasco refraktorát Az alábbi képen a Tasco refraktor felállítása, a mechanika összeszerelése látható.
A Zeiss-refraktorok is a napészlelők kedvelt, bár ma már nehezen beszerezhető műszerei közé tartoznak.
Egészen kis objektív átmérőjű távcsövek is alkalmasak a Nap megfigyelésére, illetve bemutatására. A képen a szerző 5 cm-es, egy eredetileg vezető-kereső távcsőnek a Nap megfigyelésére általa továbbfejlesztett változata látható azimutális, finommozgással ellátott mechanikán és fotóállványon. Az eredeti távcsövet energiacsökkentő objektív fólia, Amici-prizma egy 5 x 1,25″-es manuális szűrőváltó, valamint egy árnyékoló ernyő egészíti ki.
A program során több érdekes előadás hangzott el, például a 20. sz. második felétől a hazai amatőrcsillagászok napmegfigyeléseinek történetéről, a Nap járdacsillagászati bemutatásáról, egy Celestron-11-es (közel 28 cm-es főtükör átmérőjű) Schmidt-Cassegrain-távcsővel történő napmegfigyelésekről, egy általános iskola két tanulójának a Kutató Gyerekek tanulmányi versenyén a Nap kutatásával kapcsolatos sikereiről, illetve szép napfelvételek készítéséről, azok műszertechnikai hátteréről és az eredmények bemutatásáról. A következő néhány kép az előadásokról szól és az előadókat mutatja be.
A Napészlelő találkozók elmaradhatatlan kellékei az asztali napóra és a „hintaló”, ez utóbbival a Nap kivetített képét lehet egyszerre több érdeklődőnek biztonságosan bemutatni.
A napészlelők találkozójának „főszereplője”, maga a Nap egy jól megfigyelhető és június 20-tól elég gyors ütemben kifejlődött napfoltcsoportot mutatott, amelynek jelölése AR12715 (röv. AR2715). Egy kisebb, tőlünk elforduló aktív terület, az AR2713 is megfigyelhető volt a napkorong pereménél.
Köszönjük a találkozó megszervezését és lebonyolítását a szervezőknek. Reméljük, hogy jövőre is szép derült, a Nap megfigyelésére alkalmas idő lesz, addig is derült eget és sok érdekes napészlelést kívánunk!
A hír megjelenését a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt támogatta.
Kapcsolódó internetes oldalak:
- Napészlelők találkozója – 2018 (MCSE honlap)
- Napészlelők találkozója – 2018 (Polaris Csillagvizsgáló honlap)
- Napészlelő Szakcsoport (MCSE)
- Új Nap-bemutató távcsőre gyűjtünk