Újabb, kis távcsövekkel is megfigyelhető üstökös közeledik a Nap felé. Reméljük, hogy a C/2020 F3 (NEOWISE) nem esik szét, mint ebben az évben már két, szintén ígéretes rokona, és július elejétől a nyár végéig binokulárokkal, esetleg szabad szemmel is megfigyelhető lesz.
Az idén tavasszal sok olyan üstökös volt, amelyet kisebb távcsövekkel is meg lehetett figyelni, sőt, néhány csóvás égi vándornak szabad szemmel való megfigyelhetőségét is előrejelezték, mint például a C/2019 Y4 (ATLAS) és C/2020 F8 (SWAN) üstökösökét. Sajnos egyik sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, azonban ezek helyett most egy újabb jelölt kínálkozik arra, hogy kis távcsővel, binokulárral vagy szabad szemmel is jól megfigyelhető legyen.
A C/2020 F3 (NEOWISE) üstököst a NASA által üzemeltetett WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer) infravörös égboltfelmérő űrtávcsövének meghosszabbított programja, a NEOWISE (Near-Earth Object WISE) keretében fedeztek fel 2020. március 27-én. A felfedezésekor az üstökös még a déli égbolton, a Puppis (Hajófara) csillagképben kúszott a csillagok előterében, de később átjött az északi égre, és napközelsége környékén már az északi félteke megfigyelői számára lesz elérhető. Az üstökösről földfelszíni teleszkóppal készített első felvételekből összeállított animáció szemléletesen mutatja az égitest látszó mozgását a csillagos égi háttér előtt.
Az üstökös nagyon elnyújtott ellipszis pályán kering a Nap körül, legutóbb mintegy 4600 éve járt a közelében. Most 2020. július 3-án kerül napközelbe, amikor 0,29 CSE-re közelíti meg központi csillagunkat, a Merkúr pályáján belüli távolságra. Naptávolban az üstökös 740 CSE-re távolodik el csillagunktól. Az üstökös pályasíkja 129 fokos szöget zár be a földpálya (ekliptika) síkjával, ami azt jelenti, hogy keringési iránya retrográd, vagyis a bolygók keringési irányával ellentétesen halad, 51 fokos hajlású pályán.
A következőkben néhány, amatőrcsillagászok által készített asztrofotót mutatunk be az üstökösről. Az alábbi felvételt José J. Chambó készítette az iTelescope hálózat Siding Springben levő 43 cm-es Planewave CDK f/4,5-ös fényerejű távcsövével, FLI PL6303E CCD kamerával.
Az alábbi felvételt Gerald Rhemann osztrák amatőrcsillagász készítette Namíbiából.
Az utolsó felvételünket Michael Mattiazzo készítette az ausztráliai Swan Hill-ből június 10-én, amikor az üstökös már mintegy 7 magnitúdó látszó fényességű volt, de már igen közel látszott a Naphoz. Alig 5 fokkal volt horizont felett és 21 fokra csillagunktól.
A NEOWISE-üstökös egyelőre biztatóan fényesedik. Az alábbi ábra a június elejéig összegyűlt látszó fényesség becsléseket mutatja Seiichi Yoshida által szerkesztett fénygörbén. Derűlátó becslések szerint a legfényesebb időszakában elérheti a +2 magnitúdót is, de az óvatosabb becslések inkább +4 – +5 magnitúdó körülinek jelzik előre az üstökös fényességét.
Mindenesetre a kométa érdekes megfigyelései programot ad professzionális és amatőrcsillagászoknak egyaránt.
Az üstökösök viselkedésének előrejelzése mindenképp óvatosságra int, ugyanis főleg napközelben gyakran széteshet a magjuk, vagy ha nem is esik szét, de nem biztos, hogy elérik a nagyon kedvezőnek gondolt fényességüket és a vártnál halványabbak lesznek.
A NEOWISE az északi félteke megfigyelői számára a július 3-i napközelsége után egyre kedvezőbb égi pozícióba kerül, amit az alábbi térkép mutat.
Most júniustól az Orionban látszik, majd átmegy a Gemini (Ikrek) csillagképbe, onnan pedig július elején érinti az Auriga (Szekeres) csillagképet. Július második felében átmegy a Lynx (Hiúz), majd pedig az Ursa Maior (Nagy Medve) csillagképekbe. Augusztusban a Coma Berenices (Bereniké Haja), majd a hónap második felében a Bootes (Ökörhajcsár) déli részén át a Virgo (Szűz) csillagképbe kúszik át. Gyors mozgása július 23-ai, 0,692 CSE-s földközelségének köszönhető.
A hír megjelenését a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt támogatta.
Források:
- MPEC 2020-G05: Comet C/2020 F3 (NEOWISE) (2020.04.01. 23:13 UT)
- C/2020 F3 (NEOWISE) (Seiichi Yoshida)
- New Comet C/2020 F3(NEOWISE)