Augusztus 18-án hajnalban sokan látták-fotózták a Vénusz és a Jupiter együttállását. A látványosságnak tudományos jelentősége nincs – egyszerűen csak szép. Korán kelők előnyben!
Amint arról az MCSE honlapja is hírt adott, augusztus 18-án hajnalban a két legfényesebb bolygó, a Jupiter és a Vénusz párosát figyelhették meg a korán kelők. A két égitest látványa hajnali 5 óra tájban volt a legérdekesebb, nem véletlen, hogy többen is fényképezték az együttállást, annál is inkább, mivel kevesebb, mint fél holdátmérőnyire közelítette meg egymást a két bolygó. A közelség természetesen csak látszólagos, a Jupiter lényegesen messzebb tartózkodik, mint a Vénusz.
Miként örökítették meg a hajnali együttállást a Magyar Csillagászati Egyesület tagjai?
Továbbra is érdemes korán kelni, mivel néhány nappal azt követően, hogy a Vénusz és a Jupiter elhaladt egymás mellett, a már távolodó duóhoz csatlakozik Holdunk is. Augusztus 23-ára az egyre kedvezőbb láthatóságú Jupiter alig 1 fokra megközelíti az M44 nyílthalmazt: 02:45 UT körül a még viszonylag sötét égen, 7-8 fok magasan könnyen megkereshetjük az óriásbolygó mellett a csillagcsoportot. Ehhez nagyobb binokulárra, kitűnő horizontra és nagyon tiszta légkörre lesz szükségünk. A Hold vékony sarlója a Jupiterrel egy magasságban lesz látható, a Vénuszt ellenben kb. 5 fokkal kelet felé kell keresnünk, jóval alacsonyabban.