Az ígéretes, május végén szabad szemmel is megfigyelhetőnek előrejelzett ATLAS-üstökös magja a szétesés, kisebb darabokra való szétszakadás fázisában van, ami a fényességének vártnál hamarabb bekövetkező csökkenését okozhatja.
Az ATLAS-üstökössel kapcsolatos előzetes és fontos ismertetést Sárneczky Krisztián tollából itt olvashatjuk.
Az Oort-felhőből a Nap közelébe érkező, a pályájuk alapján dinamikailag új, „friss” üstökösök magja gyakran szétesik, kisebb darabokra és porra hullanak szét. A megfigyelések szerint ez történik most a C/2019 Y4 (ATLAS) üstökössel is, bár ez nem közvetlenül az Oort-felhőből érkezett. Április első napjaitól kezdve az üstökösről készített felvételeken a belső kóma először megnyúltnak látszott, illetve az üstökös fényessége megnövekedett az előrejelzett és várt időbeli menetéhez képest. Az alábbi felvételen az üstökös belső kómája néhány napon belül rendkívül elnyúlttá vált. A rendellenes kinézet gáz, por és jeges-poros törmelék, magtöredékek jelenlétére utal a mag körüli tartományban, vagyis az üstökösmag szétesési folyamata kezdetének tanúi vagyunk.
A kínai megfigyelésektől független észlelések, képfelvételek is készültek, amelyek szintén az üstökösmag szétdarabolódására utalnak. A brit amatőrcsillagász, Nick Haigh által készített alábbi felvételen három magtöredék különíthető el.
A Nick Haigh által április 8/9-én készített felvételen az ATLAS-üstökös belső kómájának további fényességeloszlás-változása, illetve alakjának további megnyúlása is megfigyelhető.
A tengerszint felett közel 1300 méter magasságban lévő Mirasteilas Obszervatóriumban (Falera, Grisons kanton, Svájc) Jose De Queiroz és Michael Deyerler által a 90 cm-es távcsővel április 11-én készített felvételen még jobban látszik, hogy az ATLAS-üstökös magja három darabra esett szét, és ezek együttesen egy elnyúlt alakú belső kómát hoztak létre.
Az ATLAS-üstökös április 14-ig megfigyelt fénygörbéje időben növekvő fényességet mutatott, sőt március közepétől többletfényességet is a várthoz képest. Persze a különböző észlelők által becsült és mért fényességek nagy szórást mutatnak, de a többletfényesség jól látszik, ami fényességkitörésre vagy a mag szétesésének kezdetére is utalhat.
Tehát a C/2019 Y4 (ATLAS) magja az erodálódás, szétaprózódás és valószínűsíthetően a szétesés folyamatában van. Igyekezni kell hát, hogy amíg fényes és kisebb távcsövekkel is észlelhető, minél több megfigyelést készítsünk róla, és kövessük a szétesését. Az alábbi csillagtérkép az üstökös látszó égi útját mutatja 2020. március 31. és április 24. között.
A hír megjelenését a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt támogatta.
Források:
- The Astronomers’ Telegram (2020.04.06. 17:12 UT)
- The Astronomers’ Telegram (2020.04.13. 10:38 UT)
- Sky and Telescope online (2020.04.07.)
Kapcsolódó internetes oldalak:
- Tényleg szétesett a csillagközi térből érkezett 2I/Borisov-üstökös (MCSE, 2020.04.05.)
- Többszörös üstököskitörés: szétesőben a csillagközi térből érkezett 2I/Borisov? (MCSE, 2020.04.01.)
- Egy üstökösláz margójára, avagy lesz-e 2020-ban nagy májusi üstökös? (MCE, 2020.03.29.)