Az erdőtagyosi csillagda
Visszatérésekor építette meg csillagvizsgálóját a Környétől 3 km-re nyugatra fekvő erdőtagyosi birtokon. A rendszeres csillagászati megfigyeléseket 1915-ben kezdte és csillagászati fényképezéssel is foglalkozott.
1905-től 1962-ig folyamatosan végzett meteorológiai megfigyeléseket. Az erdőtagyosi meteorológiai állomás 1920-ban tagja lett az országos hálózatnak. 1919-ben a csillagvizsgálóját államosították.
Itt kell említeni Posztoczky és Kármán Tódor kapcsolatát. Ugyanis Kármán közbenjárásának köszönhetően az államosított csillagdája igazgatójaként birtokán maradhatott. A Tanácsköztársaság bukása után viszont Posztoczky segített Kármán nyugatra szökésében.
Fontos esemény volt Posztoczky életében a Stella Csillagászati Egyesület létrejötte, mely az első ilyen jellegű hazai egyesület volt. Ennek elnöki tanácsába is beválasztották. Pártoló tagsági díjat is vállalt, mely a rendes tagdíj ötszöröse volt és ezt legalább 5 évig fizette.
A Stella folyóiratban 1926-28 között jelentek meg első ismeretterjesztő cikkei, amelyek az amatőrcsillagászat gyakorlati oldalával foglalkoztak (pl.: műszeres lehetőségek, meteor- és napészlelések). "Az amatőr csillagász műszerei" című munkája ma is sok hasznos és tanulságos információval szolgál.
Ezeknek is köszönhetően az Astronomische Gesellschaft 1929-ben tagjainak sorába választotta.
1950-ben Hegyfoky Emlékérmet kapott a 30 éven át rendszeresen folytatott és pontosan továbbított észleléseiért.
Posztoczkyék és Konkolyék szomszédok lettek, mivel Konkoly 1904-ben, édesanyja halála után visszavonult Nagytagyosra. Egészen biztos, hogy gyakran találkozott vele az ifjú Posztoczky.
Posztoczky Károly 1908-ban vásárolt egy 127/1450-es Reinfelder refraktort, és ezt egy külön épületben helyezte el. Ez beton alapozású volt és a távcső betonoszlopon állt. Ez a műszer mai szemmel nézve is minden igényt kielégítő eszköz. Sok kiegészítő berendezés is tartozott hozzá. Másik műszere egy 3,5 hüvelykes refraktor volt, a bécsi Fritsch cég gyártmánya, tartozékokkel együtt. Ezeken felül volt még 3 darab 5 cm-es refraktora és egy másfél hüvelykes passzázsműszere, amellyel rendszeres időmeghatározásokat végzett, továbbá egy szextánsa, egy teodolitja és 2 darab 6×30-as Zeiss binokulárja.
Távcsöve a protuberancia spektroszkóppal
Műszerei alkalmasak voltak a nap-, protuberancia-, hold- és mély-ég észlelésekre. A Konkoly-féle meteoroszkóppal meteor-megfigyeléseket is végezhetett.
A csillagda pozíciójának meghatározása után kettőscsillagok, csillaghalmazok és ködök vizuális megfigyelésével, valamint csillaghalmazok fényképezésével foglalkozott. Néhány változócsillag észlelési programjából: béta Per, béta Lyr, rhó Cas, T Vul, VY Cyg.
A II. világháború idején a csillagda találatot kapott, de Posztoczky folytatta a meteorológiai észleléseit.
1950-ben egy telekkönyvi tévedés folytán a kúriaépület és a csillagda a Környei Állami Gazdaság tulajdonába került. Később lerombolták, és elhordták építőanyagnak, holott többek elmondása szerint a tatai Múzeum "Műemlék" feliratú táblával védte őket…
A Heyde-féle passzázsműszer
Posztoczky Károly életének 81. évében halt meg. 22 tételből álló műszereit halála után a Komárom Megyei Tanács vette meg minimális összegért.
Ezeknek darabjai jelenleg is a tatai Posztoczky Károly Csillagvizsgálóban vannak.
Posztoczky Károly sokrétű, lelkes amatőrcsillagász volt. Nevét Környén csak sírboltja őrzi.
Hivatkozások:
Mizser Attila: Posztoczky Károly emlékezetére (Föld és Ég, 1982. 8. sz.)
Glász Gábor: Posztoczky Károly (Komárom Megyei CSBK Híradó, 6. sz.)
A TIT Konkoly Thege Miklós Csillagászati Tagszervezet http://konkoly.csillagaszat.hu/Danno_poszt.html honlapján megjelent cikk másodközlése